Volvo FMX

Volvo FMX on kaasaegne ehitusveok, mis on täis uuenduslikke lahendusi ja enneolematuid funktsioone.

4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×2, 8×4, 8×6, 10×4 või 10×6

D11 või D13 (330–540 hj)
Volvo FMX-i esituled
Saagu valgus – eelistatavalt biksenoon

Selle veoki jaoks täiesti uue ilme saanud esituled valgustavad sama hästi kui hiljuti kaugvedude jaoks Volvo FH-le välja töötatud tuled. Kuid paari ainulaadse täiendusega.

Nähtavuse eest vastutava spetsialisti Hanna Degermani eesmärk on teha Volvo FMX kuulsaks parimate esitulede poolest.

Nendega võiks sõitma jäädagi

Tugevam, pikem, laiem

„Oleme otsustanud saada liidriks nähtavuse alal,“ ütleb Hanna Degerman tagasihoidlikult. „See on oluline kõikidele Volvo FMX-i juhtidele, kuna nad peavad töötama halbadel ja vähese valgustusega teedel (tihti ka öösiti) kruusakarjäärides, kaevandustes ja metsades.“ Seetõttu valgustavad standardtuled nüüd tugevamalt ning pikemat ja laiemat ala. Valgustuse kallal töötanud inseneri Stig Elofssoni sõnul on see pöördeline täiustus.

„Uute esitulede valgustugevus on väga märgatav. See muudab pimedas sõitmise juhile vähem väsitavaks ja suurendab meie kõigi ohutust.“

Jõuline välimus

Uued esituled on paigutatud kõrgemale ning neil on kompaktne disain, mis meenutab Stigile metssiga. Asi ei ole aga ainult välimuses. Parandatud on ka nende vastupidavust ja töökindlust. Uued halogeentuled peavad vastu isegi kõige raputavamal maastikul sõites tekkivale vibratsioonile. See tehti kindlaks ühes Brasiilia džunglis.

„Karmides tingimustes aitavad head esituled vältida veokile tekkida võivaid kahjustusi. Kõik, mis sunnib veoki seisma jätma, vähendab ka jõudlust,“ ütleb Hanna Degerman.

Volvo FMX-i esituled

Valguskiir pimeduses

Valikvarustusse kuuluvad biksenoonesituled on äärmiselt kvaliteetsed ning sobivad eriti vanematele väsinud silmadega juhtidele nagu Stig Elofsson. „Neil on halogeentuledega võrreldes kaks korda tugevam valgus ja täiesti teistsugune värvustemperatuur – nagu sõidaks päevavalguses,“ räägib Stig Elofsson. Ta nägu lööb särama: „Nendega võiks sõitma jäädagi.“ Vibratsiooni suhtes on muutunud vastupidavamaks ka uued biksenoonmoodulid.

Kabiini raputuse katse

Aastatepikkuse rööbaste, vallide ja löökaukudega kaetud teekonna läbimise simuleerimiseks on Volvo töötanud välja vibratsioonimustri. Kabiini raputuse katses rakendatakse uutele tuledele 300 tsüklit seda täielikku põrgut. Biksenoontuled on selle katse läbinud ja pälvinud Stig Elofssoni heakskiidu. „Kõik komponendid elasid katse üle ja olid selle lõppedes kui uued,“ teatab ta.

Nutikas LED

Suures osas on kaks varianti identsed, biksenoonmoodul asendab lihtsalt alumise halogeenlambi. See saab hakkama nii lähi- kui ka kaugtuledega, kuid viimaseid täiendab ka ülemine halogeenmoodul.

Päevatuledeks on Volvole iseloomulikud V-kujulised LED-tuled. Nende alumine osa töötab ka suunatulena, kasutades selleks oranžikaskollast valgust. Sel ajal hämarduvad ülejäänud LED-tuled, et suunatuli oleks veelgi paremini märgatav. Hanna Degermani jaoks ei ole selle unikaalsus sedavõrd oluline, tema näeb pigem praktilist poolt: kliendil on kaks lampi vähem vahetada.

Kaitsevõred säästavad tulesid

Esilaternate kaitsevõred paigaldatakse tehases, kuid neid saab vahetada. Nii saab juht kerge vaevaga kasutada vastavalt vajadusele kas maantee- või maastikusõidu versiooni. Terasest tugevdused teevad need üsnagi vastupidavaks. Maastikusõidu versiooni peenike metallvõrk kaitseb klaasi ka väiksemate kivide eest. Kui tugev see on, kas see aitab ka kokkupõrkel mõne suurema objektiga?

Hanna Degerman

„No mitte päris känguruga,“ vastab Stig Elofsson, „aga kindlasti müüme neid kaitsevõresid võsas kasutavatele klientidele oluliselt vähem varuosi.“

Mõju nähtavusele

Kas uuest valgustusest piisab, et saavutada ettevõtte eesmärk nähtavuse alal? Hanna Degerman usub, et piisab küll: „FMX-i valgustus on võrdne mistahes muu veoki omaga või isegi parem.“

Tutvuge uute ja paremate esituledega siin

10
Esituled