Saugiausias pasaulyje „Volvo“
Saugiausias pasaulyje „Volvo“

Į iki šiol pačios tvirčiausios „Volvo“ kabinos standartinę įrangą įeina avarinis liukas. Pagal griežčiausius pasaulyje susidūrimo bandymus nustatyta, kad net 80 km/val. greičiu važiuojančiam sunkvežimiui susidūrus su nejudančia kliūtimi, vairuotojas tikriausiai liktų gyvas.

Naujosios „Volvo FH“ serijos sunkvežimių susidūrimo bandymai buvo daugiau kaip tūkstantį kartų sumodeliuoti kompiuteryje ir 20 kartų atlikti tikrovėje. Jie yra kur kas griežtesni už standartinius bandymus. Nors tai nebeprivaloma, „Volvo“ sunkvežimių bandymai ir toliau atliekami pagal švediškus standartus, kurie pasaulyje žinomi kaip „Švediškas susidūrimo su kliūtimi bandymas“ ir „Griežčiausias pasaulyje susidūrimo bandymas.“

Modeliuojant ir atliekant bandymus pavyko sukurti tokią kabinos konstrukciją, kuri būtų saugiausia vairuotojui. Dabar kabina yra didesnė ir tvirtesnė.


Tikras saugumas

Susidūrimo bandymų metu įsitikinta naujosios kabinos konstrukcijos pranašumais. Manekenas atlaikė net patį sunkiausią bandymą – susidūrimą su nejudančia sunkvežimio formos kliūtimi važiuojant 50 km/val. greičiu. Tikrovėje tai prilygsta susidūrimui su stovinčiu sunkvežimiu važiuojant 80 km/val. greičiu, o tai reiškia, kad vairuotojas per tokį susidūrimą taip pat liktų gyvas.

„Niekada neketinome sukurti kabinos be avarinio išėjimo.“

„Naujojo „Volvo FH“ kabinos konstrukciją galėjome pradėti kurti visiškai iš naujo, be jokių apribojimų. Šia proga pasinaudojome, kad sukurtume patį saugiausią „Volvo“ sunkvežimį,“ – sako Mattis Koponenas iš „Volvo Cab Engineering“. Tik „Volvo“ kabinų bandymai atliekami su visa vidaus apdaila ir pilnomis daiktadėžėmis.

„Įvykus avarijai, neturėtų būti jokių galimybių būti sužeistam kurio nors kabinoje esančio daikto. Net kavos virimo aparatas turi likti savo vietoje,“ – sako „Volvo Cab Engineering“ susidūrimų specialistas Ulfas Torgilsmanas.

Pirmasis pasaulyje standartinis avarinis liukas

Kas antras sunkvežimis avarijos atveju apsiverčia. Sunkvežimiui apvirtus ant šono, gali būti ypač sunku išlipti per duris. O išspirti priekinio stiklo dabar, kai jis yra sandarus, nebeįmanoma. Sprendimas – avarinis liukas.

„Kadangi priekinį stiklą priklijavome, reikėjo numatyti kitą atsarginį kelią vairuotojui išsivaduoti iš kabinos. Tai buvo būtina,“ – sako susidūrimų specialistas Ulfas Torgilsmanas.


Dieną naudojamas kaip stoglangis, o įvykus nelaimei – kaip avarinis liukas.
Pirmasis pasaulyje standartinis avarinis liukas

Itin didelis stoglangis

Todėl nuo šiol kiekvienoje „Volvo FH“ kabinoje yra stoglangis, kuris kartu atlieka ir avarinio liuko funkciją. Matmenys – 50×70 cm, todėl net itin stambaus sudėjimo vairuotojas gali lengvai per jį išlipti.

Be to, šis stoglangis atitinka avarinių išėjimų reikalavimus, keliamus degius krovinius, pavyzdžiui, benziną ar kitas medžiagas gabenantiems sunkvežimiams. Kitas patogumas yra tai, kad dabar per stoglangį į kabiną patenka labai daug šviesos. Todėl vairuotojas geriau jaučiasi ir kabinai apšviesti reikia mažiau elektros energijos.

„Saugumui taip pat svarbu, kad vairuotojo darbo aplinka būtų maloni. Tokioje aplinkoje vairuotojui yra lengviau išlikti budriam. Taigi galima sakyti, kad avarinis liukas iš tiesų padeda mažinti avarijų riziką, todėl jo gali ir neprireikti“, – sako Mattis Koponenas iš „Volvo Cab Engineering“. Tai atitinka „Volvo“ tikslą gaminti saugius sunkvežimius.

7
Saugumas