Volvo dünaamiline roolisüsteem – suurim uuendus roolivõimendi kasutuselevõtmise järel

Göteborgi koosolekuruumis viibivat kolme spetsialisti valdab vastupandamatu elevus. Nad on tutvustamas roolisüsteemi suurimat uuendust roolivõimendi kasutuselevõtmise järel. Uus süsteem vähendab juhile mõjuvaid jõudusid kuni 85%. See on enam kui küll, et säästa juhi tervist ja suurendada tööviljakust.

Väga täpsete pöörete ja kardiga sarnaneva roolimise järgi oli kerge mõista uue süsteemi eeliseid kaugvedude jaoks. Kuid keegi ei osanud arvata, kui palju see muudab täiskoormaga veoki manööverdamist väikesel kiirusel. Bosse Franzon räägib oma kogemusest: „Suutsin täiskoormaga veoki rooli ühe sõrmega keerata.
Proovisin oma autos hiljem sama teha, kuid mu sõrmed polnud piisavalt tugevad.”

See on roolimises samasugune murranguline uuendus kui I-Shift käiguvahetuses

Vaba liikumine

Volvo FM-i uued juhitavusomadused on ideaalsed isegi keerukal manööverdamisel. „Võtkem näiteks jaotusveod linnas,” ütleb arendusinsener Kristoffer Tagesson ja jätkab: „Ringristmikel võib tihti näha juhte ettepoole naaldumas, et rakendada rohkem ülakeha jõudu. Väikesel kiirusel pööramine võib olla tõeliselt raske.” Roolivõimendi pöördemoment on progresseeruv, nii et väiksemal kiirusel on sellest rohkem abi. See muudab juhi igapäevase töö vähem pingutust nõudvaks. Ja väsimuse vähenemisel paraneb ka ohutus.

Koormus- ja venitusvigastused

Isegi noortele juhtidele teevad muret kaela- ja õlavaevused. „Selle nurga alt vaadatuna pole Volvo dünaamiline roolisüsteem vaid mugavuse lisamiseks,” märgib vaneminsener Jan-Inge Svensson. „See uuendus suudab vähendada juhtide koormus- ja venitusvigastusi ning seeläbi ka haiguspäevade arvu. Juhi seisukohast vaadatuna aitab see pikendada aktiivset tööelu ja vältida õlavalusid. Ja kui juhid on pärast kaheksa- või üheksatunnist sõitu vähem väsinud, juhtub ka vähem õnnetusi.”

Uurimused näitavad, et kaela- ja õlavalud on tavaline mure igas vanuses juhtide seas.
Õlad

Prognoositav, mitte väsitav

Teekatte ebatasasuste tõttu loksutatakse veokijuhti kogu päeva isegi suurel kiirusel. Nüüd summutatakse ebatasasused enne roolini jõudmist, muutes nii juhtimise vähem pingeliseks. Peale selle annab Volvo dünaamiline roolisüsteem veokile parema suunastabiilsuse suure kiiruse korral. Kristoffer Tagessoni sõnul aitab see muuta juhitavuse etteaimatavaks. „Rool on väga konkreetne ja täpne. Täiendav võimendus annab roolile igal hetkel õige jõu. See muudab roolimise vähem väsitavaks ja paremini prognoositavaks.”

Tavaliselt raputavad löökaugud rooli, kuid Volvo dünaamiline roolisüsteem summutab nende mõju enne roolini jõudmist.
Löökaugud

Sõitmine väiksema kõrvalekaldega

Tavaliselt on tee ühele poole kaldus ja veok kipub kallakust alla triivima. Nii on juht isegi uuel maanteel sunnitud kõrvalekaldumist pidevalt kompenseerima. Spetsiaalne kõrvalekalde kompenseerimise funktsioon arvutab tee keskmise kalde ning tasakaalustab roolisüsteemi tööd selle kohaselt. Sel moel vabastab Volvo dünaamiline roolisüsteem juhi õlad kaugvedude ajal pingest.

Ainulaadne tehnoloogia

Volvo dünaamilist roolisüsteemi käitab elektrimootor, mis juhib roolimist 2000 korda sekundis. „See annab ettekujutuse süsteemi täpsusest,” ütleb Bosse Franzon. „Tehnoloogia on välja töötatud pöördemomendi korrigeerimise baasil, seega on meil tulevikus suurepärased võimalused selle funktsioone laiendada. Usun, et see süsteem on roolimise jaoks samasuguse murrangulise tähtsusega, nagu I-Shifti kasutuselevõtmine oli käiguvahetuse jaoks. See saab väga populaarseks.”

Kristoffer Tagesson

Tagurdamine teeb sammu edasi

Volvo dünaamiline roolisüsteem pakub abi seal, kus see on tihti kõige vajalikum – tagurdamisel. Rool naaseb otseasendisse sama loomulikult nagu edasisuunas sõitmisel. See vähendab kriitilistes sõiduolukordades roolipööramisega seotud pingutusi. Kristoffer Tagesson selgitab: „Kui veoki esitelg on koormatud üheksa või kümne tonniga, on tagurdamine raske töö. Volvo dünaamilise roolisüsteemi korral saate tagasikäigu sisse lülitada ja juhtida veokit väikseima pingutusega. Seejärel võite rooli lahti lasta ja see pöördub sujuvalt tagasi, kuni veok on taas otse.“

Käed lahti

„Kui seate veoki otseks, lülitate sisse tagasikäigu ja võtate käed roolilt, saate põhimõtteliselt tagurdada nii kaugele kui vaja. Pärast sadat meetrit võite märgata, et haagise teljed ei ole enam ideaalselt joondatud. Kuid proovige teha sama ilma Volvo dünaamilise roolisüsteemita ja veok on pärast kahtkümmet meetrit täiesti viltu,” lausub Bosse Franzon.

Rohkem infot Volvo dünaamilise roolisüsteemi eeliste kohta

2
Juhtimine