Volvo FMX

Volvo FMX – mūsdienīga būvniecības kravas automašīna, kas bagātīgi aprīkota ar jauniem tehniskajiem risinājumiem un novatoriskām ierīcēm.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4 vai 8×6

D11 vai D13 (no 330 līdz 540 Zs)
Radīta autovadītājiem, kurus nebiedē dubļi

Kad ceļu ir aprijuši dubļi vai smiltis, vienīgais veids, kā neiekļūt ķezā, ir neapstāties. Tieši šajā ziņā Volvo FMX īpaši vadāmais priekšējais velkošais tilts ir grūti pārspējams. Vēl grūtāk to ir pārspēt tagad, kad tas ir pilnībā pārveidots tā, lai klīrenss būtu augstāks un kravas automašīna būtu patiešām gatava pārvarēt bezceļa apstākļus.

Ir grūti noticēt, ka būvniecības segmenta vadītājs savā tīrajā, baltajā kreklā ir tikko atgriezies no dubļu pirts Brazīlijā. Līdz brīdim, kad viņš sāk runāt par jauno 8x6 un pārstrādāto priekšējo tiltu.

To parasti dēvē par panikas pogu

„8x6 ir pieejams jau kādu laiku, taču tagad tas ir iekļauts mūsu standarta piedāvājumā, kas nozīmē īsāku piegādes laiku klientiem. Izsakoties precīzi, tā ir sešu riteņu piedziņa ar papildu tiltu paaugstinātai kravnesībai. Taču ar jauno priekšējo tiltu tas, tāpat kā 6x6 un 4x4, kļūst par ļoti noderīgu transportlīdzekli robežsituācijās,” stāsta Jonass Odermalms (Jonas Odermalm).

Stāvāki pakalni un dziļāki grāvji

Priekšējais dzenošais tilts ir pārvietots par 100 milimetriem uz priekšu. Tas kravas automašīnai nodrošina daudz labāku pārkares leņķi, taču to ir iespējams arī apvienot ar visiem šasijas elementiem un dzinējiem. Tilts ir pilnīgi jauns – no uzgaļa un zobrata līdz pat gultņiem. Tilta dizains padara to spēcīgāku, viendabīgāku un nodrošina labāku klīrensu.

„Zemākā daļa iepriekš bija paralēlais stienis, taču tagad tas ir iebūvēts aiz priekšējā tilta sijas. Tādējādi zemākais transportlīdzekļa punkts ir izturīgais tilta korpuss. Kad kravas automašīna ir pilnībā piekrauta, klīrenss ir jūtami labāks. Apvienojumā ar jauno pārkares leņķi, kravas automašīna kļūst ļoti daudzpusīga nelīdzenos apvidos,” skaidro Jonass Odermalms.

Zemāks degvielas patēriņš

Lai arī pastāvīga visu riteņu piedziņa ir parastais risinājums būvdarbiem paredzētajos transportlīdzekļos, Volvo izvēlas ļaut autovadītājam pašam izlemt, kad un kā to izmantot. Jonass Odermalms atceras tuksnesī veiktu pētījumu: „Tā patiešām ir nepieciešama tikai 2–5 procentos gadījumu. Tas nozīmē, ka 95 procentos gadījumu visu riteņu piedziņa tikai lieki patērē degvielu – ja vien runa nav par FMX, kurā autovadītājs pats var izvēlēties, kad izmantot pilnpiedziņu.”

Brīvskrējiens

Atbilstošos apstākļos autovadītājs, izmantojot slēdzi panelī, var ieslēgt aizmugurējo piedziņu. Tas nozīmē tiešu savienojumu starp dzinēju un aizmugurējo dzenošo tiltu, ļaujot pārējiem riteņiem ripot brīvi un patērēt mazāk degvielas. Turklāt priekšējais tilts nolietojas mazāk.

Volvo FMX mobilitāte

Kad sāk iet karsti

Pirmais, kas ir nepieciešams sešriteņu piedziņas transportlīdzekļos, ir starptiltu diferenciāļa bloķētājs, kas pa diagonāli bloķē divus no aizmugurējiem dzenošajiem dubulttilta riteņiem. Jonass Odermalms uzskata, ka daudzās situācijās ar to pietiek. „Ja apstākļi kļūst patiešām slideni, ir jāiesaista priekšējais velkošais tilts. Vairumā gadījumu tas problēmas atrisina, taču tagad pievērsīsimies ārkārtas situācijām.”

„Tādos gadījumos var izmantot tā dēvēto panikas pogu. To nospiežot, tiek bloķēts priekšējais diferenciālis, kas pamatīgi apgrūtina transportlīdzekļa stūrēšanu, toties ļauj atgriezties uz stabilas zemes.”

Jonass Odermalms

Uz ceļa un bezceļa apstākļos

Jautāts par šāda mobilitātes veida priekšrocībām, Jonass Odermalms atbildi kabatā nemeklē. „Mēs ļaujam autovadītājam pašam noteikt, kad ir vajadzīgi papildu dzenošie tilti. Es domāju, ka to novērtē visdažādāko transportlīdzekļu vadītāji: tie, kuri ar 4x4 tehniskās palīdzības transportlīdzekļiem veic ceļu uzturēšanas darbus, 6x6 izkrāvēju vadītāji darbā ar tuksneša naftas caurulēm un 8x6 pašizgāzēju vadītāji karjeros."

„Taču bez mūsu ilgtspējas un uzticamības reputācijas tas, protams, nebūtu tik vilinoši,” viņš piebilst.

Izpētiet visas pilnpiedziņas iespējas

8
Mobilitāte