Degvielas patēriņa optimizēšana

Degvielas patēriņa optimizēšana

Volvo nepārstāj strādāt pie tādu dzinēju un transportlīdzekļu izveides, kas vairāk taupītu degvielu. Jo samazinot degvielas patēriņu, tiek samazināts arī izplūdes gāzu daudzums. Tā, piemēram, laika posmā no 1980. līdz 2001. gadam Volvo 40 tonnu smagās FH12 modeļa kravas automašīnas dzinēja efektivitāte un degvielas standarta patēriņš ticis uzlabots par 30%.

Tomēr degvielas patēriņu ietekmē ne vien transportlīdzekļa un tā motora specifika, bet arī tādi faktori kā motora noslodze, autovadītāja profesionalitāte, automašīnas papildaprīkojums, laikapstākļi u.c.

Šofera un īpašnieka pienākumi
Lai arī gaisa pretestība, rites pretestība un transmisijas parametri ietekmē degvielas patēriņu, noslodze, t.i., atsevišķa transportlīdzekļa izlietojuma līmenis, joprojām ir faktors, kas rada lielāko novirzi uz tonnas kilometru.  Gaisa pretestība, rites pretestība, vadīšanas stils un ceļa īpatnības arī ietekmē degvielas patēriņu. Transporta uzņēmumam svarīgākie degvielas patēriņa samazināšanas pasākumi ir maršrutu plānošana un noslodzes faktora aprēķināšana.
 
Pareizie parametri un aprīkojums
No sastāva svara un ceļa apstākļiem ir atkarīgs piemērotākais kravas automašīnas modelis. Spēcīgāki dzinēji un lielāks sastāva svars nozīmē lielāku degvielas patēriņu. Taču, rēķinot uz tonnas kilometru, degvielas patēriņš samazinās, ja sastāva svars ir lielāks.

Aprīkojums un konstrukcijas savukārt ietekmē gaisa pretestību un attiecīgi degvielas patēriņu. Pareizi izvēloties jau sākumā, degvielas patēriņu var samazināt par vairāk nekā 10%.

Nianses, ko noder zināt par degvielas patēriņu:

  • Ilgstoša braukšana kalnā un lejup no kalna vai braukšana pilsētā, daudzreiz apstājoties, var palielināt degvielas patēriņu par vairāk nekā 50%;
  • Braucot pret vēju, kas pūš ar ātrumu vairāk nekā 10 m/s, degvielas patēriņš var palielināties par 18%;
  • Ja līst vai snieg, paaugstinās rites pretestība un degvielas patēriņš var pieaugt par 10-20%;
  • Ātruma samazināšana no 90 km/h uz 80 km/h samazina degvielas patēriņu par 6%;
  • Viena apstāšanās ik pēc 10 km palielina degvielas patēriņu par aptuveni 35%. 10 apstāšanās reizes 10 km garā ceļā degvielas patēriņu palielina par 130%;
  • Degvielas patēriņš var palielināties pat par 10%, ja transportlīdzeklim netiek regulāri veikta tehniskā apkope un/vai tajā tiek izmantotas daļas, kuras nav ieteicamas lietošanai.