Volvo dynamické riadenie – najväčšia novinka od vynájdenia posilňovača

V zasadačke v Gothenburgu panuje neopísateľný pocit vzrušenia. Traja špecialisti sa chystajú odhaliť najväčšiu inováciu v oblasti riadenia od vynájdenia posilňovača. Nový systém znižuje pôsobenie síl na vodiča až o 85 percent. To je viac než dosť na zníženie únavy vodiča a zvýšenie produktivity.

Na presnom zatáčaní a riadení hodnom pretekárskeho auta jasne vidno potenciál nového systému na zlepšenie diaľkovej prepravy. Nikto však nepredpokladal, aké rozhodujúce to bude počas riadenia plne naloženého nákladného vozidla pri nízkej rýchlosti. Bosse Franzon hovorí zo skúsenosti: „V plne naloženom nákladnom vozidle som mohol ovládať volant jedným prstom.
Vyskúšal som to neskôr v mojom aute, ale prsty mi na to nestačili.‟

Tento systém spôsobí v riadení rovnaký prevrat ako I-Shift v oblasti prevodoviek

Sloboda pohybu

Nové ovládanie sa osvedčilo najmä v modeli Volvo FM, ale je vhodné všade tam, kde je potrebné veľa manévrovať. „Zoberte si napríklad rozvoz tovaru v meste,‟ hovorí technik vývoja Kristoffer Tagesson a dodáva: „Pri vstupe do kruhového objazdu sa vodiči často nahnú dopredu, aby využili silu hornej časti tela. Otáčanie pri nízkej rýchlosti môže byť veľmi namáhavé.‟ Krútiaci moment servoriadenia teraz poskytuje väčšiu podporu pri nižších rýchlostiach. Vďaka tomu je každodenné jazdenie oveľa príjemnejšie. Menšia únava navyše znamená vyššiu bezpečnosť.

Zranenia v dôsledku opotrebovania

V súčasnej dobe začínajú trpieť bolesťami krku a pliec už aj mladí vodiči. „Ľahké Volvo dynamické riadenie neprináša len pohodlie,‟ vysvetľuje hlavný technik, Jan-Inge Svensson. „Táto inovácia znižuje počet zranení v dôsledku opotrebovania a zlepšuje štatistiky pracovnej neschopnosti. Vodičovi môže predĺžiť aktívnu kariéru bez pretrvávajúcich problémov s plecami. Ak po ôsmich alebo deviatich hodinách jazdenia pocítite menej únavy, zníži sa aj riziko úrazov.‟

Prieskumy dokazujú, že bolesť v krku a pleciach je bežným úkazom u vodičov v každom veku.
Plecia

Viac predvídateľné, menej únavné

Vodič v priebehu dňa aj napriek vysokej rýchlosti cíti všetky nerovnosti povrchu vozovky. Odstránenie týchto prekážok prostredníctvom odfiltrovania rušivých vplyvov robí jazdu oveľa pohodlnejšou. Systém Volvo dynamické riadenie dodáva nákladnému vozidlu lepšiu smerovú stabilitu pri vyšších rýchlostiach. Vďaka tomu je jeho správanie predvídateľné, dodáva Kristoffer Tagesson. „Samotné ovládanie je veľmi hladké a presné. Dodatočná podpora poskytuje volantu správnu silu v každej potrebnej chvíli. Riadenie je teraz menej únavné a viac predvídateľné.‟

Výmole zvyknú trhnúť volantom, ale vďaka systému Volvo dynamické riadenie sa účinok prekážky stratí ešte predtým, než dosiahne volant.
Výmole

Zajazdite si bez vybočovania

Vozovka je väčšinou naklonená na jednu stranu, ale vozidlo často odbočuje nadol. Dokonca aj na novej diaľnici musí vodič neustále vyrovnávať tieto odchýlky. Kompenzácia pretáčavosti vypočíta priemerný náklon vozovky a vyrovná akékoľvek odchýlky. Systém Volvo dynamické riadenie týmto spôsobom preberá námahu z pliec vodiča počas diaľkových operácií.

Jedinečná technológia

Systém Volvo dynamické riadenie je poháňaný elektrickým motorom, ktorý ovláda riadenie 2,000-krát za sekundu. „Takže máte predstavu o jeho presnosti,‟ hovorí Bosse Franzon. „Základom technológie je vrstvenie krútiaceho momentu, čo nám do budúcnosti poskytuje široké spektrum na rozšírenie jej funkčnosti. Som presvedčený, že táto technológia spôsobí v riadení rovnaký prevrat ako I-Shift v oblasti prevodoviek. „Stane sa veľmi obľúbenou voľbou.‟

Kristoffer Tagesson

Ďalší pokrok v cúvaní

Systém Volvo dynamické riadenie ponúka pomoc tam, kde je najviac potrebná – pri cúvaní. Volant sa vráti do neutrálnej polohy tak prirodzene, ako pri jazde vpred. Odpadá tak námaha spojená s krútením volantu počas kritických situácií. Kristoffer Tagesson vysvetľuje: „Keď je predná náprava nákladného vozidla zaťažená deviatimi alebo desiatimi tonami, cúvanie môže byť náročné. So systémom Volvo dynamické riadenie len zaradíte spiatočku a ovládate vozidlo bez vynaloženia akejkoľvek námahy. Následne môžete pustiť volant a pozorovať, ako sa hladko vráti do pôvodnej polohy, kým sa vozidlo nevyrovná.‟

Ruky preč

„Ak so súpravou parkujete rovno, zaraďte spiatočku, pustite volant z rúk a cúvajte tak ďaleko, ako chcete. Po sto metroch možno zbadáte, že vaše nápravy návesu už nie sú v jednej línii. Ak by ste to isté vyskúšali bez systému Volvo dynamické riadenie, po dvadsiatich metroch by sa vám celá súprava zalomila,‟ hovorí Bosse Franzon.

Získajte viac informácií o výhodách systému Volvo dynamické riadenie

2
Riadenie