Volvo FM – jízdní vlastnosti
Zapomenete, že řídíte nákladní vozidlo

Zavěšení náprav nového Volva FM bylo kompletně přepracováno, aby se jízdní vlastnosti vyrovnaly novému Volvu FH. Konkrétně se citelně zlepšila směrová stabilita a odezva řízení. Volvo FM může dokonce vyvolat pocit, že na silnici víc drží – díky nižší pozici řidiče.

V geometrii často nejmenší změny vedou k největším rozdílům. Odborník na dynamiku vozidel Niklas Fröjd to ukazuje na příkladu pozice stabilizátoru.

„Když plně naložené nákladní vozidlo začne zatáčet, přenáší se z přívěsu do rámu tahače velký točivý moment. Tato síla se může přenést až do náprav a způsobit, že se kola rozjedou různými směry – což představuje nepříjemný pocit pro řidiče, který to následně musí kompenzovat. Ale umístěním stabilizátoru blízko pozice točnice je tato síla nyní přenášena do země. To zásadně zlepšuje stabilitu vozu v zatáčkách.“

Všechno bylo vyměněno nebo vylepšeno

Z jedné věci vyplývá další

Nová pozice stabilizátoru také pomáhá vyhnout se silám, které na podvozek běžně působí při jízdě po nerovném povrchu silnice. To samozřejmě zpříjemňuje jízdu a zlepšuje směrovou stabilitu. Další výhoda se projevuje při zatáčení:

„Řekněme, že jedete kolem kruhového objezdu – a působící síly naklání kabinu. Nová instalace stabilizátoru v zavěšení zadní nápravy ale toto redukuje. Přívěs nyní do kabiny přenáší mnohem méně síly.“

Nakloněn lepšímu chování

Úpravou geometrie se zlepšila také ovladatelnost. „Vnesli jsme do zavěšení mírný náklon,“ říká Niklas Fröjd a jemně naklání otevřenou dlaň. „Není to samozřejmě viditelné, ale dříve bylo rovnoběžné se zemí. Nový úhel vytváří v zatáčkách mírný protisměr.

Kromě toho, že se tím odstraňuje tendence k přetáčivosti, je to jedna z věcí, které vám umožní si na silnici před vámi zvolit svou trasu a pak jen sledovat, jak se jí vozidlo drží.

Volvo FM na mostě

Každá maličkost

Zároveň s vylepšením geometrie bylo přepracováno a vyladěno celé zavěšení. Všechno bylo za účelem dosažení požadovaného výsledku vyměněno nebo vylepšeno – např. tuhost pružin a systémy tlumení. I uložení motoru se dočkalo vylepšení, aby se omezily vibrace. Méně vibrací znamená menší únavu pro řidiče. A řidič, který se cítí dobře, je bezpečnější než ten, který je vyčerpaný a rozčilený.

Testování situací

Stefan Axelsson je zodpovědný za ověření funkce nového zavěšení. Líbí se mu pocit, že může vozidlu věřit v problémových situacích, kde není prostor pro chyby. „Když například na venkovské cestě potkáte protijedoucí vozidlo, váš mozek provede potřebné výpočty ve zlomku sekundy. V takové chvíli poznáte, jak přesné řízení nákladní vůz má,“ říká.

Niklas Fröjd

Nějaká překvapení?

Stefan Axelsson se před odpovědí dlouze a hluboce zamýšlí. „Neřekl bych, spíš bych to nazval postřehem. Je překvapivé, jak přesně ho můžete řídit na klikatící se silnici, když je teď ovladatelné podobně jako osobní vůz. S jinými nákladními vozidly byste si netroufli jet tak na doraz.“

Skutečnost

Niklas Fröjd věří, že to má hodně co dočinění s propracovaností nové verze. „To, jak vy čtete silnici, už není za ničím skryto. Díky geometrii se cítíte více zapojeni do řízení. A protože se jedná o dynamicky stabilní systém nákladního vozidla a přívěsu, je také pohodlnější.“ Uznává, že je pyšný, ale hlavně je u něj cítit osobní uspokojení. „Dá vám to, co od něj chcete – pocit opravdového řízení.“

3
Jízdní vlastnosti