Spotřeba paliva

Spotřeba paliva

Cesta k optimální spotřebě paliva
Snižování spotřeby paliva je nezbytnou součástí hospodaření každé firmy. Ještě důležitější je ale v souvislosti s otázkami životního prostředí. Společnost Volvo věří ve výhody čistších technologií. Tento cíl bereme velmi vážně. Ve srovnání s vozem, který plnil srovnatelné dopravní úkoly v roce 1980, se spotřeba paliva vznětového motoru snížila přibližně o 30 %.

Kromě designu vozidel a motoru je však spotřeba pohonných hmot vozů převážejících zboží závislá na řadě faktorů, například na nákladu, na řidiči, na vybavení i na povětrnostních podmínkách.

Řidič a vlastník
Odpor vzduchu a valivý odpor vozu spolu se specifikací pohonného ústrojí sice spotřebu pohonných hmot ovlivňují, nejvýznamnějším faktorem rozdílů ve spotřebě na tunokilometr je faktor vytížení vozu. Pro snížení spotřeby pohonných hmot je z hlediska přepravní společnosti nejdůležitější dobré plánování tras a vytížení přepravních kapacit.
 
Specifikace a vybavení
Hmotnost jízdní soupravy a stav vozovky určují, který model je pro daný účel nejvhodnější. Dalším faktorem je skutečnost, že silnější motor a vyšší hmotnost jízdní soupravy znamenají vyšší spotřebu pohonných hmot. Při přepočtu na tunokilometr se však spotřeba pohonných hmot při zvyšování hmotnosti souprav snižuje. Vliv na odpor vzduchu a následně i spotřebu pohonných hmot má i různé vybavení a design. Správným výběrem hned na začátku lze snížit spotřebu pohonných hmot až o 10 %.

Další fakta o spotřebě pohonných hmot:

  • Řízení v kopcovité krajině či ve městě s mnoha zastávkami může zvýšit spotřebu pohonných hmot i o více než 50 %.
  • Jízda proti větru o rychlosti 10 m/s může zvýšit spotřebu pohonných hmot o 18 %.
  • Je-li na vozovce sníh nebo dešťová voda, zvyšuje se valivý odpor a spotřeba pohonných hmot může narůst o 10-20 %.
  • Snížením rychlosti z 90 na 80 km/h se sníží spotřeba pohonných hmot o 6 %.
  • Pravidelné zastávky po 10 km zvýší spotřebu paliva přibližně o 35 %. 10 zastavení a rozjezdů na 10 km zvýší spotřebu pohonných hmot o 130 %.
  • Spotřeba pohonných hmot se může zvýšit až o 10 %, není-li prováděn pravidelný servis vozidla nebo jsou ve vozidle použity neschválené součástky.