Sunkvežimio kailyje pasislėpęs lenktyninis automobilis

Sukurta įkvėpimo pasisėmus iš lenktyninių automobilių, „I-Shift“ su dviguba sankaba nustatė naują važiavimo savybių standartą. Tokio tipo pavarų dėžės technologija sunkvežimiuose panaudota pirmą kartą. „Apima tiesiog neapsakomas jausmas“, – žavisi Björnas Lyngsö, „I-Shift“ su dviguba sankaba projekto vadovas. „Galia nė trumpam nesumažėja.“

Transmisija su dviguba sankaba leidžia daug greičiau perjungti pavaras. Vienu metu veikia abi sankabos, todėl viena pavara yra visada įjungta. „Tai tarsi dvi akimirksniu persijungiančios pavarų dėžės „I-Shift“. Jei pradedi važiuoti su vienoje pavarų dėžėje įjungta pirma pavara, kitoje pavarų dėžėje jau būna įjungta antra pavara“, – paaiškina Björnas Lyngsö. „Pavaros perjungiamos taip sklandžiai ir tyliai, kaip teka upelis.“

Pažangos skatinimas

„Volvo“ transmisijų komanda rėmėsi technologija, sukurta pagarsėjusiai „I-Shift“. „Šįkart ji žengė toliau ir sumontavusi unikalius komponentus sukūrė naują transmisiją. Ši naujovė pagerino važiavimo savybes, padidino patogumą ir suteikė galimybę perjungti pavaras nepertraukiant galios perdavimo. Konstrukcija yra labai kompaktiška – ji padidėjo tik 120 mm, o degalų ekonomija nė kiek nenukentėjo. Ji yra lygiavertis „I-Shift“ varžovas“, – sako Astrida Drewsen, jėgos agregatų vadovė.

„Sujungę šią naujovę su „Volvo“ pačiu galingiausiu D13 varikliu („Euro 6“), gavome tikrai puikų derinį“, – paaiškina Astrida Drewsen. „Veikdamas mažais sūkiais, jis sukuria 2 600 Nm sukimo momentą, kuris sklandžiai perduodamas ratams. Jis jūsų niekada nepaves.“

Mėgaukitės važiavimu

Sklandus galios ir sukimo momento perdavimas užtikrina tolygų važiavimą nuokalne, įkalne ir kitu vietovės paviršiumi. „Pavarų dėžė „I-Shift“ su dviguba sankaba pavaras perjungia sumaniausiu ir efektyviausiu būdu. Ekonomiškumui užtikrinti ji gali parinkti daugiau nei vienu laipsniu aukštesnę (žemesnę) pavarą. O kai jos prireiks, ji bus perjungta nepertraukiant galios perdavimo. Tai atliekama labai greitai ir sklandžiai, beveik nepastebimai. Todėl galios perdavimas nenutrūksta“, – sako Astrida Drewsen.

„Jei pavarą tenka perjungti darant posūkį, tai nesukelia jokių problemų – trauka nė akimirksniui nepranyksta. Vienas iš vairuotojų-bandytojų sakė, kad su šia sistema varantieji ratai tarsi prisisiurbia prie kelio dangos“, – pamini Björnas Lyngsö.

Traukos ir greitėjimo savybės taip pat pagerėjo, net jei jus su sunkiu kroviniu sustabdė raudoną signalą rodantis šviesoforas arba įvažiavote į žiedinę sankryžą. „Sunkvežimis greitai įsibėgėja iki reikiamo greičio, kurį paprasta išlaikyti pastovų, net jei tenka įveikti daug įkalnių. Dėl to padidėja darbo našumas“, – sako Björnas Lyngsö.

Laimingas vairuotojas, laimingas ir sunkvežimis

Galite atsipalaidavę važiuoti sudėtingomis sąlygomis, į įkalnę arba šlapia miškinga vietove. „Galia kiekvieną momentą yra perduodama iki pat ratų, todėl visiškai sumažėja ratų buksavimo arba sukibimo su paviršiumi praradimo pavojus. Juk kituose sunkvežimiuose šie dalykai vairuotojams gali kelti didelį nerimą dėl saugumo. O štai „I-Shift“ su dviguba sankaba vairuotojui leidžia atsipalaiduoti, visiškai kontroliuoti važiavimą bei patogiai jaustis net ir tokiose situacijose“, – sako Astrida Drewsen.

Perjungdama pavaras sumaniausiu būdu, ji taip pat sumažina sunkvežimyje susidarančius bendrus įtempius. „Ji motiniškai rūpinasi jėgos agregatu ir sunkvežimiu, todėl jis mažiau dėvisi“, – priduria Astrida Drewsen.

„Naujoji pavarų dėžė „I-Shift“ su dviguba sankaba yra sumaniausias ir efektyviausias būdas perjunginėti pavaras.“

„Jausmas toks, tarsi vairuotum automobilį“

Dvi pasaulinės reikšmės naujienos nustatė naują vairavimo kokybės kartelę. „Volvo FH“ su nepriklausoma pakaba ir krumpliastiebiniu vairo mechanizmu įgijo tokių savybių, kokiomis anksčiau pasižymėjo tik lengvieji automobiliai.

Siaurame ir nelygiame kelyje gali būti sunku išlaikyti sunkvežimį. „Automobilį tame pačiame kelyje dažnai yra lengviau valdyti. Vairuotojas sėdi kur kas žemiau, taip pat automobilis turi daugiau vietos eismo juostoje“, – sako Niklasas Fröjdas, „Volvo“ transporto priemonių dinamikos specialistas. Lengvasis automobilis turi ir kitą pranašumą – nepriklausomą pakabą. Kiekvienas ratas turi savo sukimosi ašį, todėl gali riedėti nepriklausomai nuo kitų ratų.
 
„O kiekviena sunkvežimio ratų pora turi bendrą ašį. Todėl vieno rato judėjimas turi didelės įtakos kito rato judėjimui“, – paaiškina Niklasas Fröjdas. Naujasis „Volvo FH“ šiek tiek suvienodino galimybes. Pasirinkite „Volvo“ naująją nepriklausomą priekinę pakabą („Individual Front Suspension“, IFS) ir jūsų sunkvežimio valdymo savybėms neprilygs joks kitas sunkiasvoris sunkvežimis.
 
„Visų naujųjų „Volvo FH“ vairavimas palieka tokį įspūdį, tarsi vairuotum automobilį. Tačiau IFS yra dar vienas žingsnis į priekį. Sunkvežimis dar mažiau siūbuoja posūkiuose, o tiesiame kelyje neria į priekį tiesiai kaip strėlė, net jei kelias yra nelygus“, – sako Niklasas Fröjdas.

Dar tikslesnis valdymas

Jei ne IFS, nebūtų kitos pasaulinės reikšmės naujienos sunkiasvorių sunkvežimių pasaulyje – krumpliastiebinio vairo mechanizmo. Ši automobilių pramonės technologija pagerina sunkvežimio vairuojamumo pojūtį ir sustiprina sukibimą su keliu. Pasukus sunkvežimio, kuriame sumontuotas krumpliastiebinis vairo mechanizmas, vairaratį, visi ratai reaguoja iškart. „Skirtumas tarp sunkvežimio ir automobilio vairavimo dar niekada nebuvo toks mažas“, – sako Stefanas Axelssonas, naujųjų „Volvo“ vairavimo savybių derintojų grupės vadovas. Kalbant apie sunkvežimio valdymą, dažnai pamirštamas jo poveikis vairuotojo darbo našumui, taigi ir gabenimų bendrovės verslo sėkmingumui. „Geros vairavimo savybės sumažina įtampą vairuotojo darbe. Tai padeda vairuotojui išlikti budriam ir vairuoti saugiai“, – sako Stefanas Axelssonas. „Be to, budrus vairuotojas, atvykęs į užsakovo krovinio pristatymo vietą, geriau atstovauja vežėjui.

Visi naujieji „Volvo FH“ yra stabilesni ir tiksliau valdomi

Pagerintos kabinos šoninio stabilumo savybės, gerai subalansuotas kabinos ir važiuoklės amortizavimas. Tai pagrindiniai veiksniai, dėl kurių visų naujųjų FH kabinų šoninio stabilumo savybės pagerėjo 50 proc.
 
„Vienas pavyzdys – galinė kabinos pakaba. Atstumai tarp spyruoklių padidinti 25 cm, todėl gerokai padidėjo kabinos šoninis stabilumas“, – sako Stefanas Axelssonas. Dėl didesnio kabinos šoninio stabilumo ir priekinės bei galinės pakabų naujos geometrijos ir patobulintos konstrukcijos taip pat padidėjo naujojo sunkvežimio kryptinis stabilumas.
 
Visa tai leidžia vairuotojui jaustis užtikrintam dėl tikslumo ir valdymo, o kelionė tampa saugesnė ir mažiau varginanti. „Visi naująsias valdymo savybes tobulinę specialistai labai didžiuojasi pasiektu rezultatu”, –sako Niklasas Fröjdas ir Stefanas Axelssonas.

DAUGIAU.
2
Važiavimo savybės