Uvidíte vše, co chcete vidět

Snižte čas, který řidič potřebuje k odvrácení pohledu ze silnice na přístroje, a snížíte riziko nehody – to byla myšlenka při návrhu přístrojového panelu v novém modelu Volvo FH. To vedlo k větší pružnosti v návrhu přístrojového panelu a k menšímu vizuálnímu rozptylování.

Jemné a hladké povrchy vytváří harmoničtější prostředí. Dobrým příkladem je sekundární displej (SID), který byl integrován do přístrojového panelu a nepřekáží vám v zorném poli.

Dalším důležitým aspektem bylo zlepšení kvality zobrazení na displejích.

„Nové obrazovky mají lepší kontrast, ostrost zobrazení a barvy. Snáze se rovněž prochází nabídkami a vyhledává to, co hledáte,“ říká Nina Theodorsson, která pracovala na přístrojovém panelu. To usnadňuje vyhledávání informací. Tlačítka a páčky potřebné pro ovládání vozidla by měly být snadno viditelné a snadno použitelné. To je důvod, proč mají nyní tlačítka takové povrchy, které umožňují je rozeznat jen prsty, a specifický pocit cvaknutí.

„Model Volvo FH je první opatřený kardanovým kloubem pro nastavení volantu. Tajemství spočívá ve volantu.“

Volitelné uspořádání tlačítek

„Řidič nebo obsluha může jednoduše nově uspořádat polohu několika tlačítek tak, aby byly nejčastěji používané funkce co nejblíže na dosah ruky,“ říká Nina Theodorsson. Pevná tlačítka byla většinou umístěna v blízkosti oblasti, kterou ovládají. Ve dveřích jsou tlačítka pro ovládání oken a vnějších zpětných zrcátek a ve stropě tlačítka pro ovládání žlutého přerušovaného světla, mikrofonu atd. „Ty jsou na místech, na kterých je budete nejpravděpodobněji hledat,“ říká Nina Theodorsson. „Tyto změny společně přispívají k bezpečnějšímu pracovišti řidičů a k menším škodám na vozidle.“ „Nyní se mohou řidiči dívat tam, kam mají – na silnici.“

Řidiči všech velikostí, jste vítáni

Vysoký či malý, štíhlý či silnější – každý řidič si nyní může najít pohodlnou pracovní polohu. Nové sedadlo má lepší polstrování a je všestrannější. Tajemství spočívá ve volantu. Možnost nastavení ve více směrech znamená, že už se nemusíte omezovat na pouhé posouvání nahoru a dolů, ale že si můžete, podobně jako v luxusních vozidlech, upravit také náklon volantu. „Jakmile trochu spustíte ruce, bude se vám ihned lépe řídit,“ říká Peter Johansson pracující u společnosti Volvo Trucks jako návrhář. Kromě výškového nastavení lze volant naklonit v rozsahu 40 stupňů – o 10 stupňů z těchto čtyřiceti se postaral zvláštní kloub. Svislejší poloha volantu Volva FH připomíná spíše běžný osobní vozidlo.

Pracoviště modelu Volvo FH

Větší rozsah nastavení sedadla

Zejména vysocí řidiči ocení širší rozsah nastavení sedadla. U nového Volva FH lze sedadlo posunout dále dozadu. O 4 cm, abychom byli přesní. Celkový rozsah podélného nastavení sedadla tak činí 24 cm, což v této třídě vozidel nemá obdoby. Výškově si ho pak můžete upravit v rozmezí 10 cm.

Sedadlo dostalo také nový tvar. Kromě jiného byly vylepšeny boční opěry a byl prodloužen sedák. Tady se však dostáváme k poměrně obtížné oblasti: příliš krátký sedák není dobrý, ale příliš dlouhý také ne, protože znesnadňuje usednutí a zvednutí se ze sedadla. „Nové sedadlo je vlastně úžasné, když si uvědomíte, že je navrženo tak, aby se v něm cítili pohodlně řidiči všech tvarů a velikostí,“ rozplývá se Peter Johansson.

4
Pracoviště