Vyrobeno pro výrobce nástaveb

Tahač, podvozek k dostavbě, cisterna, přívěs, hasičské auto, jeřáb – nebo nekompromisní vůz pro transport aut s SUV v horním patře. Nové Volvo FM je navrženo, postaveno a připraveno pro zvláštní využití. Ve srovnání se svým předchůdcem je nové Volvo FM více uzpůsobeno pro snadnou realizaci vlastních řešení a nástaveb. Zákazník se tak vyhne zbytečným výdajům a zároveň se zkrátí doba dodání vozidla, takže může začít dříve vydělávat.

Hasičské vozidlo Volvo FM

„Typické Volvo FM neexistuje,“ prohlašuje produktový plánovač Johan Eknander. „A to je jedna z našich silných stránek – že dokážeme přímo v továrně vytvořit tak širokou škálu vozů a uspokojit tak velké množství specializovaných potřeb. Když si představíte všechny různé varianty náprav, výšky podvozku, výšky odpružení, velikosti kabin a podobně, dostanete nepřeberný seznam možných konfigurací. A s novým Volvem FM dokážeme sestavit téměř všechny.“ Naše nabídka byla navíc dále rozšířena, a to nejen o pětinápravové konfigurace 10×4.

Zvedací vozidlo Volvo FM

Výroba znamená záruku

Ve chvíli, kdy je objednáno, se nákladní vozidlo stává jedinečným. Dovoluje to továrně hned od začátku vůz optimalizovat pro jeho specifikace. V extrémních případech může továrna dokonce vyrobit podvozek na míru. Johan Eknander upozorňuje, že tím je Volvo unikátní. „Kromě zvýšení kvality a zkrácení dodací lhůty tato flexibilita znamená, že zákazník dostane plnou záruku Volvo. To nemůže nabídnout nikdo jiný.“

Mnoho možností konfigurace

Oblíbené u výrobců nástaveb

„Jedna z věcí, které na Volvech výrobci nástaveb oceňují, jsou rovné profily rámu vedoucí až ke kabině – umístění nástavby na zahnuté profily může být noční můra,“ říká Johan Eknander.

Vozidlo Volvo FM s ISO přívěsem

Některé věci zkrátka vyplývají ze zdravého selského rozumu, ale v autoprůmyslu samozřejmostí nejsou: „Snažíme se naše díly mít co nejdál od míst, kde výrobci nástaveb potřebují pracovat. A na celém podvozku rozmisťujeme vhodné montážní body i s potřebným místem kolem, aby je šlo využít. Také můžeme zkrátit dobu dodání tím, že vytvoříme přesné výkresy konkrétního nákladního vozu už v raných fázích výroby. Díky nim může výrobce nástavby začít vyrábět, aniž by vozidlo viděl.“

Vozidlo Volvo FM se zadním nakladačem odpadu

Jaká je přesně flexibilita? „Můžeme dát palivové nádrže na kteroukoli stranu, změnit pozici beden s nářadím, palivových nádrží a nádrží s Ad Blue. Délku zadního rámu lze upravit v krocích po 50 milimetrech a máme mnohem větší nabídku rozvorů. To vše můžeme v mnohem větší míře přizpůsobit přímo v továrně,“ odpovídá Johan Eknander.

Příprava jeřábu

Nákladní vozidla s jeřábem často potřebují místo hned za kabinou. S tímto vědomím jsme zařídili, aby se těžší komponenty, které by normálně byly za kabinou, daly přesunout více dozadu. Taková úprava by výrobci nástaveb jinak trvala několik dní – kromě výdajů na něco takového by byly ohroženy i zákazníkova záruka a dodržování zákonných předpisů, dodává Johan Eknander.

Vozidlo Volvo FM pro přepravu chlazeného zboží

Nastaveno pro dobrou kontrolu

Důležitou součástí integrace nástavby je její elektronická výbava. Nové Volvo FM má elektronické rozhraní zaměřené přímo na výrobce nástaveb. Kromě napájení přídavného vybavení toto rozhraní umožňuje řidiči ovládat přídavné vybavení z palubní desky, dálkovým ovládáním nebo oběma způsoby.

Johan Eknander

„Řekněme, že máte chladicí skříň a teplota příliš vzroste. V takovém případě se může řidiči na palubní desce zobrazit varování a možnost teplotu snížit.“ Dálkové ovládání má až pět vstupních kanálů pro různé funkce a odečty hodnot. „Pokud máte jeřáb, může se vám třeba při zvedání na displeji zobrazovat jeho přesná výška,“ vysvětluje Johan Eknander.

Myslete jinak

Podle Johana Eknandera je flexibilita hlavně o stavu mysli – je to přístup k řešení problémů. „Vezměte si například volné místo za zadními koly, které vám dovolí nacouvat blíž k nakládacím rampám a vybavení: To bylo umožněno tím, že tu někoho napadlo připevnit zadní příčník obráceně. Nebo odpružení, které bylo optimalizováno s ohledem na rychlou výměnu i těch nejnižších nástaveb.“

Možná by se dalo říci, že typický Švéd neexistuje. Ale pokud ano, mohl by to být právě tichý, ale důvtipný Johan Eknander. 

Přečtěte si podrobné informace o rozhraní pro nástavby.

5
Flexibilita