Volvo FMX

Volvo FMX je moderní vozidlo pro stavebnictví, které je plné inovativních řešení a revolučních funkcí.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4 nebo 8×6

D11 nebo D13 (330 až 540 k)
Pro řidiče, kteří rádi jezdí zkratkou

Když silnici pohltí písek nebo bláto, jediný způsob, jak se vyhnout potížím, je jet dál. V tom je vysoce ovladatelná poháněná přední náprava modelu Volvo FMX téměř nepřekonatelná. A nyní je ještě lepší zcela přepracovaná tak, aby zvýšila světlou výšku a dala vozidlu výborný nájezdový úhel v terénu.

Je těžké uvěřit, že manažer segmentu stavebnictví ve své čisté bílé košili se právě vrátil z blátivých cest po Brazílii. Pak ale začne mluvit o nové konfiguraci 8×6 a přepracované přední nápravě.

Máme tu nouzové tlačítko.

„Konfigurace 8×6 je k dispozici už nějakou dobu, ale nyní je součástí standardní nabídky, což znamená kratší dodací lhůty. Technicky vzato jde o pohon šesti kol s nápravou navíc pro zvýšenou nákladovou kapacitu. Díky nové přední nápravě se však stává velmi užitečným vozidlem v okrajových podmínkách – stejně jako 6×6 a 4×4,“ říká Jonas Odermalm.

Prudší kopce a hlubší příkopy

Přední poháněná náprava byla přesunuta o 100 milimetrů víc dopředu. To dává vozidlu mnohem lepší nájezdový úhel, ale znamená to také možnost kombinace s úplným rozsahem součástek podvozku a motorů. Náprava je úplně nová, do poslední součástky. Díky svému designu je odolnější, efektivnější a má lepší světlou výšku.

„Dříve byla nejnižší částí spojovací tyč, ale ta byla integrována za podélnou část nápravy. Nyní je tedy nejnižším bodem vozidla odolný kryt nápravy. Při plném naložení má vozidlo výrazně lepší světlou výšku. Díky tomu a díky novému nájezdovému úhlu je tedy velmi všestranné na nerovném povrchu,“ vysvětluje Jonas Odermalm.

Nižší spotřeba paliva

I když je trvalý pohon všech kol běžným řešením pro vozidla pro stavebnictví, u vozidel Volvo jej může zapnout řidič, a to pouze tehdy, když to potřebuje. Jonas Odermalm si vzpomíná na výzkum prováděný v poušti: „Pohon všech kol ve skutečnosti potřebujete jenom asi mezi dvěma až pěti procenty času. To znamená, že ve zbylých 95 % času jde o plýtvání palivem, pokud to ovšem není model FMX, kde si řidič může vybrat, kdy jej použít.“

Zadní pohon

Pomocí přepínače na palubní desce se řidič může za vhodných podmínek přepnout na pohon zadních kol. To znamená přímý přenos mezi motorem a zadní poháněnou nápravou, takže ostatní kola se volně točí a spotřebovávají méně paliva. Navíc se přední náprava tolik neopotřebovává.

Mobilita modelu Volvo FMX

V extrémních situacích

Ve vozidlech s pohonem šesti kol potřebujete uzávěrku mezinápravového diferenciálu – úhlopříčnou uzávěrku dvou zadních poháněných kol přes nápravu. Jonas Odermalm tvrdí, že to v mnoha situacích stačí. „Pokud se dostanete na velmi kluzký povrch, zapnete pohon přední nápravy. To vás díky extrémní ovladatelnosti dostane z většiny takových situací.“

„Potom tady máme to, čemu se říká nouzové tlačítko. Zmáčknutí tlačítka způsobí uzávěrku předního diferenciálu, takže řídit vozidlo bude velmi těžké, ale umožní vám to dostat se zpět na bezpečný povrch.“

Jonas Odermalm

Vypnout a zapnout

Při dotazu na výhody tohoto typu mobility odpovídá Jonas Odermalm rychle. „Necháváme řidiče určit, kdy potřebuje více poháněných náprav. Myslím, že to ocení řidiči všech možných vozidel: 4×4 servisních vozidel pro údržbu silnic, 6×6 sklápěčů pracujících na ropovodech v poušti a 8×6 výklopných vozidel v lomech.“

Dodává: „Samozřejmě by to nebylo tak atraktivní bez naší pověsti v oblasti odolnosti a spolehlivosti.“

Prozkoumejte všechny možnosti pro pohon všech kol

8
Ovladatelnost