Bezpečnostní systémy Volvo FM

Systémy podpory řidiče.
Dávají pozor s vámi.

Vozidla Volvo FM je možné vybavit několika špičkovými bezpečnostními systémy účinně snižujícími riziko nehody:

  • Brzda pro srovnání soupravy
  • Výstraha pro řidiče 
  • Adaptivní tempomat
  • Podpora při změně jízdního pruhu
  • Světlo nouzového brzdění
  • Elektronický stabilizační program

Brzda pro srovnání soupravy.

Za určitých okolností, například při zatáčení nebo sjíždění z kopce na kluzké vozovce, hrozí riziko, že přívěs začne dohánět tahač. Dochází tak k jevu, který se nazývá zalomení soupravy. Řešením je novinka z dílny společnosti Volvo – brzda pro srovnání soupravy. Ta zajišťuje pulzní přibrzďování přívěsu, které mírní riziko zalomení soupravy. Systém se může v krizových situacích aktivovat automaticky, a to až do rychlosti 50 km/h.  Brzda pro srovnání soupravy je nyní dostupná pro tahače i pro podvozky k dostavbě.

Výstraha pro řidiče.

Výstraha pro řidiče je inteligentní systém sledující řidičovo chování. Pokud se odlišuje od běžných zvyků a řidič jeví známky únavy, systém ho upozorní zvukovým znamením a také zprávou nabádající k přestávce.

Adaptivní tempomat se systémem upozornění na čelní srážku.

Snadná a plynulá jízda v provozu. Adaptivní tempomat (ACC) využívá radarový snímač, který monitoruje vozidla jedoucí před vaším vozidlem. Systém podle údajů tohoto snímače ovládá škrticí klapku a všechny dostupné brzdové soustavy a tím udržuje bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozidla. Hrozí-li riziko srážky, promítne se na čelní sklo výstražná ikona.

Podpora při změně jízdního pruhu.

V mrtvém úhlu na straně spolujezdce se poměrně snadno může schovat jiné vozidlo nebo třeba cyklista. Součástí systému podpory při změně pruhu jsou radarové snímače, které tuto oblast sledují v případě, že aktivujete směrové světlo. V případě, že aktivujete směrové světlo a v dané oblasti je detekována nějaká překážka, začne blikat kontrolka ve zpětném zrcátku.

Světlo nouzového brzdění.

Pokud dupnete na brzdy, brzdová světla začnou rychle blikat a upozorní tak vozidla jedoucí za vámi. Tímto jednoduchým systémem lze zabránit mnoha srážkám, které mohou vést k hromadným kolizím a mít fatální následky.

Elektronický stabilizační program.

Elektronický stabilizační program (ESP) Volvo snižuje riziko smyku a převrácení. V krizových situacích okamžitě zasáhne snížením výkonu motoru a přibrzděním tahače i přívěsu. Každé kolo tahače je brzděno samostatně. Systém ESP je nyní dostupný pro většinu modelů – jak pro tahače, tak pro podvozky k dostavbě.

Sada Aktivní bezpečnost

Adaptivní tempomat se systémem varování před srážkou a funkcí nouzového brzdění
Podpora při změně jízdního pruhu
Výstraha pro řidiče