Podívejte se, kolik řidičů
se vejde do nového Volva FH.

Peter Johansson je jedním z vývojářů stojících za novou kabinou. Vypráví nám o výzvě, která spočívá ve vytvoření efektivního pracovního prostředí, které však zároveň působí jako útulný domov. Nejdůležitější bylo navrhnout prostornější kabinu.

„Ve všech současných kabinách je možné se postavit. Vzpřímené A-sloupky se postaraly o dalších 10 cm mezi sedadlem a čelním sklem. Celá kabina tak působí světlejším a vzdušnějším dojmem,“ popisuje Peter Johansson, který má na starosti ergonomii kabiny.

„Ve všech současných kabinách je možné se postavit.“

Krychlový metr možností

Kabina se rozrostla celkem o 1 metr krychlový. Větší objem se však rovná také většímu úložnému prostoru. „Ať už v kabině sedíte kdekoli, máte na dosah ruky nějakou přihrádku nebo odkládací plochu. Tak například nové poličky nade dveřmi. Tak například nové poličky nad dveřmi, na něž si můžete položit drobnosti, které si s sebou vždy odnášíte z kabiny,“ říká Peter Johansson. „Díky panoramatickému střešnímu oknu, které slouží zároveň jako nouzový východ, proudí světlo do kabiny také shora,“ vysvětluje Peter Johansson.

Důmyslné úložné prostory v kompaktní kabině

Díky důmyslnému návrhu se v kabině žije pohodlněji a příjemněji. Jednou z mnoha myšlenek, které přispěly k větší účelnosti odkládacích schránek, jsou svinovací dvířka zabraňující vypadávání uložených předmětů. „Svinovací dvířka jsme zvolili z toho důvodu, že přispívají nejen k lepšímu celkovému dojmu z interiéru kabiny, ale především je také možné tato dvířka zcela otevřít, aniž by přitom vyčnívala do obytného prostoru,“ vysvětluje Peter Johansson.

Důmyslné úložné prostory v kompaktní kabině Horní přední přihrádky jsou nyní větší a mají své vlastní vyjímatelné poličky. Díky nim si můžete své věci lépe uspořádat. Výšku horních přihrádek nacházejících se v zadní části kabiny si můžete sami přizpůsobit podle toho, zda v kabině chcete mít druhé lůžko či nikoliv.

„Tyto přihrádky jsou vybaveny dvířky, které se svinují směrem do boku, což se vlastně podobá šatní skříni, kterou máte doma. Po otevření dvířek se navíc automaticky zapne osvětlení přihrádky,“ popisuje Peter Johansson. A pokud se stane, že řidiče překvapí náhlý déšť, může si věci usušit ve vyklápěcí sušičce.

Nahoře nebo dole

Lednička se může nacházet pod postelí vedle úložných zásuvek nebo se můžete rozhodnout umístit ji nad lůžko. „Lednička povyrostla z 22 na 33 litrů a také jí přibyl mrazák. Vejde se do ní více jídla a krabici či láhev mléka do ní můžete umístit nastojato. Dokonce do ní můžete dát i 1,5litrovou PET láhev, takže o vychlazené nápoje nebudete mít nikdy nouzi,“ dodává Peter Johansson. Další chytrou drobností je zásuvka skrytá v boční straně přístrojového panelu, která slouží nejen k uschování osobních předmětů, ale může posloužit také jako držák nápojů.

5
Prostor