Bezpečnostné systémy modelu Volvo FH

Systémy podpory vodiča. Dávajú pozor s vami.

Nové Volvo FH môže byť vybavené niekoľkými špičkovými bezpečnostnými systémami, ktoré účinne znižujú riziko vzniku nehody:

  • Brzda pre vyrovnanie súpravy (novinka)
  • Adaptívny tempomat a Výstraha pred nárazom s núdzovým brzdením
  • Podpora jazdy v jazdnom pruhu
  • Výstraha pre vodiča
  • Podpora pri zmene jazdného pruhu
  • Núdzové brzdové svetlo (novinka)
  • Elektronický stabilizačný program

Brzda pre vyrovnanie súpravy

V určitých situáciách ako napríklad v zákrutách alebo počas jazdy dolu kopcom na klzkom povrchu vozovky hrozí, že náves dobehne nákladné vozidlo, čo vytvára nebezpečný efekt zalomenia súpravy. Brzda pre vyrovnanie súpravy je novým prvkom spoločnosti Volvo navrhnutým tak, aby tejto situáciu zabránila. Pomocou impulzného brzdenia návesu sa jazdná súprava vyrovná a zníži sa nebezpečenstvo. Tento systém sa dá automaticky aktivovať v nebezpečných situáciách pri rýchlosti do 50 km/h.  Brzda pre vyrovnanie súpravy je teraz dostupná pre podvozky určené na dostavbu aj ťahače. 

Adaptívny tempomat a Výstraha pred nárazom s núdzovým brzdením

Sledujte premávku bez námahy. Systém adaptívneho tempomatu (ACC) vybavený radarom udržiava bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami pomocou ovládania akcelerátora a všetkých dostupných bŕzd.
Ak vznikne nebezpečenstvo nárazu, na čelnom skle sa zobrazia výstražné svetlá.

Výstraha pred nárazom s núdzovým brzdením je o krok ďalej. Automaticky vám pomáha pri núdzovom brzdení, ak bezprostredne hrozí zrážka, a výrazne znižuje riziko vážnych zranení. 

Podpora jazdy v jazdnom pruhu

Vybočenie z jazdného pruhu je bežnou príčinou mnohých vážnych nehôd. Systém Podpora jazdy v jazdnom pruhu sleduje vodorovné dopravné značenie prostredníctvom kamery a upozorní vás, ak ho neúmyselne prekročíte. 

Výstraha pre vodiča

Výstraha pre vodiča je inteligentný systém, ktorý sleduje vaše správanie počas jazdy. Ak sa odlišuje od bežného správania a vyskytujú sa náznaky únavy, upozorní vás zvukový signál a hlásenie na displeji, ktoré vám odporučí dať si prestávku. 

Podpora pri zmene jazdného pruhu

Oblasť mŕtveho uhla na strane spolujazdca ľahko skryje ostatných účastníkov premávky. Súčasťou systému podpory pri zmene jazdného pruhu sú radarové snímače, ktoré kontroluje túto oblasť, keď aktivujete smerové svetlo. Ak oblasť nie je voľná, upozorní vás na to zvuk
a blikajúca ikona v zrkadle. 

Elektronický stabilizačný program

Elektronický stabilizačný program (ESP) spoločnosti Volvo účinne znižuje riziko šmyku a prevrátenia. V nebezpečných situáciách okamžite zakročí, zníži výkon motora a ubrzdí nákladné vozidlo aj náves. Každé koleso nákladného vozidla je brzdené samostatne. Systém EPS je teraz dostupný pre väčšinu špecifikácií nákladných vozidiel, pre ťahače aj pre podvozky určené na dostavbu. 

Núdzové brzdové svetlo

Keď dupnete na brzdy, brzdové svetlá sa okamžite rozsvietia, aby varovali vozidlá za vami. Ide o jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť nárazu zo zadu, ktorý môže mať smrteľné následky a viesť k obrovským hromadným zrážkam.

Balík Aktívna bezpečnosť

Adaptívny tempomat s včasným varovaním pred nárazom s núdzovým brzdením
Podpora pri zmene jazdného pruhu
Výstraha pre vodiča