Volvo FM-i juhitavus
Unustate, et sõidate veokiga

Uue Volvo FM-i vedrustust on täielikult uuendatud, et see kohanduks Volvo FH juhitavusega. Suunastabiilsus ja juhitavus on märgatavalt paranenud. Madalama sõiduasendi tõttu võib tunduda, nagu Volvo FM kõiguks vähem ja püsiks kaljukindlalt teel.

Geomeetrias võivad vahel väikseimad muudatused avaldada kõige suuremat mõju. Veoki dünaamikaekspert Niklas Fröjd toob näiteks stabilisaatori paigutuse.

„Kui täislastis veok siseneb kurvi, annab haagis sadulveduki raamile suure pöördemomendi. See jõud võib kanduda edasi telgedele ning põhjustada rataste vale joondumise – see on ebamugav juhile, kes peab seda tasakaalustama. Ent paigutades stabilisaatori sadulhaakeseadise lähedusse, kandub see jõud maapinnale ja parandab märgatavalt veoki kurvistabiilsust.”

Kõik on kas asendatud, uuendatud või täiustatud

Üks asi viib teiseni

Uus stabilisaatori paigutus aitab vältida jõude, mis mõjuvad ebatasase teekatte puhul tavaliselt raamile. See muudab loomulikult sõidu mugavamaks ja parandab suunastabiilsust. Lisaeelis ilmneb kurvides.

„Oletame, et sõidate ringristmikul – kurvide läbimine paneb kabiini külgõõtsuma. Uudne stabilisaatori paigaldus tagavedrustuses vähendab seda. Haagis kannab nüüd kabiinile üle palju vähem jõudu.”

Kaldub paremini käituma

Ka rooliseadet on geomeetria kaudu tõhustatud. „Lisasime vedrustussüsteemi kerge kalde,” ütleb Niklas Fröjd ja kallutab veidi oma väljasirutatud kätt. „Loomulikult ei ole see nähtav muudatus, kuid varem oli vedrustus maaga paralleelne. Uus nurk annab keeramisel ja kurvide läbimisel kerge vastupöörde.”

Lisaks ülejuhtimise ärahoidmisele on see üks neist asjadest, mis lubab teil valida oma sõidujoone ja seejärel tunda, kuidas veok seda järgib.

Volvo FM sillal

Iga väikseimgi asi

Lisaks geomeetrilisele täiustamisele on kogu vedrustust kohendatud ja täppisviimistletud. Kõik on kas asendatud, uuendatud või täiustatud, et saavutada soovitud tulemus – näiteks vedru jäikus ja vibratsiooni summutus. Täiustatud on isegi mootori vedrustust, et see tekitaks vähem vibratsiooni. Vähem vibratsiooni tähendab juhi jaoks vähemat sõiduväsimust ning heas meeleolus juht on ohutum kui ärritunud ja väsinud juht.

Katseolukorrad

Stefan Axelsson on vastutav uue vedrustuse talitluse kontrolli eest. Talle meeldib tõsiasi, et ta saab veokit usaldada keerulistes olukordades, kus on vähe võimalusi vigu teha. „Kui kohtate näiteks külavaheteel vastutulevat sõidukit, kaalute hetkega mõttes kõiki võimalikke vigu. Sel hetkel avastate, kui hea roolitunnetus veokil on,” ütleb ta.

Niklas Fröjd

Oli üllatusi?

Stefan Axelsson mõtleb enne vastamist hoolikalt järele. „Ei ütleks, pigem jõudsin vast arusaamiseni. Nüüd, mil sel veokil on sõiduautole omased juhitavusomadused, on üllatav, kui täpselt sellega on võimalik käänulistel teedel sõita. Teiste veokitega ei julgeks seda proovida.”

Tõeline kogemus

Niklas Fröjd usub, et see on suurel määral seotud uue seadistuse kompaktsusega. „Tee on tõlgendamiseks täiesti avatud, geomeetria tekitab seotuma tunde. Ja kuna moodustub dünaamiliselt stabiilne veoki- ja haagisesüsteem, on see ka mugavam.” Ta tunnistab, et on uhke, kuid viimaks on märgata isiklikku rahulolu. „Saate seda, mida soovite – see on tõeline juhtimine.”

3
Juhitavus