„Dizajn je oslavou vodičov nákladných vozidiel“

Vstúpili sme do prísne stráženého dizajnového štúdia a Asok George sa zastavil pred novým Volvo FH. „Vždy keď ho odkryjú, musím sa na chvíľu zastaviť a pozerať sa. Hoci je všetko nové, niet pochýb, že sa pozeráme na vozidlo Volvo.“

Asok George zodpovedá za dizajn exteriéru nového Volvo FH, ale výrazné črty vozidla boli prioritou všetkých členov tímu dizajnérov. „Vďaka sklonenému čelnému sklu bolo Volvo FH vždy možné jednoducho rozpoznať. A na tom sa nič nezmení,“ hovorí Asok George. Keď je teraz čelné sklo rovné, aby sa dosiahlo viac priestoru v kabíne, uhol strechy je ešte dôležitejší. Vďaka tomu má kabína stále nezameniteľný profil.

Jednoznačne Volvo

„Za volantom vozidla Volvo by si vás mal každý všimnúť. Naším cieľom je vytvoriť najjednoduchšie rozpoznateľné nákladné vozidlo na cestách,“ hovorí Asok George.

Carina Byströmová, interiérová dizajnérka.
Carina Byströmová, interiérová dizajnérka.
Prechádzame z jednej strany kabíny na druhú. Asok George a Rikard Orell, riaditeľ oddelenia dizajnu spoločnosti Volvo, poukazujú na jednotlivé prvky a detaily. Jednotlivé diely karosérie vzájomne presne lícujú, povrchová úprava je dokonalá. Dizajnéri označujú línie a krivky kabíny ako grafiku. Cieľom bolo vytvoriť kompaktný tvar, nie prednú časť a dve bočné časti. Línie a grafika sa preto tiahnu okolo celej kabíny. Avšak ešte dôležitejší ako samotné krivky je celkový dojem z nákladného vozidla.

„Áno, to je dôležité. Musí vyjadrovať efektívnosť a dynamiku nákladného vozidla. Malo by vyzerať ako v pohybe, aj keď práve stojí“, hovorí Asok George.

Nové vozidlo Volvo FH budí dojem, že sa nakláňa dopredu s kolesami pritlačenými k zemi, pripravené vyštartovať. Tento dojem čiastočne vytvára grafika – dôležitou oblasťou je dizajn podbehov kolies a blatníkov. Horná časť rozšírených blatníkov smeruje dopredu a nadol – vytvára dynamickú líniu, ktorá zvýrazňuje tvar okraja blatníka.

Viac priestoru, viac svetla

Vyliezame do kabíny. Opúšťame pritom dizajnérsku oblasť Asoka Georgea a vstupujeme do sveta interiérovej dizajnérky Cariny Byströmovej. Interiér je vzdušný a presvetlený aj napriek tomu, že štúdiové osvetlenie sa nemôže porovnávať s intenzitou denného svetla. Príčinou je čiastočne núdzový východ, ktorý slúži aj ako strešné okno, no kabína má celkovo veľké okná.

„Spoločnosti Volvo Trucks na ľuďoch záleží.
Veríme, že to vidieť na dizajne.“

„Dizajn zvyšuje pocit priestrannosti v kabíne. Preto sme pracovali s veľkými, širokými líniami a vytvorili sme čisté povrchy,“ hovorí Carina Byströmová.

„Pozrime sa na prístrojový panel. Siaha od jedného okraja po druhý a zdôrazňuje šírku kabíny,“ dodáva Rikard Orell. Tak ako exteriér, aj vnútro kabíny musí vyjadrovať filozofiu spoločnosti Volvo Trucks a odrážať škandinávske tradície. „Tvary a profily musia byť čisté,“ hovorí Rikard Orell. „Nesmú byť zložité ani umelé.“


Asok George, exteriérový dizajnér
Asok George, exteriérový dizajnér

Rozdiel sa skrýva v detailoch

Veľa práce sa venovalo povrchom a materiálom. Nároky na materiály sú prísne – všetko musí odolávať náročnosti každodenného používania.
 
„Kvalita je dôležitá, naši zákazníci si na ňu potrpia. A tak je to správne,“ hovorí Rikard Orell.
 
Ďalším detailom, ktorý vytvára nezameniteľný profil vozidla Volvo FH, sú bočné zrkadlá.

„Chceli sme vytvoriť tenšie zrkadlá, aby neprekážali vo výhľade z kabíny. Teraz sa otáča celé zrkadlo, nielen samotné sklo vo veľkom puzdre,“ vysvetľuje Asok George.
 
Tenšie zrkadlá zároveň znižujú odpor vzduchu. I keď je nové Volvo FH vyššie ako jeho predchodca, ktorý sa pýšil špičkovými aerodynamickými vlastnosťami, má rovnakú aerodynamiku.
 

„Zaoblením rohov sme dokázali vytvoriť kabínu s minimálnym odporom vzduchu,“ objasňuje Asok George. Prispieva k tomu aj presné spojenie všetkých častí kabíny. Napríklad spojenie medzi spodnou a hornou časťou kabíny je úplne tesné. Zakrýva motor, odpruženie a ďalšie komponenty, ktoré sú väčšinou viditeľné. „Nákladné vozidlo je vo všetkých smeroch kompaktnejšie. Výsledkom je, že vzduch prúdi okolo kabíny, a nie cez ňu. Robí to divy s aerodynamickými vlastnosťami a ešte viac sa znižuje spotreba paliva,“ hovorí Asok George.
Aj exteriérové farby prispievajú k vytvoreniu výrazného prvého dojmu.
Aj exteriérové farby prispievajú k vytvoreniu výrazného prvého dojmu.
 

Nevyvoláva strach, ale rešpekt

Dizajn vyjadruje sebavedomie, ale bez akejkoľvek známky agresivity. Úmyslom je, pravdaže, upútať pozornosť prepravcov aj vodičov. „Za posledné roky výrazne stúpla hodnota kvalitného vodiča. Jazda s nákladným vozidlom je umenie. Dizajn pre mňa znamená oslavu vodičov nákladných vozidiel na celom svete,“ hovorí Rikard Orell. Vodiči však nie sú jediní, ktorí musia byť spokojní.

„Našimi zákazníkmi sú nielen prepravcovia, ale aj spoločnosť – všetci, čo prichádzajú do akéhokoľvek kontaktu s naším vozidlom. Je skvelé, ak sa ľuďom naše vozidlo skutočne páči, no zároveň im nesmie naháňať strach,“ tvrdí Rikard Orell.
 
„Spoločnosti Volvo Trucks na ľuďoch záleží. A veríme, že je to z dizajnu na prvý pohľad vidieť,“ hovorí Asok George a posledný raz sa pozrie na nákladné vozidlo, kým sa sivý kryt nevráti späť na miesto. .

1
Dizajn