Volvo FM-i teljekoormus
Raskekaalu
meister

Telgede kandevõime on suurenenud erineval määral, kuid paljude telgede maksimaalne lubatud koormus on kasvanud vähemalt tonni võrra. See suurendab laadimistõhusust ja annab võimaluse võtta vastu suuremaid ülesandeid.

Koos madalaima võimaliku raamikõrgusega võimaldavad tugevamad teljed peale laadida suuremat, mahukamat ja raskemat veost. Samuti lihtsustab see seaduse piiridesse jäämist.

Madal raamikõrgus ja suur kandevõime – nagu mitte ühelgi teisel veokil

Telgede kokkuhoid

Johan Eknander on insener, kes naudib teljekonfiguratsioonide üle mõtisklemist. Ta silmad sädelevad neist rääkides: „Teljekonfiguratsioonid võimaldavad kliendil leida optimaalne lahendus. Selline, mis lubab neil vastu võtta ülesandeid, mis käivad konkurentide jaoks üle jõu, ning saavutada suurem kokkuhoid juba täidetavate ülesannete juures. Nende uute telgedega võib õige konfiguratsioon tähendada üleminekut kahelt esiteljelt ühele, säästes nii ressursse, kütust kui hoolduskulusid.”

Maasturite transport

Elevant Volvo FM-ilVolvo on tuntud oma madala raami poolest, kuid telgede kandevõime suurendamine muudab veoki veel paindlikumaks. Uus autoveotreiler on selle heaks näiteks. See ühendab väga madala raami suurema kandevõimega esiküljel. Madala kabiinikõrguse tõttu saab seda paindlikkust ülemisele korrusele maasturite laadimisel täielikult ära kasutada.

„Sama põhimõte kehtib ka tõstukiga veoki korral, mis vajab madala platvormiga madalat pealisehitist, et seda saaks kõrgele laadida – näiteks paadiga,” lisab Jonas Odermalm, Volvo ehitusüksuse juht.

Vähem raisatud reise

Jonas Odermalm jätkab suurema teljetugevuse praktiliste eeliste kirjeldamist. „Mõnikord lähete konteinerit peale võtma ja taipate, et koorem on jaotatud nii, et seda ei saa veokile laadida esitelje suurimat lubatud koormust ületamata. Sel juhul peate tagasi pöörduma ilma koormata. Kuna nüüd suudab eesmine lehtvedrustus kanda 10 tonni, juhtub seda palju harvem.”

Jonas Odermalm

Koormuse vähendamine

Tugevamad teljed aitavad lahendada ka koormuse vähendamise probleemi. Kui veokil on ühtlaselt jaotatud täiskoorem, on kõik korras. Kui osa koormast tagant eemaldatakse, näiteks selle mitmesse kohta laiali viimisel, pole kabiinile kõige lähemal asuvale lastile midagi vastukaaluks. Nii võib madelveoki esitelje või sadulveduki veotelje üle koormata.

„Tugevam esitelg saab juhi jaoks peale- ja mahalaadimist lihtsustada kõige ajatõhusamal moel. Ka see parandab jõudlust,” lisab Johan Eknander.

Asuge tegutsema raskema koormaga

Johan Eknander ei tea ühtki teist veokit, mis oleks võrreldav uue Volvo FM-i madala raamikõrguse ja suure kandevõime kombinatsiooniga. Ja ta ei tundu ka konkurentide järelejõudmise pärast pabistavat. „See oli suur töö: lisapinge ja -koormusega toimetulemiseks oleme vajanud tugevdatud teljerumme, tugevamaid vedrusid ning uusi konstrueerimisnõudeid. Oleme teinud koostööd ka tarnijatega, et töötada välja madalama profiiliga rehvid ja veljed suuremate koormuste jaoks.”

Millised ettevõtjad saaksid sellest uuendusest kasu? „Kõik – iga maksimumini laetava veoki puhul jääb Volvo FM peale,” ütleb ta lõpetuseks.

Tutvuge raami täielike tehniliste andmetega

6
Teljekoormus