Spotreba paliva

Spotreba paliva

Sprievodca optimalizáciou spotreby paliva
Znižovanie spotreby paliva je nevyhnutnosť v prípade, keď chce spoločnosť dobre hospodáriť. Ešte dôležitejšie je však z pohľadu ochrany životného prostredia. V spoločnosti Volvo veríme tomu, že čistejšia technológia prináša výhody. Chápeme to ako svoje poslanie, ktoré berieme veľmi vážne. V porovnaní s nákladným vozidlom vykonávajúcim tú istú prepravnú úlohu v roku 1980 sa spotreba paliva použitím vznetových motorov znížila približne o 30 %.

Okrem dizajnu vozidla a motora zohráva pri spotrebe paliva v rámci prepravy tovaru dôležitú úlohu niekoľko faktorov, napríklad náklad, vodič, vybavenie a počasie.

Vodič a majiteľ
Odpor vzduchu, valivý odpor a špecifikácia pohonu síce ovplyvňujú spotrebu paliva, napriek tomu je tu stále faktor, ktorý najvýraznejšie vplýva na spotrebu paliva v závislosti od tony na kilometer, a to je náklad. Pre prepravnú spoločnosť sú plánovanie trás a náklad najvýznamnejšími faktormi znižovania spotreby paliva.
 
Špecifikácie a vybavenie
Hmotnosť návesu a stav vozovky určujú, ktorý model vozidla je najvhodnejší pre konkrétne podnikanie. Ďalším faktorom zvyšovania spotreby paliva môže byť silnejší motor a ťažší náves. Avšak pri prepočte tony na kilometer je spotreba paliva pri ťažších návesoch nižšia. Rozdielne vybavenie a dizajn tiež ovplyvňujú odpor vzduchu, a tým aj spotrebu paliva. Výberom správneho vozidla už na začiatku možno spotrebu znížiť o viac ako 10 %.

Ďalšie fakty o spotrebe paliva:

  • Neustála jazda po kopcoch alebo jazda v mestskej premávke s častými zastaveniami zvyšuje spotrebu paliva o viac ako 50 %.
  • Pri jazde v prostredí s rýchlosťou vetra viac ako 10 metrov za sekundu môže zvýšiť spotrebu paliva o 18 %.
  • Ak je vozovka mokrá alebo zasnežená, valivý odpor sa zvyšuje a zároveň sa môže zvýšiť aj spotreba paliva o 10 - 20 %.
  • Znížením rýchlosti z 90 km/h na 80 km/h možno ušetriť až 6 % paliva.
  • Jedno zabrzdenie po každých desiatich kilometroch zvyšuje spotrebu paliva približne o 35 %. Desať zabrzdení a rozbehnutí na desať kilometrov zvyšuje spotrebu paliva o 130 %.
  • Spotreba paliva sa môže zvýšiť až o 10 %, ak s vozidlom pravidelne nenavštevujete servis alebo ak v nákladnom vozidle používate neschválené súčiastky.