„Je to jako byste měli na palubě virtuálního technika.“

Míra provozuschopnosti byla s novým Volvem FH posunuta na úplně jinou úroveň. Díky palubním technologiím totiž může servis provést prohlídku důležitých dílů i v době, kdy je vozidlo na cestách. A následně naplánovat údržbu vozidla přesně na dobu, kdy je skutečně potřeba.

Tuto novinku má na svědomí telematická brána, což je komunikační jednotka vozidla Volvo FH, díky níž mohou řidič i přepravce myslet vždy o krok napřed. Brána totiž servisu odesílá informace o stavu důležitých součástí (například brzdového obložení, spojky, baterie nebo vysoušeče vzduchu) a technik může velmi rychle zhodnotit, jaké jsou skutečné požadavky na údržbu.

„Pokud je stav jednotlivých dílů lepší, než by se dalo v závislosti na počtu ujetých kilometrů předpovídat, může dílna upravit servisní interval tak, aby vozidlo přijelo na prohlídku až ve chvíli, kdy to bude skutečně potřeba,“ vysvětluje Christian Gustavsson, vedoucí oddělení služeb společnosti Volvo Trucks.
 


Smlouva Volvo Gold

Smlouva v ceně zlata

Díky této službě, která je součástí nové servisní smlouvy Gold, se zákazníci nemusí starat o plánování servisu – vše za ně udělá dílna. Její pracovníci uchovávají údaje o ujeté vzdálenosti i o rychlosti opotřebovávání jednotlivých dílů a podle těchto informací plánují návštěvu servisu. Až bude potřeba provést údržbu, zavolají si vás sami.

„Díky možnosti prohlídky vozidla na dálku není nutné tak často navštěvovat servis. A navíc se nestane, že byste přijeli na kontrolu a bylo už pozdě,“ říká Christian Gustavsson.


Nákladní vozidlo, údržba

Jelikož na vozidle je potřeba provádět údržbu mnoha dílů, má přístup k servisním intervalům založený na aktuálním stavu vozidla pozitivní dopad na provozuschopnost vozidla a tím pádem také na zisk přepravce. „Více využívané vozidlo s větším počtem tunokilometrů znamená pro dopravní společnost větší zisk,“ shrnuje Christian Gustavsson.

V případě poruchy palubní komunikační jednotka a tlačítko služby VAS na zavolání umožňují společnosti Volvo vyslat na místo vhodné technické zdroje, které jsou zapotřebí pro zprovoznění vozidla. „Nemá smysl to zapírat – poruchám nikdy nemůžeme zcela zabránit. Můžeme vám však usnadnit pomoc v případě, že k poruše skutečně dojde,“ říká Christian Gustavsson.

Pomoc přivoláte stisknutím tlačítka

Když řidič stiskne tlačítko, automaticky se spojí telefonní hovor a do centra služeb jsou odeslána data (v určených zemích). Operátor má k dispozici polohu a diagnostické kódy závad vozidla. Řidič tak musí pouze potvrdit, co se stalo.

„Díky tomu máme okamžitě lepší přehled o situaci -takže můžeme zajistit vhodnou pomoc pro vozidlo a vás uklidnit, že pomoc je již na cestě, "dodává na závěr Christian Gustavsson. „Je to jako byste měli na palubě virtuálního technika.“

10
Provozuschopnost