Podvozek vozu Volvo FH - bezpečnost

Zabezpečení podvozku

Varování při opuštění jízdního pruhu
Systém LKS (Lane Keeping Support, podpora udržování jízdního pruhu) sleduje pozici vozidla na silnici. Systém upozorní řidiče v případě, že nechtěně opustí jízdní pruh nebo vjede do protisměru. Hlavní oblastí použití je dálková doprava na dálnicích, kdy vůz jede stálou rychlostí v monotónním dopravním prostředí.

Systém pomůže řidiči v případech, kdy se již dostatečně nesoustředí, je unavený nebo ztrácí bdělost.

Varování před možnou boční kolizí
Pomoc při změně jízdního pruhu LCS (Lane Changing Support) sleduje mrtvý úhel na straně spolujezdce, který není viditelný ve zpětných zrcátkách. Jestliže řidič zapne směrové světlo a hodlá změnit jízdní pruh, radarová jednotka systému LCS nejprve zjistí, zda se v mrtvém úhlu nenachází jiné vozidlo. Pokud tomu tak je, bude řidič varován světelným signálem.

Upozornění při únavě
Výstraha pro řidiče DAS (Driver Alert Support) monitoruje určité parametry, např. pohyby volantu a plynového pedálu. Kamera na vnitřní straně čelního skla sleduje střed vozovky a její okraje a palubní počítač porovnává řidičovy pohyby volantem s tímto silničním značením. Pokud řidič začíná vybočovat ze směru, systém DAS jej na to upozorní zvukovým signálem a blikající kontrolkou na informačním displeji. Tento systém je volitelným doplňkem systému LKS.

Aktivní tempomat udržuje odstup
Adaptivní tempomat (Adaptive Cruise Control, ACC) je systém aktivního udržování konstantní rychlosti, díky kterému lze snadno splynout s dopravním provozem a udržovat bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího vpředu.

Při použití systému ACC řidič určí, jaký časový odstup od vozidla před sebou chce zachovávat. Systém následně tento časový odstup udržuje automatickým ovládáním plynu a brzd. Sledování odstupu je v systému ACC založeno na pokročilém radaru.


Rychlé elektronicky řízené brzdy
Elektronicky řízený brzdový systém (Electronically controlled Brake System, EBS) ovládá kotoučové brzdy a zajišťuje výkonné a dobře vyvážené brzdění. Systém je osazen kotouči odolnými proti vysokým teplotám a vyznačuje se jednoduchým servisem. Systém EBS je charakteristický vysokým brzdným účinkem a díky elektronickému řízení také rychlou odezvou a krátkou brzdnou dráhou. Dodává se v rámci programových provedení Medium a High.

Stabilizace vozu eliminuje chyby řidiče
Elektronický stabilizační program (ESP) zajišťuje bezpečné a jisté brzdění, při němž se brzdný účinek rozděluje podle potřeby na jednotlivá kola.

Systém ESP aktivně brzdí každé kolo samostatně. Systém je například schopen rozpoznat, že rychlost vozu je příliš vysoká a hrozí nebezpečí smyku nebo převrácení v zatáčce. Stejně tak identifikuje například situaci, kdy se přívěs po rychlém úhybném manévru začíná kymácet. Systém ESP je součástí paketu EBS High pro všechny tahače a je nyní také k dispozici pro vzduchově odpružené podvozky k dostavbě v konfiguraci 6×2.