Volvo FMX

Volvo FMX je moderní vozidlo pro stavebnictví, které je plné inovativních řešení a revolučních funkcí.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4 nebo 8×6

D11 nebo D13 (330 až 540 k)
Systémy podpory pro řidiče Volvo FMX

I prvotřídní řidič může na cestě podporu navíc.

Řízení při stavebních pracech často znamená střídavý pohyb ve štěrkovištích a na veřejných silnicích. Na veřejných silnicích může být obtížné spolupracovat se všemi ostatními účastníky provozu. A štěrkoviště má svoje vlastní nástrahy. Naštěstí nám mohou pomáhat systémy podpory pro řidiče.


Brzda pro srovnání soupravy.

Za určitých okolností, například při zatáčení nebo sjíždění z kopce na kluzké vozovce, hrozí riziko, že přívěs začne dohánět tahač. Dochází tak k jevu, který se nazývá zalomení soupravy. Řešením je brzda pro srovnání soupravy z dílny společnosti Volvo. Když na soupravu začnou působit nadměrné síly, je aktivováno pulzní brzdění přívěsu, čímž dochází ke zmírnění tohoto rizika. Systém je možné v krizových situacích aktivovat automaticky, a to až do rychlosti 50 km/h.

Světlo nouzového brzdění.

Pokud dupnete na brzdy, brzdová světla začnou rychle blikat a upozorní tak vozidla jedoucí za vámi. Tímto jednoduchým systémem lze zabránit mnoha srážkám, které mohou vést k hromadným kolizím a mít fatální následky.

Adaptivní tempomat se systémem upozornění na čelní srážku.

Snadná a plynulá jízda v provozu. Adaptivní tempomat (ACC) využívá radarový snímač, který monitoruje vozidla jedoucí před vaším vozidlem. Systém podle údajů tohoto snímače ovládá škrticí klapku a všechny dostupné brzdové soustavy a tím udržuje bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozidla. Hrozí-li riziko srážky, promítne se na čelní sklo výstražná ikona.

Podpora při změně jízdního pruhu.

V mrtvém úhlu na straně spolujezdce se poměrně snadno může schovat jiné vozidlo nebo třeba cyklista. Součástí systému podpory při změně pruhu jsou radarové snímače, které tuto oblast sledují v případě, že aktivujete směrové světlo. V případě, že aktivujete směrové světlo a v dané oblasti je detekována nějaká překážka, začne blikat kontrolka ve zpětném zrcátku.

Elektronický stabilizační program.

Elektronický stabilizační program (ESP) umožňuje nezávislé brzdění jednotlivých kol. Dává celému vozidlu stabilitu a brání v zalomení soupravy, převrácení nebo přetočení závěsu. ESP je k dispozici pro tahače i podvozky k dostavbě.


Software I-Shift – Lepší výkon na špatných silnicích

Lepší výkon na špatných silnicích.

Toto je velmi užitečný softwarový program pro převodovku I-Shift. Upravuje řazení, pomáhá při startování a jízdě v terénu na nekvalitních silnicích a v kopcovitém prostředí.

Úplný seznam programů převodovky I-Shift naleznete zde.