Volvo FMX

Volvo FMX je moderní vozidlo pro stavebnictví, které je plné inovativních řešení a revolučních funkcí.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4, 8×6, 10×4 nebo 10×6

D11 nebo D13 (330 až 540 k)
Všechny důležité části jsou chráněny

Nový model Volvo FMX zvedá laťku v oblasti světlé výšky. Letící kameny a větve již nejsou takovou hrozbou, jako bývaly.

Řidiči, kteří testovali nové vozidlo se vzduchovým odpružením, říkají, že bude nepostradatelné v ruských lesích, jihoafrických lomech nebo na všech možných staveništích.

Dolů visí jen kola.

300 milimetrů nad terénem

Vzduchové odpružení dříve mívalo příliš malou světlou výšku na to, aby se dalo ve stavebnictví ve větší míře použít. S novým zadním vzduchovým odpružením se to však změní. V novém designu jsou zranitelné součástky (například pružiny a vzduchové měchy) umístěny výše – nad poháněné nápravy – kde jsou méně exponované.

„Výsledkem je světlá výška nejméně 300 mm a odpružení netrpí nárazy na kameny,“ říká produktový plánovač Bosse Franzon a pokračuje. „Kotoučové brzdy jsou nyní chráněny bezpečnostní mřížkou – ale i ta je 340 milimetrů nad zemí. Dolů teď visí už jenom kola.“

Vzhled vozidla může klamat

Jedním z těch, kdo jsou zodpovědní za nový podvozek, je Jonas Odermalm. Upozorňuje, že u světlé výšky není to, co vidíte, vždy to, co dostanete: „Někdy to vypadá, že je přední část vozidla vysoko, ale součástky motoru jsou přitom exponovány přímo za nárazníkem. Některé z nich možná mají plastový kryt, který je má chránit, ale to je k ničemu. Volvo FMX má velmi silný ochranný kryt, který chrání chladič a další důležité součástky.“

Dolní linie

Pro světlou výšku má velký význam také zcela nová poháněná přední náprava. Byla posunuta o 100 milimetrů dopředu, aby se zlepšil nájezdový úhel. Její nejnižší část, spojovací tyč, je nyní chráněná za krytem přední nápravy.

Světlá výška

„Samozřejmě že mezi nápravami máme všechny součástky podvozku, ale ty byly u modelů Volvo vždycky umístěny výš,“ říká Bosse Franzon. „Pokud se na profil vozidla podíváte zezadu, uvidíte, že jeho spodek je prakticky rovný, díky čemuž tolik nehrozí uvíznutí na nerovném povrchu,“ dodává.

Klacky a kameny

Ochrana olejové vany, která chrání dolní část přední strany, není nová, ale je v oblasti nákladních vozidel jedinečná. „Je to v podstatě jako dolní kryt motoru, odolá čtyřiapůltunovému nárazu objektu velikosti vaší pěsti,“ říká Jonas Odermalm. Tvoří plochý povrch mezi nárazníkem a nápravou a chrání součástky motoru a chladiče před klacky a kameny. „Pokud vjedete do hromady písku a zase z ní vycouváte, nezaplní se jako švédský kráječ na sýr,“ říká Bosse Franzon s úsměvem.

Přečtěte si více informací o zadním vzduchovém odpružení pro vozidla pro stavebnictví

5
Světlá výška