„Disain on austusavaldus veokijuhtidele.”

Sisenedes ülisalajasse disainistuudiosse, peatub Asok George uue Volvo FH ees. „Iga kord, kui nad katte eemaldavad, pean ma lihtsalt seisma ja veidi aega vaatama. Kõik on uus, kuid kahtlemata on tegemist Volvoga.

Asok George vastutab uue Volvo FH väliskujunduse eest, ehkki selgelt eristuv isikupära oli prioriteet kõikide kujundajate jaoks. „Oma kaldus esiklaasi tõttu on Volvo FH-d alati olnud lihtne eristada. Ja nii jääb see ka edaspidi,” ütleb Asok George. Nüüd, mil esiklaasi asendit on kabiiniruumi suurendamiseks püstisemaks muudetud, on katuse kaldenurk veelgi olulisem. Tänu sellele on kabiinil endiselt hästi äratuntav profiil.

Eksimatult Volvo

„Volvoga sõites ei jää see märkamatuks. Meie eesmärk on teha sellest maanteel kergesti äratuntav veok,” selgitab Asok George.

Sisekujundaja Carina Byström
Sisekujundaja Carina Byström
Jalutame kabiini teisele küljele. Asok George ja Volvo disainijuht Rikard Orell näitavaid erinevaid tunnusjooni ja detaile: tihedaid liitekohti keredetailide vahel ning täpset sobivust ja viimistlust; jooni ja kumerusi kabiinil, mida disainerid nimetavad graafikaks. Eesmärk on olnud luua ühtne kuju, mitte esiosa ja kaks külge. Just seetõttu kulgevad jooned ja graafika üle terve kabiini. Kuid joontest olulisem on kuju – veoki hoiak.

„Jah, see on ülitähtis. See peab väljendama veoki tõhusust ja dünaamilisust. Ka seisev veok peab jätma mulje, nagu see liiguks,” kõneleb Asok George.

Uus Volvo FH tundub ettepoole naalduvat, olles rattad vastu maad surunud ja valmis paigalt võtma. Sellise mulje tekitab osaliselt graafika, kuid oluline osa on ka rattakoobaste ja poritiibade disainil. Poritiibade ääriste ülemine serv jookseb ette- ja allapoole, luues rattakoopa kuju rõhutava dünaamilise joone.

Suurem ja valgem ruum

Ronime üles kabiini. Nüüd jätame Asok George’i disaini pärusmaa ja siseneme sisekujundaja Carina Byströmi valdustesse. Kabiin on õhurikas ja valge vaatamata sellele, et stuudio valgustus ei ole ligilähedanegi päevavalgusele. Selle põhjuseks on osalt varuväljapääs, mis toimib ka tavalise katuseluugina, kuid kabiinil on ka üldiselt suuremad aknad.

„Volvo on kaubamärk, mis hoolib inimestest.
Loodame, et näete seda ka disainis.”

„Disain loob mulje avaramast ruumist. Seepärast kasutasime laiu jooni ja puhtaid pindu,” räägib Carina Byström.

„Vaadakem kasvõi armatuurlauda. See ulatub ühest A-piilarist teiseni ja rõhutab kabiini laiust,” lisab Rikard Orell. Peale välimuse peab ka kabiini sisemus väljendama Volvo filosoofiat ja selle Skandinaavia päritolu. „Kujud ja vormid peavad olema tõelised,” räägib Rikard Orell, „mitte keerulised ega kunstlikud.”


Välisdisainer Asok George
Välisdisainer Asok George

Detailid, mis paistavad silma

Pealispinna ja materjalidega on tehtud palju tööd. Materjalidele esitatavad nõuded karmid – kulumine on probleem, kõik peab kestma.
 
„Kvaliteet on tähtis; meie kliendid on selles suhtes valivad. Ja peavadki olema,” selgitab Rikard Orell.
 
Teine detail, mis annab Volvo FH-le selle iseloomuliku profiili, on küljepeeglid.

„Tahtsime muuta peeglid õhemaks, et need piiraksid vähem nähtavust. Nüüd pöördub kogu peegel, mitte ainult peegelklaas suure kesta sees,” ütleb Asok George.
 
Õhemad peeglid vähendavad ka tuuletakistust. Volvo FH on oma eelkäijast, aerodünaamika valdkonna liidrist, küll kõrgem, aga siiski sama aerodünaamiline.
 

„Muutes nurgad ümaramaks, suutsime ehitada kabiini, mis on veidi väiksema tuuletakistusega,” kõneleb Asok George. Seda eesmärki täidavad ka kere erinevate osade tihedad liitekohad. Näiteks on kabiini alumise ja ülemise osa vaheline ühendus täielikult suletud. See katab mootori, vedrustuse ja muud detailid, mis oleksid vastasel korral näha. „Kõik veoki ühendused on tihedamad. Selle tulemusena voogab õhk kabiini ümber ja mitte sellest läbi. See teeb aerodünaamikaga imet ja vähendab veelgi kütusekulu,” ütleb Asok George.
Isegi väliskujunduses kasutatud värvid aitavad jätta püsiva esmamulje.
Isegi väliskujunduses kasutatud värvid aitavad jätta püsiva esmamulje.
 

Võimas, kuid mitte hirmutav

Disain väljendab enesekindlust, kuid ei ole agressiivne. Selle mõte on loomulikult köita nii ettevõtjat kui ka veokijuhti. „Viimastel aastatel on kogenud juhi väärtus oluliselt kasvanud. Veoki juhtimine on omaette kunst. Minu jaoks on disain austusavaldus kogu maailma veokijuhtidele,” räägib Rikard Orell. Kuid veokijuhid ei ole ainsad, kes on rahulolevad.

„Meie klientidega hulka kuuluvad nii veoettevõtjad kui ka kogu ühiskond – kõik, kes puutuvad veokiga selle kasutamisel kokku. On suurepärane, kui inimesed leiavad, et meie veokid sisendavad aukartust, kuid need ei tohiks inimesi heidutada,” sõnab Rikard Orell.
 
„Volvo on kaubamärk, mis hoolib inimestest. Loodame, et näete seda ka disainis,” ütleb Asok George, heites veokile veel viimase pilgu, enne kui see taas halli kattega varjatakse. .

1
Disain