Volvo FM – palivo
Euro 6 a úspory paliva

V dnešní době boje Evropské unie proti emisím většina lidí ví, že vyladění Euro 5 motoru, aby splňoval normu Euro 6, obvykle znamená výrazné zvýšení spotřeby paliva. Skutečnost, že Volvo tuto výzvu vyřešilo bez výrazného navýšení spotřeby, je výborná. Nové Volvo FM je k dispozici se dvěma typy úsporných motorů – zákazníci tak mohou splnit normu Euro 6 a přitom šetřit palivo.

Astrid Drewsen

Astrid Drewsenová je produktová manažerka pro hnací ústrojí zodpovědná za nové motory Euro 6 D11 a D13. „Hospodárnost využití paliva nových pohonů je ve srovnání s jejich Euro 5 předchůdci skoro stejná, zatímco výkon a jízdní vlastnosti zůstávají identické. To platí pro celou nabídku motorů od 330 do 500 koňských sil.“

Čistota a efektivita

Nové Volvo FM splňuje ty nejnáročnější ekologické požadavky: emise oxidů dusíku byly sníženy o 80 % a emise pevných částic klesly na polovinu. Za tímto úspěchem stojí vylepšená technologie selektivní katalytické redukce a efektivnější dávkování kapaliny Ad Blue. Od 31. prosince 2013 musí všechna nová nákladní vozidla splňovat nové emisní požadavky.

Motor Euro 6 shora

Úspora paliva už od začátku – se systémem I-See 

Technologie úspory paliva, která byla nedávno uvedena společně s novým Volvem FH, učinila další krok kupředu. I-See nyní dokáže ušetřit až 5 % paliva – od prvních metrů jízdy. Dosahuje toho tím, že za pomoci informací o topografii vozovky přizpůsobuje rychlost a řazení pro optimální využití paliva. Tato data se automaticky stahují z databáze I-See.

Efektivní spotřeba paliva je téměř stejná, výkon a jízdní vlastnosti jsou shodné

„Přesně ví, jak nejlépe využít kopec nebo svah. Protože předem zná sklon vozovky, může motoru a převodovce I-Shift říct, co mají dělat, aby nejlépe využily kinetickou energii. I-See tak napodobuje schopnosti dobrého řidiče,“ vysvětluje vývojář I-See Anders Eriksson.

Přístup k bance úspor paliva

I-See dokáže ukládat a odesílat údaje o sklonu vozovky. To znamená, že když pojedete po silnici, která ještě není v databázi, automaticky o ní nashromáždí údaje a odešle je do databáze. Takže příště už tam budou – a ostatní uživatelé I-See k nim budou mít přístup také.

„Hlavní trasy by měly být zmapovány během týdnů nebo i dnů od spuštění. Takže každý nákladní vůz s I-See bude moci okamžitě začít šetřit palivo,“ říká Anders Eriksson.

Anders ErikssonFuel Advice: nepřestávejte nikdy šetřit

Program společnosti Volvo Profesní rozvoj řidičů učí řidiče všech úrovní, jak šetřit palivo. Chcete-li ale šetřit dlouhodobě, nic nenahradí pravidelnou konzultaci a rady osobního poradce. Vedoucí přepravních řešení, Jarkko Aine, popisuje novou službu Úspora Paliva:

„Doposud výhod osobního instruktora pro úsporu paliva využívali jen největší dopravci. Služba ale funguje na bázi registrace konkrétního nákladního vozidla – je tedy ekonomicky využitelná pro jakékoli množství vozidel. Po každé analýze je řidiči předložen výkaz spolu s instrukcemi, co a jak dělat. V případě jakýchkoli dotazů lze instruktora, který výkaz vytvořil, kontaktovat.“

Úspora paliva pomáhá ušetřit až 5 % paliva a s její pomocí lze měsíční výdaje za pohonné hmoty nadále snižovat.

Přečtěte si více informací o výhodách systému I-See.
Přečtěte si více informací o úsporných motorech Volvo.
Seznamte se s naším plánem na šetření paliva a vypočítejte svoje úspory.

4
Palivo