Volvo FMX

Volvo FMX je moderní vozidlo pro stavebnictví, které je plné inovativních řešení a revolučních funkcí.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4, 8×6, 10×4 nebo 10×6

D11 nebo D13 (330 až 540 k)
Čelní světlomety modelu Volvo FMX
Budiž světlo – pokud možno bi-xenonové

Nová světla byla pro tento vůz zcela přepracována a nabízejí stejný výkon jako ta, která byla nedávno vyvinuta pro model Volvo FMX. Mají však několik jedinečných prvků navíc.

Odbornice na viditelnost Hanna Degerman má za úkol zajistit, aby byl model Volvo FMX známý svými vynikajícími čelními světlomety.

S těmito světly můžete řídit věčně.

Silnější, delší, širší

„Rozhodli jsme se stát se jedničkou v oblasti viditelnosti,“ říká Hanna Degerman, aniž by to znělo vychloubačně. „Pro řidiče modelu Volvo FMX je to důležité, protože musejí pracovat na špatných cestách a se špatným osvětlením (často celou noc) ve štěrkovnách, dolech a lesích.“ Standardní světla jsou proto nyní silnější, delší a širší. Inženýr Stig Elofsson, který za těmito světly stojí, tvrdí, že jde o radikální zlepšení.

„Vyšší intenzita světla nových světlometů je zcela zřejmá. Řízení ve tmě je díky tomu méně únavné a bezpečnost se zvyšuje.“

Vzhled působí silným dojmem

Nové čelní světlomety jsou výše a mají kompaktní design, který Stigovi připomíná divočáka. Není to tak ale jenom kvůli vzhledu. Byla vylepšena i robustnost a spolehlivost. Nová halogenová světla vydrží vibrace i v nejnáročnějším terénu. O tom jsme se přesvědčili v brazilské džungli.

„V náročných podmínkách vám dobré světlomety pomohou vyhnout se poškození vozidla. Cokoliv, co vás donutí vozidlo zastavit, snižuje produktivitu,“ říká Hanna Degerman.

Čelní světlomety modelu Volvo FMX

Světlo ve tmě

Volitelné bi-xenonové světlomety nabízejí extrémně vysoký výkon a jsou obzvlášť vhodné pro unavené oči starších řidičů, jako je Stig Elofsson. „Mají dvakrát větší světelnou intenzitu než halogenová světla a úplně jinou barevnou teplotu – je to jako řízení za denního světla,“ říká Stig Elofsson. Jeho tvář se rozjasní, když dodává: „S těmito světly můžete jezdit věčně.“ Navíc nové bi-xenonové moduly jsou nyní mnohem odolnější proti vibracím.

Test otřesů kabiny

Za účelem simulace neustálého přejíždění přes vyjeté koleje, výstupky a výmoly vyvinula společnost Volvo vlastní vibrační model. V rámci testu otřesů kabiny jsou nová světla vystavena 300 cyklů tohoto programu pekla pro světlomety. Bi-xenonové světlomety tímto testem prošly s požehnáním Stiga Elofssona. „Součástky test vydržely a vyšly z něj jako nové,“ říká.

Chytré využití LED technologií

Obě varianty jsou z větší části identické, bi-xenonový modul jednoduše nahrazuje dolní halogenovou lampu. Ta má na starosti dálková a potkávací světla, ale dálková světla jsou doplněna halogenovým modulem nahoře.

O světla pro denní svícení se starají charakteristické klínovitě zkosená světla LED. Jejich dolní části fungují také jako směrovky s oranžovou barvou. Zbytek světla LED se potom ztlumí, aby byla směrovka ještě výraznější. Jedinečnost tohoto prvku je pro Hannu Degerman méně důležitá než jeho praktické výhody: zákazník nemusí nahrazovat dvě žárovky.

Mřížky světla chrání

Kryty světel se instalují při výrobě, ale dají se vyměňovat. To znamená, že řidič může snadno přecházet mezi silničními a terénními verzemi. Jsou vyztužené ocelí, díky čemuž jsou velmi odolné. Jemná síť terénní verze chrání sklo před menšími kameny. Jak silné však tyto kryty jsou? Budou k něčemu, pokud narazíte do něčeho většího?

Hanna Degerman

„Ne, pokud to bude klokan,“ odpovídá Stig Elofsson, „ale zákazníci, kteří je budou používat v buši, rozhodně nebudou potřebovat tolik náhradních dílů.“

Efekt viditelnosti

Otázkou zůstává, zda bude výkon nových světel stačit k dosažení cíle společnosti v této oblasti? Hanna Degerman si myslí, že ano: „Světla modelu FMX jsou stejně dobrá nebo lepší než v jakémkoliv jiném nákladním vozidle.“

Přečtěte si více informací o nových a vylepšených čelních světlometech

10
Čelní světlomety