Nové Volvo FM na cestě

I-Shift. Zapomeňte na řazení. Prostě jeďte.

Převodovka I-Shift

Pro klid duše.
A odpočatější levou nohu.

Jízda s převodovkou I-Shift je opravdovým potěšením. Bez spojkového pedálu se můžete posadit pohodlněji a soustředit se jen na zbylé dva. Převodovka I-Shift díky vestavěnému inteligentnímu systému rychle a především automaticky zvolí v pravý čas ten pravý rychlostní převod. Schopnosti správného řazení, jakými disponuje software převodovky, jsou nedosažitelné i pro ty nejlepší řidiče. Přesto stále platí, že pokud chcete mít podrobnější kontrolu nad řazením, máte tu možnost. Pomocí tlačítek na řadicí páce můžete zasáhnout do činnosti automatického systému a ručně přeřadit.

Tlačítka převodovky I-Shift na palubní desce

Neočekávaná možnost.
Převodovka I-Shift bez řadicí páky.

Pokud jste zvyklí na jízdu s převodovkou I-Shift, pravděpodobně řadicí páku příliš často nepoužíváte. Proto máte u nového modelu Volvo FM možnost se jí zcela zbavit a nahradit ji čtyřmi spínači na palubní desce (které jsou samozřejmě stále snadno v dosahu). Tím se v kabině uvolní trochu místa a budete se v ní moci snáze pohybovat.

Úspora paliva s převodovkou I-Shift

I-Shift šetří palivo.
A tím pádem také peníze.

Převodovka I-Shift byla od začátku navržena tak, aby umožňovala úspornou jízdu. Především je třeba uvést velmi nízké vnitřní ztráty energie – dokonce ještě nižší než u manuálních převodovek. Ten hlavní rozdíl však spočívá v elektronice. Během jízdy v úsporném režimu je každičké přeřazení pečlivě načasováno tak, aby motor neustále pracoval v těch nejvýhodnějších otáčkách.

A pak je zde také systém I-Roll. Tato jedinečná funkce při jízdě ze svahu automaticky vyřadí a nechá vozidlo využívat setrvačnosti namísto paliva. A výsledek? Až o 2 % nižší spotřeba paliva. Nestačí vám to? Přidejte k tomu I-See.

Přečtěte si více informací o systému I-See.

Převodovka I-Shift pro extrémní podmínky

Zesílená převodovka I-Shift pro extrémní podmínky.

Pokud jezdíte v extrémně náročných podmínkách, určitě oceníte zesílenou převodovku I-Shift. Byla speciálně navržena pro prostředí, v nichž se často setkáváte se svahy se sklonem více než 10 % a s velmi náročným terénem. Odpadá tak další důvod, proč se spokojit s manuální převodovkou.

Jak převodovka I-Shift funguje

Jak to celé funguje.

Možná se vám to bude zdát divné. Systém I-Shift – symbol dokonalosti moderních převodovek – v sobě ale ukrývá tradiční nesynchronizovanou mechanickou převodovku. (Avšak v kompaktnějším provedení a s nižšími vnitřními ztrátami.) Ale systém I-Shift se pochopitelně skládá z mnoha dalších částí. Tajemství tkví v inteligentní elektronické řídicí jednotce. Ta se stará o hydraulický systém ovládající spojku a řazení. Každé přeřazení je díky průběžně zasílaným údajům o rychlosti vozidla, míře zrychlení, hmotnosti, sklonu vozovky, nárokům na točivý moment a dalších možné provést s extrémní přesností. Nepřetržitá výměna informací probíhá také s motorem, který k rychlému a plynulému řazení přispívá úpravou otáček a účinku motorové brzdy.

Nabídka převodovek se systémem I-Shift, Volvo FM

Typ Nejvyšší převod Točivý moment motoru Zatížení nápravy / zdvojené nápravy (v tunách)
AT2412E Přímý 2400 Nm 44 t
AT2612E Přímý 2600 Nm 60 t
ATO2612E Rychloběžný 2600 Nm 60 t


Jakou převodovku I-Shift byste si přáli?

Přizpůsobení převodovky I-Shift podmínkám, v nichž budete vozidlo provozovat, lze docílit speciálním naprogramováním softwaru.


Software převodovky I-Shift – Rozvoz a stavebnictví Software převodovky I-Shift – Dálková přeprava a Úspora paliva
Rozvoz a stavebnictví

Optimalizuje činnost převodovky pro rozvoz a stavebnictví. Zahrnuje funkce, které napomáhají při rozjezdu a manévrování ve stísněných prostorách.


Dálková přeprava a Úspora paliva

S využitím inteligentních funkcí minimalizuje spotřebu paliva. Tento softwarový paket je vhodný pro dálkovou dopravu.


Software převodovky I-Shift – Dálková přeprava a Úspora paliva se systémem I-See Software převodovky I-Shift – Přeprava těžkých nákladů
Dálková přeprava a Úspora paliva se systémem I-See

Sady Dálková přeprava a Úspora paliva rozšířené o systém I-See, jehož součástí je tempomat I-Cruise zajišťující ještě vyšší úsporu paliva.

Přeprava těžkých nákladů

Optimalizuje převodovku I-Shift pro soupravy s vysokou celkovou hmotností (vyšší než 85 tun).

 Přeprava těžkých nákladů se systémem I-See    
Přeprava těžkých nákladů se systémem I-See
Sada Heavy Duty Transport (Přeprava těžkých nákladů) rozšířená o systém I-See včetně tempomatu I-Cruise přispívá k ještě nižší spotřebě paliva.

Projděte si úplný přehled dostupných balíčků.