Volvo FH

Jauns līderis tālo reisu segmentā. Nepārspējams komforts autovadītājam un zemas ekspluatācijas izmaksas.

4 × 2, 6 × 2, 6 × 4, 8 × 2,  8 × 4 vai 10 × 4

D13 vai D16 (no 420 līdz 750 ZS)
Šis dizains ir kā dāvana kravas automašīnu vadītājiem

Mums ienākot slepenajā dizaina studijā, Asoks Georgs apstājas pie jaunā Volvo FH. „Ikreiz, kad tiek noņemts pārsegs, es brīdi stāvu nekustīgs un skatos. Viss ir jauns, tomēr nav šaubu, ka skatāmies uz Volvo.”

Asoks Georgs ir atbildīgs par jaunā Volvo FH virsbūves dizainu, tomēr ikviena dizaina grupas dalībnieka prioritāte bija raksturīgu iezīmju izstrāde. Asoks Georgs saka: „Volvo FH var viegli atšķirt no citām kravas automašīnām pēc slīpā vējstikla. Un tā tas būs arī turpmāk.” Tagad, kad vējstikls ir statenisks, kabīni padarot plašāku, jumta leņķim ir vēl lielāka nozīme. Pateicoties tam, kabīnes profilam joprojām ir ļoti raksturīga forma.

Nepārprotami Volvo

Asoks Georgs uzsver: „Mēs vēlamies, lai būtu redzams, ka braucat ar Volvo. Mūsu mērķis ir padarīt to par visatpazīstamāko kravas automašīnu uz ceļiem.”

Interjera dizainere Karīna Bistrēma.
Interjera dizainere Karīna Bistrēma.
Mēs apejam apkārt kabīnei. Asoks Georgs un Volvo dizaina nodaļas vadītājs Rikards Orells izceļ dažādas funkcijas un detaļas. Cieši savienojuma punkti starp korpusa detaļām, precīza atbilstība un apdare. Kabīnes līnijas un izliekumi, ko dizaineri dēvē par grafiku. Mērķis bija izveidot vienlaidus formu, nevis priekšpusi un divas sānu daļas. Tāpēc līnijas un grafika ir nepārtraukta, aptverot visu kabīni. Vēl svarīgāk ir tas, ka līnijas veido kravas automašīnai raksturīgu tēlu.

„Jā, tas ir būtiski. Tēlam ir jāiemieso kravas automašīnas efektivitāte un dinamisms. Tai vajadzētu izskatīties tā, it kā tā joprojām atrastos kustībā, pat ja stāv uz vietas,” stāsta Asoks Georgs.

Jaunā Volvo FH kravas automašīna šķietami sasveras uz priekšu, ar riteņiem atspiežoties pret zemi tā, it kā būtu gatava doties ceļā. Šādu iespaidu daļēji rada grafika; svarīga loma ir automašīnas riteņa arku un dubļu sarga dizainam. Dubļu sarga izliekuma augšējā mala turpinās virzienā uz priekšu un uz leju, radot dinamisku līniju, kas pastiprina riteņa loka formu.

Lielāka un gaišāka telpa

Mēs iekāpjam kabīnē. Tagad mēs pārejam no Asoka Georga dizaina jomas uz interjera dizaineres Karīnas Bistrēmas pārvaldīto sfēru. Iekštelpas ir plašas un gaišas, neraugoties uz to, ka studijas apgaismojums ir krietni tumšāks nekā dienas gaisma. Daļēji šādu iespaidu rada caurspīdīgā jumta lūka, kas vienlaikus ir arī avārijas lūka, tomēr kopējo iespaidu paspilgtina arī lielie logi.

„Volvo ir zīmols, kas rūpējas par cilvēkiem.
Mēs ceram, ka tas atspoguļojas dizainā”

„Dizains pastiprina telpas sajūtu. Tāpēc mēs izmantojām plašas, plūdenas līnijas un veidojām virsmas tīrās formās,” saka Karīna Bistrēma.

Rikards Orells papildina: „Piemēram, mērierīču panelis. Tas sniedzas no vienas A veida statnes līdz otrai, akcentējot kabīnes plašumu.” Tāpat kā virsbūvei, arī kabīnes iekšienē dizainam ir jāatspoguļo Volvo filozofija un skandināvu tradīcijas. Rikards Orells stāsta: „Kontūrām un formām ir jābūt dabiskām. Tām nevajadzētu būt ne sarežģītām, ne mākslotām.”


Virsbūves dizainers Asoks Georgs
Virsbūves dizainers Asoks Georgs

Detaļas, kas izceļ

Daudz uzmanības ir pievērsts virsmām un materiāliem. Materiāliem ir izvirzītas augstas prasības – nolietojums ir aktuāla problēma, un visam ir jākalpo ilgi.
 
Rikards Orells uzsver: „Kvalitāte ir svarīga, un mūsu klienti tai pievērš uzmanību. Tā tam arī jābūt.”
 
Vēl viens akcents, kas veido Volvo FH kravas automašīnām raksturīgu profilu, ir sānskata spoguļi.

„Mēs vēlējāmies izveidot slaikākas formas sānskata spoguļus, lai tie mazāk traucētu redzamību. Tagad spoguli var pagriezt pilnībā, nevis tikai karkasā ietverto spoguļa daļu,” uzsver Asoks Georgs.
 
Slaikākas formas spoguļi samazina arī vēja pretestību. Neraugoties uz to, ka spoguļi ir garāki par iepriekš izmantotajiem īpaši aerodinamiskās formas spoguļiem, jaunās Volvo FH kravas automašīnas ir tikpat aerodinamiskas.
 

Asoks Georgs saka: „Noapaļojot kabīnes stūrus, esam ievērojami samazinājuši vēja pretestību.” Nozīme ir arī precīzajai korpusa detaļu atbilstībai. Piemēram, kabīnes augšdaļa ir pilnībā savienota ar apakšdaļu. Tā apklāj dzinēju, balstiekārtu un detaļas, kas parasti ir redzamas pa spraugu. „Automašīna ir viscaur ciešāk nostiprināta. Tāpēc vēja plūsma virzās ap kabīni, nevis tai cauri. Tas ievērojami uzlabo aerodinamiku un papildus samazina degvielas patēriņu,” uzsver Asoks Georgs.
Pat virsbūves krāsas rada neaizmirstamu pirmo iespaidu.
Pat virsbūves krāsas rada neaizmirstamu pirmo iespaidu.
 

Fantastiski, bet ne draudīgi!

Dizains atspoguļo atturīgu pašpārliecinātību. Mērķis, protams, ir piesaistīt gan transporta uzņēmumu, gan autovadītāju. „Pēdējo gadu laikā prasmīga autovadītāja vērtība ir krietni pieaugusi. Kravas automobiļa vadīšana ir māksla. Manuprāt, šis dizains ir kā dāvana kravas automašīnu vadītājiem visā pasaulē,” stāsta Rikards Orells. Tomēr ir jāapmierina ne tikai autovadītāju prasības.

Rikards Orells piebilst: „Arī transporta uzņēmumi ir mūsu klienti, kā arī plašāka sabiedrība, – ikviens, kurš saskaras ar kravas automašīnu tās lietošanas laikā. Ir lieliski, ja mūsu kravas automašīnas cilvēkiem šķiet iespaidīgas, tomēr tām nevajadzētu izskatīties draudīgām.”
 
„Volvo ir zīmols, kas rūpējas par cilvēkiem. Mēs ceram, ka tas atspoguļojas dizainā,” saka Asoks Georgs, kurš vēl pēdējo reizi aplūko kravas automašīnu, pirms tā atkal tiek apklāta ar pelēko pārklāju. .

1
Dizains