Volvo FMX

Volvo FMX je moderní vozidlo pro stavebnictví, které je plné inovativních řešení a revolučních funkcí.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4, 8×6, 10×4 nebo 10×6

D11 nebo D13 (330 až 540 k)
Volvo FMX s převodovkou I-Shift

I-Shift. Nejinteligentnější převodovka je nyní odolnější.

Řízení bez námahy, skvělá hospodárnost provozu a snadné manévrování díky spoustě inteligentních softwarových funkcí starajících se o řazení. S automatickou převodovkou I-Shift je jízda čirým potěšením. A nyní je tato převodovka dostupná také pro vozidla pohybující se v tom nejnehostinnějším prostředí.


I-Shift také pro pohon všech kol

Pro klid duše.
A odpočatější levou nohu.

Jízda s převodovkou I-Shift je opravdovým potěšením. Bez spojkového pedálu se můžete posadit pohodlněji a soustředit se jen na zbylé dva. Převodovka I-Shift díky vestavěnému inteligentnímu systému rychle a především automaticky zvolí v pravý čas ten pravý rychlostní převod. Schopnosti správného řazení, jakými disponuje software převodovky, jsou nedosažitelné i pro ty nejlepší řidiče. Přesto stále platí, že pokud chcete mít podrobnější kontrolu nad řazením, máte tu možnost. Pomocí tlačítek na řadicí páce můžete zasáhnout do činnosti převodovky a ručně přeřadit.

Převodovku I-Shift nyní mohou mít i vozidla s pohonem všech kol.

Přečtěte si článek, kde Astrid Drewsen popisuje rozšiřující se nabídku I-Shift

I-Shift šetří palivo

I-Shift šetří palivo.
A tím pádem i peníze.

Převodovka I-Shift byla od začátku navržena tak, aby umožňovala úspornou jízdu. Především je třeba uvést velmi nízké vnitřní ztráty – dokonce ještě nižší než u manuálních převodovek. Ten hlavní rozdíl však spočívá v elektronice.

Během jízdy v úsporném režimu je každičké přeřazení pečlivě načasováno tak, aby motor neustále pracoval v těch nejvýhodnějších otáčkách. A pak je zde také systém I-Roll. Tato jedinečná funkce při jízdě ze svahu automaticky vyřadí a nechá vozidlo využívat setrvačnosti namísto paliva. A výsledek? Až o 2 % nižší spotřeba paliva.

Převodovka I-Shift pro extrémní podmínky

Zesílená převodovka I-Shift
pro extrémní podmínky.

Pokud jezdíte v extrémně náročných podmínkách, určitě oceníte zesílenou převodovku I-Shift. Byla speciálně navržena pro prostředí, v nichž se často setkáváte se svahy se sklonem více než 10 % a s velmi náročným terénem. Odpadá tak další důvod, proč se spokojit s manuální převodovkou nebo automatickou převodovkou Powertronic.

Vyšší provozuschopnost

Vyšší provozuschopnost.

Peníze se vydělávají při řízení, to je dobře známá pravda. Proto jsme provedli několik změn, které zvýší provozuschopnost vašeho vozidla. Zvýšili jsme interval výměny oleje pro převodovku I-Shift i manuální převodovku na 450 000 km. V případě převodovky I-Shift jsme také zvýšili životnost spojky a vylepšili řízenou diagnostiku.

Jak převodovka I-Shift funguje

Jak to celé funguje.

Možná se vám to bude zdát divné. Systém I-Shift – symbol dokonalosti moderních převodovek – v sobě ukrývá tradiční nesynchronizovanou mechanickou převodovku (proto má také kompaktní provedení a nízké vnitřní ztráty). Ale systém I-Shift se pochopitelně skládá z mnoha dalších částí. Tajemství tkví v inteligentní elektronické řídicí jednotce. Ta se stará o hydraulický systém ovládající spojku a řazení. Každé přeřazení je díky průběžně zasílaným údajům o rychlosti vozidla, míře zrychlení, hmotnosti, sklonu vozovky, nárokům na točivý moment a dalších možné provést s extrémní přesností. Nepřetržitá výměna informací probíhá také s motorem, který k rychlému a plynulému řazení přispívá úpravou otáček a účinku motorové brzdy.

Rozsah převodovky I-Shift

Typ Nejvyšší převod Točivý moment motoru Celková hmotnost
AT2412E Přímý 2400 Nm 44 t
AT2612E Přímý 2600 Nm 60 t
ATO2612E Rychloběžný 2600 Nm 60 t

Jakou převodovku I-Shift byste si přáli?

Přizpůsobení převodovky I-Shift podmínkám, v nichž budete vozidlo provozovat, lze docílit speciálním naprogramováním softwaru.


Software převodovky I-Shift – Rozvoz a stavebnictví Software převodovky I-Shift – Dálková přeprava a Úspora paliva

Rozvoz a stavebnictví (TP-DICON)

Dálková přeprava – Úspora paliva (TP-FUEC)

Optimalizuje činnost převodovky pro rozvoz a stavebnictví. Zahrnuje funkce, které napomáhají při rozjezdu a manévrování ve stísněných prostorách. S využitím inteligentních funkcí minimalizuje spotřebu paliva. Tento softwarový paket je vhodný pro dálkovou přepravu.

Software převodovky I-Shift – Dálková přeprava a Úspora paliva se systémem I-See

Software převodovky I-Shift – Přeprava těžkých nákladů

Dálková přeprava a Úspora paliva se systémem I-See (TP-FUEC3)

Přeprava těžkých nákladů (Heavy Duty Transport, TP-HD)

Balíček Dálková přeprava a Úspora paliva rozšířený o systémem I-See, jehož součástí je tempomat I-Cruise, zajišťující ještě vyšší úsporu paliva. Optimalizuje převodovku I-Shift pro soupravy s vysokou celkovou hmotností.
     
 

Přeprava těžkých nákladů se systémem I-See

   

Přeprava těžkých nákladů se systémem I-See

   
Sada Heavy Duty Transport (Přeprava těžkých nákladů) rozšířená o systém I-See včetně tempomatu I-Cruise přispívá k ještě nižší spotřebě paliva.     

Programové sady I-Shift

Funkce TP-BAS TP-DICON TP-FUEC TP-FUEC3 TP-HD TP-HD3* 
Standardní automatizované řazení ● 
Výkonový režim řazení ● 
Volba převodového stupně ● 
Monitorování teploty oleje ● 
Pokročilá strategie řazení ● 
Kontrola rozjezdu ● 
Volnoběžka I-Roll ● 
Inteligentní tempomat ● 
I-See, včetně systému I-Cruise   ● 
Řazení podle zatížení vozidla ● 
 
 
Další možnosti  
Pokročilé funkce PTO ● 
Rozšířené nastavení řazení, včetně funkce podřazování ● 
Lepší výkon na špatných silnicích ● 
* Dostupné pouze pro motory AT2612E.