Volvo FMX

Volvo FMX on kaasaegne ehitusveok, mis on täis uuenduslikke lahendusi ja enneolematuid funktsioone.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4, 8×6, 10×4 või 10×6

D11 või D13 (330–540 hj)
Kõik elutähtsad komponendid on kaitstud

Uus Volvo FMX tõstab kliirensi uuele kõrgusele. Juhuslikud oksad ja lendavad kivid ei kujuta endast enam ohtu.

Need, kes on uut õhkvedrustusega veokit ise proovinud, väidavad, et see on asendamatu abimees nii Venemaa metsades, Lõuna-Aafrika karjäärides kui ka kõigil ehitusplatsidel.

Alla ulatuvad ainult rattad

300 mm kõrgusel maapinna kohal

Varem on õhkvedrustusega alati kaasnenud liiga väike kliirens, mis on seni pärssinud selle laialdasemat kasutamist ehitustel. Uus tagumine õhkvedrustus teeb selle nüüd võimalikuks. Selle uues disainis on õrnemad osad nagu vedrud ja õhkpadjad senisest kõrgemal, veotelgede kohal, kus nad on paremini kaitstud.

„Selle tulemusena on saavutatud vähemalt 300-millimeetrine kliirens ja vedrustus ei ole enam kivide tulejoonel,“ ütleb tooteplaneerija Bosse Franzon ning jätkab: „Ketaspiduritel on nüüd kaitsevõred – kuid isegi need on 340 millimeetrit maapinnast kõrgemal. Nüüd ulatuvad alla ainult rattad.“

Veoki välimus võib olla petlik

Jonas Odermalm on üks uue raami eest vastutavatest inimestest. Ta rõhutab, et kliirensi korral võib välimus mõnikord olla vägagi petlik. „Vahel võib küll tunduda, et veoki esiosa on maapinnast kõrgel, kuid kaitseraua taga võivad mootori osad olla täiesti katteta. Mõnel võib olla küll plastkate, kuid see ei suuda tagada piisavat kaitset. Volvo FMX-il on aga radiaatori ja teiste oluliste komponentide kaitsmiseks väga tugev kaitseplaat.“

Kere alaosa

Kliirensi korral mängib olulist rolli ka täiesti uus vedav esitelg. Parema pealesõidunurga saavutamiseks on see paigutatud 100 millimeetri võrra ettepoole. Ning selle kõige madalamale ulatuv osa – paralleelvarras – on nüüd eesmise veotelje karteri taga kaitstud.

Kliirens

„Loomulikult jäävad telgede vahele kõik raami osad, kuid Volvodel on need alati tavapärasest kõrgemal asunud,“ räägib Bosse Franzon. „Kui vaadata veoki profiili tagantpoolt, on näha, et alaosa on voolujooneline – see aitab vältida ebatasasele pinnale kinnijäämist,“ lisab ta.

Tokid ja kivid

Veoki esiosa alumist poolt kaitsev karterikaitse ei ole küll uus leiutis, kuid on veokitööstuses siiski ainulaadne. „Tegemist on tõelise põhjakaitsega, mis on välja töötatud pidama vastu kuni 4,5-tonnise jõuga kokkupõrkele rusikasuuruse objektiga,“ ütleb Jonas Odermalm. See tekitab kaitserauast teljeni jooksva tasase pinna ning kaitseb radiaatorit ja mootori osi kivide ja kaigaste eest. „Ja kui juhtute kogemata liivahunnikusse sõitma ja sealt välja tagurdate, ei jää sinna – erinevalt näiteks juustunoast – midagi kinni,“ muheleb Bosse Franzon.

Lugege täiendavat teavet ehitusveokite tagumise õhkvedrustuse kohta

5
Kliirens