„Sunkvežimio dizainu norime parodyti pagarbą vairuotojams“

Mums įžengus į visiškai slaptą dizaino studiją, Asokas George sustoja priešais naująjį „Volvo FH“. „Kaskart, kai jis atidengiamas, negaliu nesustoti ir nepasigrožėti. Viskas yra nauja, tačiau nekyla abejonių, kad tai – „Volvo“.

Asokas George yra naujojo „Volvo FH“ eksterjero dizaineris. Kiekvienam projektuotojų grupės nariui rūpėjo perteikti šio sunkvežimio išskirtinumą. „Volvo FH“ visada būdavo lengva atpažinti iš jo pasviro priekinio stiklo. Taip bus ir toliau,“ – sako Asokas George. Dabar priekinis stiklas yra vertikalus, kad kabinoje būtų daugiau erdvės. Todėl buvo svarbu parinkti tinkamą stogo pasvirimo kampą. Taip išsaugotas išskirtinis, su niekuo nesupainiojamas kabinos profilis.“

Su niekuo nesupainiojamas „Volvo“

„Visi turi matyti, kad vairuojate „Volvo“. Siekiame, kad tai būtų geriausiai atpažįstamas sunkvežimis kelyje,“ – sako Asokas George.

Carina Byström, interjero dizainerė
Carina Byström, interjero dizainerė
Einame iš vienos kabinos pusės į kitą. Asokas George ir „Volvo“ projektavimo direktorius Rikardas Orellas rodo įvairias funkcijas ir detales. Tvirtai sujungtos korpuso dalys, preciziškumas ir puiki apdaila. Tiesios ir išlenktos kabinos linijos – tai, ką dizaineriai vadina „grafika“. Kuriant kabiną buvo norima sukurti vientisą formą, o ne priekį ir du šonus. Todėl linijomis ir „grafika“ sukuriamas kabinos vientisumo įspūdis. Bet dar svarbiau už linijas yra siluetas – sunkvežimio charakteris.

„Taip, tai nepaprastai svarbu. Reikia parodyti sunkvežimio efektyvumą ir dinamiškumą. Net ir stovintis sunkvežimis turėtų sukurti judėjimo įspūdį,“ – sako Asokas George.

Sukuriamas įspūdis, tarsi naujasis „Volvo FH“ krypsta pirmyn, jo ratai sminga į žemę – jis pasirengęs startuoti. Šis įspūdis iš dalies sukuriamas naudojant „grafiką" – yra svarbu ratų arkų ir purvasargių dizainas. Platėjančio purvasargio viršutinė dalis yra nukreipta į priekį ir žemyn. Taip sukuriama dinamiška linija, kuri paryškina rato arkos formą.

Didesnė ir šviesesnė erdvė

Įlipame į kabiną. Iš Asoko George dizaino srities patenkame į interjero dizainerės Carinos Byström kūrybos erdvę. Kabinos viduje erdvu ir šviesu, nors studijos apšvietimas nė iš tolo neprilygsta dienos šviesai. Taip yra iš dalies dėl avarinio liuko, kuris kartu yra stoglangis, tačiau kabinos langai taip pat yra didesni.

„Volvo“ – tai kompanija, kuriai rūpi žmonės.
Tikimės, kad šis dizainas tai įrodo.“

„Dizainas sustiprina erdvumo įspūdį. Todėl nubrėžėme ilgas, drąsias linijas ir suprojektavome lygius paviršius,“ – sako Carina Byström.

„Tik pažvelkite į prietaisų skydą. Jis tęsiasi nuo vieno priekinio statramsčio iki kito, pabrėždamas kabinos plotį,“ – priduria Rikardas Orellas. Taip pat kaip kabinos išorė, jos vidaus dizainas turi atitikti „Volvo“ filosofiją ir jo skandinaviškas tradicijas. „Formos turėtų būti grynos, – sako Rikardas Orellas. – Neįmantrios ir nepretenzingos.“


Asokas George, eksterjero dizaineris
Asokas George, eksterjero dizaineris

Išsiskiriančios detalės

Paviršiams ir medžiagoms skirta daug dėmesio. Medžiagoms keliami dideli reikalavimai – atsižvelgiama į dėvėjimąsi, visos dalys turi būti ilgaamžės.
 
„Kokybė yra svarbi ir mūsų klientams ji labai rūpi. Taip ir turi būti,“ – sako Rikardas Orellas.
 
Kita detalė, padedanti sukurti išskirtinį „Volvo FH“ profilį, yra šoniniai veidrodžiai.

„Norėjome juos susiaurinti, kad jie taip neribotų matomumo. Dabar galima pasukti visą veidrodžio korpusą, ne tik patį stiklą dideliame rėme,“ – sako Asokas George.
 
Siauresni veidrodžiai taip pat mažina vėjo pasipriešinimą. Nors naujasis „Volvo FH“ yra didesnis už jo pirmtaką, kuris pasižymėjo išskirtinėmis aerodinaminėmis savybėmis, jis yra ne mažiau aerodinamiškas.
 

„Užapvalinę kampus, sukūrėme kabiną, kurios pasipriešinimas vėjui yra dar šiek tiek mažesnis,“ – sako Asokas George. Sandarumas tarp atskirų kėbulo dalių taip pat yra svarbus. Pavyzdžiui, apatinė ir viršutinė kabinos dalys sujungtos be mažiausio tarpelio. Taip uždengiamas variklis, pakaba ir kitos detalės, kurios būtų matomos per tokį tarpą. „Visas sunkvežimis yra aptakus. Todėl vėjas ne smogia į kabiną, o aplenkia ją. Tai nepaprastai didina aerodinamiškumą, todėl sunaudojama dar mažiau degalų,“ – sako Asokas George.
Net ir išorės spalvos buvo parinktos taip, kad pirmas įspūdis ilgam išliktų.
Net ir išorės spalvos buvo parinktos taip, kad pirmas įspūdis ilgam išliktų.
 

Stulbinantis, tačiau nebauginantis

Dizainas perteikia pasitikėjimą savimi, bet be agresyvumo. Tai patrauklu tiek vežėjui, tiek vairuotojui. „Pastaraisiais metais patyrusių vairuotojų vertė nepaprastai išaugo. Sunkvežimio vairavimas – tai menas. Sunkvežimio dizainu norime parodyti pagarbą viso pasaulio sunkvežimių vairuotojams,“ – sako Rikardas Orellas. Tačiau ne tik vairuotojai turi būti patenkinti.

„Mūsų klientai yra ne tik vežėjai, bet ir visuomenė – visi, kas pastebi naudojamą sunkvežimį. Puiku, kad mūsų sunkvežimiai žmonėms daro didelį įspūdį, bet jie neturi atrodyti grėsmingi,“ – sako Rikardas Orellas.
 
„Volvo“ – tai kompanija, kuriai rūpi žmonės. Tikimės, kad sunkvežimio dizainas tai atskleidžia,“ – sako Asokas George, paskutinį kartą pažvelgdamas į sunkvežimį, kuris netrukus vėl paslepiamas po uždangalu. .

1
Dizainas