Volvo FM – zatížení náprav
Šampion
v těžké váze

Nárůst povoleného zatížení se mezi jednotlivými nápravami liší, nicméně nyní mnoho náprav unese aspoň o tunu víc. Otevírají se tak dveře větším zakázkám a větší efektivitě nakládání.

Silnější nápravy spolu s nejnižšími podvozky umožňují dopravci převážet větší, objemnější a těžší náklady. Zároveň je s nimi jednodušší zůstat v mezích zákona.

Nízký podvozek a vysoká nosnost jako u žádného jiného nákladního vozidla

Ekonomie náprav

Johan Eknander je inženýr, který si přemýšlení o konfiguracích náprav vychutnává. Důkazem je jiskra v oku, když o nich mluví: „Konfigurace náprav zákazníkům umožňují najít optimální řešení. Taková, která jim dovolí vzít zakázky, které jejich konkurence nezvládá, a ušetřit na těch, které už mají. S těmito novými nápravami může správná konfigurace znamenat přechod z dvojité na jedinou přední nápravu – což ušetří investici, palivo a náklady na servis.

Transportér SUV

Slon na vozidle Volvo FMVolvo je známé díky svému nízkému podvozku, ale zvýšením kapacity náprav se stává ještě flexibilnějším. Nový transportér automobilů je skvělým příkladem. Spojuje velmi nízký podvozek s vyšším povoleným zatížením přední části. A díky nízké výšce kabiny může této flexibility plně využít, když je třeba na horní patro naložit vozy SUV.

„Stejný princip platí i pro nákladní vozidlo s jeřábem, které potřebuje nízkou nástavbu s nízkou platformou, aby mohlo být naloženo do výšky – například lodí,“ dodává Jonas Odermalm, vedoucí konstrukčního segmentu Volvo.

Méně zbytečných cest

Jonas Odermalm dále popisuje praktické výhody silnějších náprav. „Někdy jedete naložit kontejner a zjistíte, že váha je rozložena takovým způsobem, že ho nejde naložit bez překročení váhového limitu přední nápravy. V takovém případě vám nezbyde, než jet naprázdno zpátky. Teď, když přední zavěšení s listovým odpružením unese 10 tun, bude takových situací méně.“

Jonas Odermalm

Ubývání nákladu

Dalším problémem, který silnější nápravy pomáhají řešit, je ubývání nákladu. Když je nákladní vozidlo plně naloženo a náklad je rovnoměrně rozložen, vše je bez problému. Ale jak ze zadní části náklad postupně mizí, například při distribuci na více míst, nic nevytváří protiváhu k nákladu, který zůstává blíže u kabiny. V takovém případě může dojít k přetížení přední nápravy prostého podvozku, resp. poháněné nápravy tahače.

„Silnější přední náprava řidiči umožní maximálně urychlit nakládku a vykládku. I to pomáhá zvýšit produktivitu,“ dodává Johan Eknander.

Nízké podvozky, vysoká nosnost

Johan Eknander nezná jiného nákladní vozidlo, které by se mohlo s Volvem FM měřit, co se týče jeho kombinace nízkého podvozku a vysoké nosnosti. A nevypadá, že by se příliš bál, že ho konkurence dožene. „Je v tom hodně práce: zesílené náboje náprav, silnější pružiny a nové konstrukční vlastnosti pro zvládnutí větší zátěže a tlaku. Také jsme s dodavateli spolupracovali na vývoji pneumatik a ráfků s nižším profilem pro těžší náklady.“

Který dopravce tedy tyto výhody ocení? „Všichni. Kdekoli jsou nákladní vozidla nakládána až k limitu zátěže, bude mít Volvo FM výhodu,“ uzavírá.

Prohlédněte si úplné technické parametry podvozků.

6
Zatížení nápravy