Volba, seřízení a huštění – to vše přináší velkou úsporu

Společnost Volvo změřila, kolik paliva je možné ušetřit použitím správných a řádně nahuštěných pneumatik a správně seřízených kol a náprav. Tyto tři oblasti mohou u jízdní soupravy snížit spotřebu paliva celkově až o 14% . Navíc se zdá, že na tomto poli může ušetřit většina přepravních společností. Ze studií totiž vyplynulo, že 2 ze 3 jízdních souprav jezdících v Evropě mají nesprávně seřízené nápravy a kola.

every drop counts

UJELI JSME 1000 KM, ABYCHOM VÁM MOHLI PŘEDLOŽIT FAKTA 
Na testovacích okruzích ve Švédsku jsme nechali jezdit dva identické nákladní vozy Volvo FH 4x2 poháněné 13litrovými motory Euro 5 o výkonu 500 k, které táhly třínápravové přívěsy naložené 40 tunami nákladu. Jedno vozidlo mělo kola a pneumatiky nastaveno optimálně, na druhém jsme postupně volili různá nesprávná nastavení. Po tisíci kilometrech sledovaných špičkovou technologií máme k dispozici věrohodná data.

Volba správných pneumatik může snížit spotřebu až o 11% . Správné seřízení náprav a kol k tomu přidá snížení o další 2,5% . Správné nahuštění pneumatik omezí spotřebu paliva o další 1% . Dostáváme se tak k číslu 14% . To jsou velice přesvědčivá fakta, vezmeme-li v potaz, že maximum z pneumatik těží pouze jedna třetina nákladních vozidel.
every drop counts

MENŠÍ SPOTŘEBA, MENŠÍ DOPAD NA PROSTŘEDÍ

I o 1% snížená spotřeba paliva díky optimálně nastaveným pneumatikám znamená 1procentní snížení tvorby zplodin uhlíku. Správné seřízení pneumatik tak přepravcům sníží účty za palivo a také zajistí menší dopad na životní prostředí.

NASTAVENÍ KOL A PNEUMATIK PŘISPÍVÁ K VYŠŠÍ ÚČINNOSTI
Abychom z nově získaných údajů vytěžili co nejvíce, připravuje se více než tisícovka dílen Volvo na nápravu stavu vozů po celém světě. To znamená, že budeme s našimi zákazníky mluvit o problematice nastavení pneumatik, aniž bychom čekali, až uvidíme následky nesprávně seřízené geometrie, například nerovnoměrné opotřebení pneumatik. Jedině tak se nám podaří maximalizovat každodenní účinnost využití paliva.


“Nespokojujeme se pouze s výrobou úspornějších motorů. Snažíme se nalézt způsoby, jak snížit spotřebu paliva po celou dobu životního cyklu nákladního vozu. A to lze jedině v případě, že se zapojíme i do aktivit následujících po prodeji vozu zákazníkovi.
Testování nám poskytlo spolehlivý důkaz toho, jak mnoho paliva lze uspořit. Tím, že se podělíme o tyto znalosti se svými zákazníky, můžeme zajistit ty nejnižší náklady na provoz vozidel.“

Arne-Helge Andreassen z oddělení prodeje a poprodejních služeb společnosti Volvo Trucks