Bezpečnostní systémy modelu Volvo FH

Systémy podpory pro řidiče. Dávají pozor s vámi.

Vozy Volvo FH je možné vybavit několika špičkovými bezpečnostními systémy účinně snižujícími riziko nehody:

  • Brzda pro srovnání soupravy (novinka)
  • Adaptivní tempomat a Systém upozornění na čelní srážku s brzdou adaptivního tempomatu
  • Ochrana proti vyjetí z jízdního pruhu
  • Výstraha pro řidiče
  • Podpora při změně jízdního pruhu
  • Světlo nouzového brzdění (novinka)
  • Elektronický stabilizační program

Brzda pro srovnání soupravy.

Za určitých okolností, například při zatáčení nebo sjíždění z kopce na kluzké vozovce, hrozí riziko, že přívěs začne dohánět tahač. Dochází tak k jevu, který se nazývá zalomení soupravy. Řešením je novinka z dílny společnosti Volvo – brzda pro srovnání soupravy. Ta zajišťuje pulzní přibrzďování přívěsu, které mírní riziko zalomení soupravy. Systém se může v krizových situacích aktivovat automaticky, a to až do rychlosti 50 km/h. Brzda pro srovnání soupravy je nyní dostupná pro tahače i pro podvozky k dostavbě.

Adaptivní tempomat a Systém upozornění na čelní srážku s brzdou adaptivního tempomatu.

Snadná a plynulá jízda v provozu. Adaptivní tempomat (ACC) využívá radarový snímač, který monitoruje vozidla jedoucí před vaším vozem. Systém podle údajů tohoto snímače ovládá škrticí klapku a všechny dostupné brzdové soustavy a tím udržuje bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozu. Hrozí-li riziko srážky, promítne se na čelní sklo výstražná ikona.

O další zlepšení se postará Systém upozornění na čelní srážku s brzdou adaptivního tempomatu. Automaticky se aktivuje v případě nouzového brzdění a přispěje tak k odvrácení srážky. Pokud přesto kolizi zabránit nelze, postará se alespoň o zmírnění následků, zejména těch zdravotních. 

Ochrana proti vyjetí z jízdního pruhu.

Vyjetí z jízdního pruhu je příčinou mnoha vážných nehod. Dle našeho názoru až příliš častou. Systém ochrany proti vyjetí z jízdního pruhu sleduje pomocí kamery vodorovné dopravní značení a pokud nechtěně přejedete dělicí čáru, ihned vás upozorní. 

Výstraha pro řidiče.

Výstraha pro řidiče je inteligentní systém sledující řidičovo chování. Pokud se odlišuje od běžných zvyků a jeví známky únavy, systém vás upozorní zvukovým znamením a také zprávou nabádající k přestávce. 

Podpora při změně jízdního pruhu.

V mrtvém úhlu na straně spolujezdce se poměrně snadno může schovat jiný vůz nebo třeba cyklista. Součástí systému podpory při změně pruhu jsou radarové snímače, které tuto oblast sledují v případě, že aktivujete směrové světlo. V případě, že aktivujete směrové světlo a v dané oblasti je detekována nějaká překážka, začne blikat kontrolka ve zpětném zrcátku. 

Elektronický stabilizační program.

Elektronický stabilizační program (ESP) Volvo snižuje riziko smyku a převrácení. V krizových situacích okamžitě zasáhne snížením výkonu motoru a přibrzděním tahače i přívěsu. Každé kolo tahače je brzděno samostatně. Systém ESP je nyní dostupný pro většinu modelů – jak pro tahače, tak pro podvozky k dostavbě. 

Světlo nouzového brzdění.

Pokud dupnete na brzdy, brzdová světla začnou rychle blikat a upozorní tak vozidla jedoucí za vámi. Tímto jednoduchým systémem lze zabránit mnoha srážkám, které mohou vést k hromadným kolizím a mít fatální následky.

Sada Aktivní bezpečnost


Adaptivní tempomat se systémem varování před srážkou a funkcí nouzového brzdění
Podpora při změně jízdního pruhu
Výstraha pro řidiče