Systém I-See šetří palivo

Systém I-See přichází s bankou úspor paliva

Od prvního uvedení učinil systém I-See další pokrok ve snaze ušetřit palivo. Systém stále používá informace o topografii vozovky k optimalizaci účinnosti využití paliva, ale nyní ukládá a získává cenná data pomocí svého vlastního cloudu. Databáze systému I-See bude brzy obsahovat všechny statistiky, které nákladní vozidlo potřebuje, a bude sdílena a rozvíjena každým vozidlem se systémem I-See.

Ušetřete až 5 %

MÍRNÁ STOUPÁNÍ A VYSOKÉ KOPCE
Informace o sklonu vozovky používá systém I-See k řízení rychlosti a rychlostních stupňů nákladního vozidla způsobem, aby bylo palivo využito co nejlépe. Díky této funkci se optimálně využije kinetická energie a ušetří až 5 % paliva. Největších úspor se dosáhne v mírných stoupáních, ale systém I-See ušetří palivo ve všech druzích stoupání. Na běžném kopci se toho dosáhne v 6 fázích:

Začne se nabráním rychlosti, aby vozidlo vyjelo co nejvýše na nejvyšší převodový stupeň. Když se vozidlo přiblíží k vrcholu kopce, vyhne se podřazení na nižší rychlost – pomocí kinetické energie přejede vrchol kopce. Jakmile vozidlo dosáhne vrcholu, trochu sníží svoji rychlost před jízdou z kopce. Potom vozidlo sjíždí z kopce dolů na neutrál. Dále začne snižovat rychlost brzděním motorem. A před koncem sjezdu z kopce vozidlo jede opět na neutrál – aby nabralo rychlost před dalším kopcem.

DATABANKA
Aby mělo vozidlo aktuální data o dalších kopcích, systém I-See používá technologii GPRS/3G ke stažení dat potřebných pro nejbližší kopec ve směru vaší jízdy. Pokud se nákladní vozidlo přibližuje ke kopci, který není dosud v databázi, načte a uloží potřebná data do své pracovní paměti. Informace se potom automaticky nahrají do databáze systému I-See, aby byly dostupné pro další uživatele systému I-See. Tímto způsobem je možné, aby každé nákladní vozidlo dosáhlo maximálních úspor paliva pomocí prvního nasazení v libovolné dané oblasti.

Každá kapka dobrá

ULOŽENÍ 3500 KOPCŮ S NEJVYŠŠÍ PRIORITOU
I bez aktivní SIM karty dokáže systém I-See ušetřit palivo stejným způsobem díky uložení dat o kopcích v pracovní paměti. A protože ukládá data o 3500 kopcích s nejvyšší prioritou podle úspor paliva a frekvenci jízd, většina nákladních vozidel jezdících na pravidelných trasách dokáže dosáhnout maximálních úspor paliva ihned po prvním projetí dané trasy.

MLUVÍCÍ TECHNOLOGIE
Systém I-See dokáže optimalizovat spotřebu paliva tím, že pracuje ruku v ruce s převodovkou I-Shift a motorem. Komunikační platforma nákladního vozidla – Telematic Gateway – je zodpovědná za přenos dat mezi nákladním vozidlem a databází I-See o sklonu vozovky. Anders Eriksson, vývojář systému I-See ve společnosti Volvo Trucks, vysvětluje: „Protože systém předem zná sklon vozovky, může motoru a převodovce I-Shift říci, co mají dělat, aby nejlépe využily kinetickou energii. I-See tak napodobuje schopnosti dobrého řidiče.“ Ale ani nejlepší řidič to nedokáže dělat hodiny.”

KDYŽ SE BANKA OTEVŘE
Systém I-See je dostupný s hnacími ústrojími Euro 5 a Euro 6. Všechna vozidla objednaná se systémem I-See budou mít rozšířené funkce databáze funkce I-See, což znamená, že zákazníci společnosti Volvo budou mít přístup k novým úsporám paliva. Jak říká Anders Eriksson: „Hlavní trasy by měly být zmapovány během týdnů nebo i dnů od spuštění. Takže každý nákladní vůz se systémem I-See bude moci okamžitě začít šetřit palivo,“.