Volvo FM

Daudzfunkcionālā, profesionālā automašīna ar izcilu vadāmību un zemām ekspluatācijas izmaksām.

4×2, 6×2, 6×4, 8×2, 8×4 vai 10×4

D11 vai D13 (no 330 līdz 500 Zs)

Volvo FM vadāmība
Jūs aizmirsīsit, ka vadāt kravas automašīnu!

Jaunajā Volvo FM balstiekārta ir pilnībā pārveidota, lai atbilstu jaunā Volvo FH vadāmībai. Īpaši būtiski ir uzlabota virziena noturība un stūrēšanas vadība. Tā kā autovadītāja sēdeklis atrodas zemāk, varētu pat likties, ka Volvo FM ciešāk piekļaujas ceļam.

Dažkārt visniecīgākās izmaiņas ģeometrijā rada vislielākās atšķirības. Transportlīdzekļu dinamikas speciālists Niklass Frejds (Niklas Fröjd) sākumā izstāsta piemēru par stabilizatora novietojumu.

„Pilnībā noslogotai kravas automašīnai sākot pagriezienu, no piekabes vilcēja rāmī nonāk spēcīgs šķērssvārstību griezes moments. Šis spēks var tikt padots tālāk uz asīm un var izraisīt nobīdi – nepatīkamu sajūtu vadītājam, kuram to vajadzēs kompensēt. Ja stabilizators ir novietots tuvu seglierīces pozīcijai, šis spēks tiek novadīts zemē. Tas ievērojami uzlabo kravas automašīnas stabilitāti pagriezienos.”

Viss ir nomainīts, atjaunināts vai uzlabots

No viena uzlabojums izriet nākamais

Jaunā stabilizatora pozīcija palīdz arī izvairīties no spēkiem, kas parasti iekļūst šasijā no nelīdzenas ceļa virsmas. Tas, protams, uzlabo braukšanas komfortu un virziena noturību. Pagriezienos redzams vēl kāds ieguvums:

„Teiksim, Jūs braucat pa apli apļveida krustojumā, un pagrieziena spēki izraisa kabīnes šķērssvārstības. Bet jaunā stabilizatora konstrukcija aizmugurējā balstiekārtā to samazina. Tagad no piekabes uz kabīni tiek novadīts daudz mazāks spēks.”

Paliekts, lai panāktu labāku sniegumu

Ģeometrija uzlabo arī stūrēšanas vadību. „Balstiekārtas sistēma ir nedaudz paliekta,” stāsta Niklass Frejds, nedaudz paliecot izstiepto roku. „Protams, to nevar saskatīt, bet iepriekš tā atradās paralēli zemei. Pagriežoties un veicot pagriezienu, jaunais leņķis rada nelielu stūres pagriezienu pretējā virzienā.”

Tas ne tikai novērš noslieci uz pārmērīgu jutīgumu, bet arī ļauj izvēlēties līniju uz priekšā esošā ceļa un pēc tam sajust, kā kravas automašīna tai seko.

Volvo FM uz tilta

Ikkatra detaļa ir svarīga

Visai balstiekārtai ir ne tikai uzlabota ģeometrija, bet tā ir arī pārveidota un precīzāk regulējama. Tādēļ viss ir vai nu nomainīts un uzlabots, vai arī papildināts, lai sasniegtu vēlamo rezultātu – piemēram, atsperu stingrību un amortizācijas sistēmas. Pat dzinēja balstiekārta ir uzlabota, lai samazinātu vibrāciju. Mazāka vibrācija vadītājam nozīmē mazāku nogurumu. Un autovadītājs, kurš jūtas labi, brauc drošāk nekā tāds, kurš ir saspringts un pārguris.

Izaicinošas situācijas

Stefans Akselsons (Stefan Axelsson) ir atbildīgs par jaunās balstiekārtas darbības pārbaudi. Viņam patīk sajūta, ka kravas automašīnai var uzticēties grūtās situācijās, kad pastāv neliela kļūdas iespēja. „Piemēram, sastopoties uz lauku ceļa ar pretimbraucošu transportlīdzekli, Jūsu prāts acumirklī apsver visas iespējas. Šādā situācijā Jūs atklājat, cik laba ir Jūsu kravas automašīnas vadāmība,” viņš saka.

Niklass Frejds

Vai ir kādi pārsteigumi?

Stefans Akselsons ilgi un rūpīgi pārdomā atbildi. „Ne gluži, es drīzāk domāju, ka tiek gūts plašāks ieskats. Pārsteidzoši, cik precīzi tagad, kad kravas automašīnu var vadīt kā vieglo automašīnu, iespējams braukt pa līkumotu ceļu. Ar citām kravas automašīnām Jūs neuzdrīkstētos tik droši braukt.”

Īsta manta

Niklass Frejds uzskata, ka tas ir cieši saistīts ar veiksmīgajiem jauninājumiem. „Nekas netraucē izprast ceļu, un ģeometrija ļauj sajust vēl ciešāku saikni. Turklāt kravas automašīnas un piekabes sistēma ir dinamiski stabila un ērtāka.” Viņš atzīst, ka jūtas lepns, un galu galā jūtams personisks gandarījums. „Ir iegūts tas, ko esi vēlējies, – īsta autovadīšanas sajūta.”

3
Autovadīšana