Voľba, nastavenie a nahustenie – to všetko prináša veľké úspory

Spoločnosť Volvo odmerala, koľko paliva je možné ušetriť použitím správne nahustených pneumatík,a so správne nastavenou geometriou náprav a kolies. Tieto tri faktory môžu spolu znížiť spotrebu o podstatných 14 % pre nákladné vozidlo, ktoré ťahá naložený náves. Navyše sa zdá, že väčšina prepravných spoločností môže ušetriť. Zo štúdia totiž vyplýva, že 2 z 3 nákladných vozidiel jazdiacich v Európe majú nesprávne nastavenú geometriu náprav a kolies.

every drop counts

NAJAZDILI SME 1 000 KM, ABY SME MOHLI PREDLOŽIŤ FAKTY 
Na testovacích okruhoch vo Švédsku sme nechali jazdiť dve rovnaké nákladné vozidlá Volvo FH 4x2 poháňané 13-litrovými motormi Euro 5 s výkonom 500 koní, ktoré ťahali trojnápravové návesy naložené 40 tonami nákladu. Jedno vozidlo malo optimalizované nastavenie kolies a pneumatík, na druhom sme postupne volili rôzne nesprávne nastavenia. Po tisíckach kilometrov monitorovania špičkovou technológiou máme k dispozícii finálne údaje.

Výberom správnej pneumatiky sa môže spotreba znížiť až o 11 %. Správne nastavené nápravy a kolesá môžu ušetriť ďalších 2,5 %. A správny tlak v pneumatikách znižuje spotrebu o ďalšie 1 %. Celkový potenciál úspory paliva je 14 %. To sú veľmi presvedčivé fakty, keď sa dozviete, že za jednu tretinu hospodárenia nákladného vozidla s palivom zodpovedajú pneumatiky.
every drop counts

MENEJ SPOTREBOVANÉHO PALIVA, MENŠÍ DOPAD NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Aj 1 % paliva ušetreného optimalizovaným nastavením pneumatík znamená úspory emisií uhlíka 1 %. Optimálne nastavenie pneumatík prináša dopravnej spoločnosti menší účet za palivo a menšiu uhlíkovú stopu.

NASTAVENIE KOLIES A PNEUMATÍK NA DOSIAHNUTIE ÚSPORY PALIVA
S cieľom vyťažiť z nových získaných údajov čo najviac, pripravuje sa viac ako tisíc servisných dielní Volvo na optimalizovanie stavu vozidiel na celom svete. V konečnom dôsledku to bude znamenať rozhovory s našimi zákazníkmi o problematike nastavenia pneumatík bez toho, aby by sme čakali, že uvidíme následky nesprávne nastavených náprav kolies, napríklad nerovnomerné opotrebovanie pneumatík. Jedine tak sa nám podarí maximalizovať každodennú účinnosť využitia paliva.

“Neuspokojíme sa iba s výrobou úspornejších motorov. Snažíme sa hľadať spôsoby, ako znížiť spotrebu paliva počas celej životnosti nákladného vozidla. A to je možné len v prípade, že sa zapojíme i do aktivít nasledujúcich po predaji vozidla zákazníkovi. Testy nám poskytli spoľahlivý dôkaz, koľko paliva sa môže ušetriť. Zdieľanie tohto poznatku so svojimi zákazníkmi nám pomôže zaistiť tie najnižšie náklady na prevádzku vozidiel.’’
Arne-Helge Andreassen, popredajné služby a maloobchod, spoločnosť Volvo Trucks