Prepravcovia využívajúci sadu spojlerov ušetria až 8 percent paliva

Nákladné vozidlá Volvo sú známe skvelými aerodynamickými vlastnosťami dokonca aj bez spojlerov. Väčšina nákladných vozidiel Volvo sa však predáva s už montovanými spojlermi, ktoré ešte viac znižujú odpor vzduchu – a pochopiteľne náklady pre prepravcu. S kompletnou sadou spojlerov môže táto úspora paliva narásť až na 8 percent.

every drop counts

AKO VLASTNE VZNIKAJÚ TURBULENCIE?
Dokonca aj pri dokonalom bezvetrí si nákladné vozidlo idúce po diaľnici rýchlosťou 80 km/h vytvára vlastný protivietor. Samotná kabína má veľmi aerodynamické tvary. V závislosti od typu a veľkosti návesu alebo nadstavby vznikajú v mieste, kde vzduch opúšťa kabínu, veľké turbulencie. Optimalizáciou prúdenia vzduchu pomocou spojlerov možno vznik turbulencií výrazne obmedziť. Celá súprava tak bude vzduchom kĺzať len s minimálnym odporom.

Súprava spojlerov pozostáva z troch typov spojlerov: strešného, bočných a medzinápravových spojlerov. Testy preukázali, že namontovaním strešného a bočných spojlerov možno ušetriť až
8 percent paliva. A pri používaní spolu s medzinápravovými spojlermi je potenciál úspory paliva takmer 9 percent.

MÁTE AERODYNAMICKÝ VOZOVÝ PARK?
Väčšina prepravcov využívajúcich nákladné vozidlá Volvo už objavila aspoň niektoré výhody spojlerov. Teraz je v ponuke kompletná sada spojlerov pre nákladné vozidlá Volvo s ešte rozmanitejším rázvorom kolies. Strešné spojlery sú pevné alebo nastaviteľné v závislosti od výšky vozidla, výšky podvozku a veľkosti pneumatík.

Testy navyše ukázali, že po namontovaní strešného spojlera o 5 cm nižšie alebo 10 cm vyššie sa potenciálna úspora zníži o 1 percento – to je dobrý dôvod nechať si namontovať spojlery už priamo vo výrobe.
Every Drop Counts 

every drop counts

VŠESTRANNÁ SADA SPOJLEROV
Strešné a bočné spojlery sú individuálne navrhnuté pre každý variant kabíny.

Aerodynamicky navrhnuté medzinápravové spojlery, ktoré ešte viac znižujú odpor vzduchu, sú k dispozícii pre nasledujúce rázvory kolies:

  • ŤAHAČ 4X2, RAD-A4, WB3700 a WB3800
  • ŤAHAČ 6X2, RADT-A8, WB3400 a WB3700
  • ŤAHAČ 6X4, RADD-A8, WB3400