Volvo FMX

Volvo FMX je moderní vozidlo pro stavebnictví, které je plné inovativních řešení a revolučních funkcí.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4, 8×6, 10×4 nebo 10×6

D11 nebo D13 (330 až 540 k)
Nebojte se, vlečné oko utáhne ještě 20 tun navíc

Nové Volvo FMX je navrženo tak, aby odolalo obtížným podmínkám ve stavebnictví. Jeho vlečné oko udrží až 32 tun. Pokud najede do hromady makadamu nebo i betonové zdi, bude moci pokračovat v práci, jako kdyby se nic nestalo.

Člověk, který novou přední část navrhl, má klidné vystupování, bystré myšlení a patrně by nepůsobil nepatřičným dojmem na hokejovém hřišti. Hans Bergqvist mluví o odvedené práci. „Soustředili jsme se na robustnost a snadnou údržbu. Přidali jsme mnoho ocelových částí, ale nárůst hmotnosti je minimální – možná pět nebo šest kilo. Robustnost se přitom zvýšila mnohokrát.“

Pohlcuje energii jako obrovská pružina

Skříňový tvar má své důvody

„Nové tažné zařízení, ochranný rám, spodní kryt motoru – vše je k přední ochranné konstrukci připojeno obrovskými úchyty. Výsledkem je skříňový tvar konstrukce. Přední část je nyní neuvěřitelně odolná, protože jde vlastně o prodloužení podvozku. Absorbuje tedy energii kolizí v malé rychlosti jako obrovská pružina. Navíc téměř zcela eliminuje vlastní frekvenci a otřesy kabiny, které jsou s ní spojeny,“ říká Hans Bergqvist.

Tažné zařízení je pevné, takže na ně můžete vylézt, abyste dosáhli na čelní sklo.
Tažné zařízení modelu Volvo FMX

Pružný návrat do původního tvaru

Jedním z testů měření robustnosti konstrukce je pokus o proražení přední části až třemi tunami tlaku ocelového sloupku. Skříňová konstrukce se chová jako pružina a téměř úplně obnoví svůj tvar.

Jiný test se provádí s těžkým betonovým blokem. Vozidlo do něj najede v rychlosti asi 5 km/h, což s sebou nese obrovské množství energie. Ocelová přední část se mírně prohne, ale z velké části si zachová svůj tvar. Pevnost přední části vozidla a pružná forma polypropylenu na nárazníku tak tvoří neporazitelnou kombinaci.

Tažné zařízení

Více oceli znamená větší provozuschopnost

„Rohy vozidla jsou velmi exponované, a proto jsou rohové nárazníky vyrobeny z tři milimetry silné vysoce kvalitní oceli,“ říká Hans Bergqvist. Nové čelní světlomety jsou umístěny mnohem výše nad nárazníkem, kde jsou méně zranitelné. Panely karoserie se nepřekrývají, takže případné kosmetické poškození je izolované.

Hans Bergqvist

„A pokud přesto dojde k vážnějšímu poškození přední části, budete nejspíš schopní příslušnou část vyměnit sami, protože šrouby jsou dobře viditelné a přístupné. Jsme si jistí, že se to bude zákazníkům líbit – šetří to čas a zvyšuje provozuschopnost.“

Utáhne 32 tun

Tažné zařízení je tvořeno jedním litinovým dílem. „Pokud vozidlo leží na nápravách a kola se protáčejí, může vás rypadlo (nebo jiné Volvo FMX) z této situace rychle dostat. A protože je tažné zařízení odkryté, můžete jej použít jako žebřík a vylézt po něm nahoru. Ať už si stoupnete na jakékoliv místo, zjistíte, že je pevné – nic se nezlomí ani nepraskne,“ říká Hans Bergqvist. Otevře se madlo, aby bylo tažné zařízení přístupné, když je to potřeba.

Prohlédněte si detaily týkající se přední části a tažného zařízení

3
Robustnost