Oáza na
opustenej diaľnici

Dobre vybavená a útulná kabína prináša viac ako len pohodlie – prináša konkurenčnú výhodu. V boji o získanie tých najskúsenejších vodičov má kabína čoraz väčší význam.

Keď si vodič môže dopriať odpočinok a dobre sa v noci vyspať, prejaví sa to aj v účtovných knihách. Výsledkom je tiež vyššia efektívnosť, menší počet zranení, menšie poškodenie nákladných vozidiel a väčší počet dodávok načas.

„Odpočinutý vodič robí menej chýb a v konečnom dôsledku stojí menej peňazí,“ hovorí Rikard Orell, riaditeľ dizajnového oddelenia spoločnosti Volvo Trucks. A čo viac, v dobrej kabíne je priestor na prácu aj oddych. To bolo cieľom aj v prípade nového Volvo FH.

Lepší súlad medzi prácou a súkromným životom

„Porovnávali sme kabínu s hotelom na služobné cesty. Musí byť čistá, usporiadaná, efektívna a súčasne útulná,“ popisuje Carina Byströmová, ktorá v spoločnosti Volvo Trucks zodpovedá za dizajn interiérov. Jedným z cieľov bolo vytvoriť pokojné prostredie. V kabíne preto dominujú hladké, čisté povrchy a široké tvary.

Dizajn pomáha vodičovi zvládnuť aj dlhší čas za volantom bez väčšieho počtu zastávok.
„Preto je dôležité, aby bola k dispozícii široká škála nastavení sedadla a volantu a aby boli jedlo a nápoje poruke,“ hovorí Carina Byströmová.

Ako druhý domov

Aj keď vodiči trávia väčšinu času v kabíne, tak pomerne dosť času strávia aj vonku. Napríklad pri nakladaní a pripájaní prívesu. Počas daždivých dní môže vodič zmoknúť. Začiatok cesty v suchom oblečení potom môže zachrániť celý deň.

Sušička Textilné vrece s ventilátorom v spodnej časti slúži ako sušiaca skriňa. Keď sa nepoužíva, jednoducho sa poskladá a odloží. To znamená, že v kabíne skoro vôbec nezaberá miesto,“ vysvetľuje Peter Johansson, ktorý v spoločnosti Volvo Trucks zodpovedá za ergonómiu kabíny.

Ďalším zlepšením je nové lôžko. Je vybavené pohodlnejším matracom a na miestach, kde je to najpotrebnejšie, je širšie: 4 cm pri hlave a 5,5 cm pri bedrách. Koniec pri nohách je zas o 4 cm užší, aby sa zväčšil priestor pre sedadlo vodiča. „Nemusí sa to zdať veľa, len niekoľko centimetrov, ale sú to dôležité centimetre. V novom vozidle Volvo FH lôžko vyzerá omnoho väčšie,“ hovorí Peter Johansson.

Správny druh osvetlenia

„Lepším spôsobom umiestnenia svetiel sme sa pokúsili zbaviť všetkých tieňov v kabíne. Použili sme mnoho nepriameho svetla, aby sme zabránili ostrému osvetleniu. Príkladom je vstupná lampa, ktorá osvetľuje schodíky bez toho, aby vám svietila do očí,“ hovorí Peter Johansson. Lepšie osvetlené sú aj úložné priestory. V priehradke nad lôžkom sa svetlá zapnú automaticky, keď sa otvoria dvierka.

Počas jazdy v tme máte výhodu zlepšeného nočného osvetlenia – červené svetlá LED, ktoré umožňujú ponechať osvetlenie zapnuté bez toho, aby prekážalo nočnému videniu. „Zlepšilo sa aj ovládanie osvetlenia z lôžka. Nový ovládací panel umožňuje aj stlmiť osvetlenie alebo prepínačom svetiel vybrať jednu z pevne nastavených úrovní,“ hovorí Peter Johansson.
6
Ubytovanie