Volvo FM – brzdy 1

Brzdy

Větší brzdný účinek
Brzdový systém obsahuje diskové brzdy EBS a volitelně program ESP nebo jako alternativu osvědčené brzdy s vačkou Z.

Tyto alternativy lze doplnit o zvláště účinné pomocné brzdy, např. VEB/VEB+ (Volvo Engine Brake), a retardér.

Systém EBS je systém diskových brzd, který elektronicky řídí brždění. Použití diskových brzd řízených elektronicky prostřednictvím vlastního elektrického systému vozidla má mnoho výhod. Bubnové brzdy s vačkou Z se používají zejména u nákladních vozů s listovým odpružením.

  • Kompaktní retardér – je integrován do převodovek I-Shift a manuálních převodovek a dává nepřetržitě k dispozici vysoký brzdicí moment, dokonce i během řazení. Celkový brzdný účinek se zapojením retardéru závisí na modelu a vybavení motoru, např. EPG/VEB/VEB+.
  • Primární retardér – je integrován do převodovek Powertronic a dává nepřetržitě k dispozici vysoký brzdicí moment, dokonce i během řazení. Celkový brzdný účinek se zapojením retardéru závisí na modelu a vybavení motoru, např. EPG/VEB/VEB+.
Motorová brzda Volvo (VEB)
Vůz Volvo FM lze vybavit proslulou motorovou brzdou Volvo VEB+. Tato brzda s inteligentním, patentovaným návrhem poskytuje brzdný výkon až 375 kW (s motorem D13C). Tím zvyšuje bezpečnost jízdního provozu a snižuje opotřebení brzd kol.