Volvo FM – bezpečnost podvozku 2

Bezpečnost podvozku

Varování před možnou boční kolizí
Pomoc při změně jízdního pruhu LCS (Lane Changing Support) sleduje mrtvý úhel na straně spolujezdce, který není viditelný ve zpětných zrcátkách. Jestliže řidič zapne směrové světlo a hodlá změnit jízdní pruh, radarová jednotka systému LCS nejprve zjistí, zda se ve slepém úhlu nenachází jiné vozidlo. Pokud tomu tak je, bude řidič varován světelným signálem.

Aktivní tempomat udržuje odstup
Adaptivní tempomat (Adaptive Cruise Control, ACC) je systém aktivního udržování konstantní rychlosti, díky kterému lze snadno splynout s dopravním provozem a udržovat bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího vpředu.

Při použití systému ACC řidič určí, jaký časový odstup od vozidla před sebou chce zachovávat. Systém následně tento časový odstup udržuje automatickým ovládáním plynu a brzd. Sledování odstupu je v systému ACC založeno na pokročilém radaru.

Rychlé, elektronicky řízené brzdy
Elektronicky řízený brzdový systém (Electronically controlled Brake System, EBS) ovládá kotoučové brzdy a zajišťuje výkonné a dobře vyvážené brzdění. Systém je osazen kotouči odolnými proti vysokým teplotám a vyznačuje se jednoduchým servisem. Systém EBS je charakteristický vysokým brzdným účinkem a díky elektronickému řízení také rychlou odezvou a krátkou brzdnou dráhou. Dodává se v rámci programových provedení Medium a High.

Stabilizace vozu eliminuje chyby řidiče
Elektronický stabilizační program (ESP) zajišťuje bezpečné a jisté brzdění, při němž se brzdný účinek rozděluje podle potřeby na jednotlivá kola.

Systém ESP aktivně brzdí každé kolo samostatně. Systém je například schopen rozpoznat, že rychlost vozu je příliš vysoká a hrozí nebezpečí smyku nebo převrácení v zatáčce. Stejně tak identifikuje například situaci, kdy se přívěs po rychlém úhybném manévru začíná kymácet. Systém ESP je součástí paketu EBS High, je k dispozici pro všechny tahače a nyní také pro vzduchově odpružené podvozky k dostavbě v konfiguraci 6×2.