„Jausmas toks, tarsi vairuotum automobilį“

Dvi pasaulinės reikšmės naujienos apie ateities sunkvežimių vairavimą: „Volvo FH“ su nepriklausoma pakaba ir krumpliastiebiniu valdymu įgijo tokių savybių, kokiomis anksčiau pasižymėjo tik lengvieji automobiliai.

Siaurame ir nelygiame kelyje gali būti sunku išlaikyti sunkvežimį. „Automobilį tame pačiame kelyje dažnai yra lengviau valdyti. Vairuotojas sėdi kur kas žemiau, taip pat automobilis turi daugiau vietos eismo juostoje“ – sako „Volvo“ transporto priemonių dinamikos specialistas Niklas Fröjdas. Lengvasis automobilis turi ir kitą pranašumą – nepriklausomą pakabą. Kiekvienas ratas turi savo sukimosi ašį, todėl gali riedėti nepriklausomai nuo kitų ratų.
 
„O kiekviena sunkvežimio ratų pora turi bendrą ašį. Todėl vieno rato judėjimas labai veikia kito rato judėjimą,“ – paaiškina Niklas Fröjdas. Naujasis „Volvo FH“ šiek tiek suvienodino galimybes. Pasirinkite naująją nepriklausomą „Volvo“ priekinę pakabą („Individual Front Suspension“, IFS) ir jūsų sunkvežimio valdymo savybėms neprilygs joks kitas sunkiasvoris sunkvežimis.
 
„Visų naujųjų „Volvo FH“ vairavimas palieka tokį įspūdį, tarsi vairuotum automobilį. Tačiau IFS yra dar vienas žingsnis į priekį. Sunkvežimis dar mažiau siūbuoja posūkiuose, o tiesiame kelyje neria į priekį tiesiai kaip strėlė, net jei kelias yra nelygus,“ – sako Niklas Fröjdas.

„Su IFS sunkvežimis dar mažiau svyruoja posūkiuose.“

Dar tikslesnis valdymas

Jei ne IFS, nebūtų kitos pasaulinės reikšmės naujienos sunkvežimių pasaulyje – krumpliastiebinio valdymo. Ši automobilių pramonės technologija pagerina sunkvežimio vairuojamumo pojūtį ir sustiprina sukibimą su keliu. Dėl krumpliastiebinio valdymo technologijos sukant sunkvežimio vairą, visi ratai reaguoja iškart. „Skirtumas tarp sunkvežimio ir automobilio vairavimo dar niekada nebuvo toks mažas,“ – sako Stefanas Axelssonas, naujųjų „Volvo“ vairavimo savybių derintojų grupės vadovas. Kalbant apie sunkvežimio valdymą, dažnai pamirštamas jo poveikis vairuotojo darbo našumui, taigi ir gabenimų bendrovės verslo sėkmingumui. „Geros vairavimo savybės sumažina įtampą vairuotojo darbe. Tai padeda vairuotojui išlikti budriam ir vairuoti saugiai,“ – sako Stefanas Axelssonas. „Be to, budrus vairuotojas geriau atstovauja vežėjui, atvykęs į užsakovo krovinio pristatymo vietą.
Su IFS sunkvežimis dar mažiau svyruoja posūkiuose

Visi naujieji „Volvo FH“ yra stabilesni ir tiksliau valdomi

Pagerintos kabinos šoninio stabilumo savybės, gerai subalansuotas kabinos ir važiuoklės amortizavimas. Tai pagrindiniai veiksniai, dėl kurių visų naujųjų FH kabinų šoninio stabilumo savybės pagerėjo 50 procentų.
 
„Vienas pavyzdys – galinė kabinos pakaba. Atstumai tarp spyruoklių padidinti 25 cm, todėl gerokai padidėjo kabinos šoninis stabilumas,“ – sako Stefanas Axelssonas. Dėl didesnio kabinos šoninio stabilumo ir priekinės bei galinės pakabų naujos geometrijos ir patobulintos konstrukcijos taip pat padidėjo naujojo sunkvežimio kryptinis stabilumas.
 
Visa tai leidžia vairuotojui jaustis užtikrintam dėl tikslumo ir valdymo, o kelionė tampa saugesnė ir mažiau varginanti. „Visi naująsias valdymo savybes tobulinę specialistai labai didžiuojasi pasiektu rezultatu,” –sako Niklas Fröjdas ir Stefanas Axelssonas.
2
Valdymas