Pod kapotou sa skrýva pretekárske auto

Nový štandard jazdných vlastností – dvojspojková prevodovka I-Shift – bol inšpirovaný pretekárskym svetom. Je to prvýkrát, čo bola v ťažkom nákladnom vozidle použitá prevodovková technológia tohto druhu. „Je to čarovný pocit,“ nešetrí chválou Björn Lyngsö, projektový manažér zodpovedný za dvojspojkovú prevodovku I-Shift. „Výkon, ktorý vás sprevádza po celý čas.“

Vďaka prevodovke s dvoma spojkami môžete oveľa rýchlejšie preraďovať. Spojky fungujú paralelne, pričom je vždy zaradený jeden prevodový stupeň. „Máte pocit, akoby ste mali dve prevodovky I-Shift, ktoré sa striedajú v zlomku sekundy. Keď sa rozbehnete na prvom prevodovom stupni na prvej prevodovke, druhá už má zaradený druhý prevodový stupeň,“ vysvetľuje Björn Lyngsö. „Doslova si pradie, jemne a tichučko.“

Inovácia jazdy

Tím spoločnosti Volvo zodpovedný za vývoj prevodoviek vychádzal z technológie vyvinutej pre slávnu prevodovku I-Shift. „Tentoraz nastavili latku ešte vyššie tým, že pridali úplne jedinečné funkcie s cieľom vytvoriť novú prevodovku. Zlepšili jazdné vlastnosti, pohodlie a pridali možnosť rýchleho radenia. Dizajn je veľmi kompaktný, nový model je širší len o 120 mm a ani v oblasti úspory paliva neboli vykonané žiadne ústupky. Je porovnateľná s prevodovkou I-Shift,“ dodáva Astrid Drewsenová, produktová manažérka zodpovedná za hnaciu líniu.

Ak k tejto inovácii pridáte najvýkonnejší motor D13 podľa normy Euro 6, „získate skutočne pôsobivú kombináciu,“ vysvetľuje Astrid Drewsenová. „Už pri nízkych otáčkach vytvára krútiaci moment 2 600 Nm a postupne ho prenáša na kolesá. V každej situácii.“

Radosť z jazdy

Stabilný výkon a krútiaci moment zaisťujú plynulejšiu jazdu z kopca alebo do kopca, na akomkoľvek teréne. „Dvojspojková prevodovka I-Shift si zvolí najinteligentnejší a najúčinnejší spôsob radenia prevodových stupňov. Vďaka možnosti preskočiť stupeň prispieva k hospodárnosti. V prípade potreby umožňuje radenie bez prerušenia výkonu. Je to veľmi efektívny a hladký proces, ktorý zabezpečuje takmer plynulé preraďovanie. Máte k dispozícii nepretržitý výkon,“ hovorí Astrid Drewsenová.

„Bez problémov môžete radiť prevodové stupne aj v strede zákruty – nikdy nestrácate výkon. Jeden zo skúšobných vodičov to prirovnal k hnacím kolesám doslova prisatým k vozovke,“ dodáva Björn Lyngsö.

Trakcia a zrýchlenie boli tiež vylepšené, dokonca aj pri preprave ťažkého nákladu pred semaforom a v kruhových objazdoch. „Dokážete rýchlo pridať plyn a potom je jednoduché udržiavať si stabilnú rýchlosť aj v kopcovitom teréne. To všetko prináša zvýšenú produktivitu,“ hovorí Björn Lyngsö.

Spokojný vodič. Výkonné nákladné vozidlo.

V náročných situáciách, počas jazdy do kopca a cez lesnatý terén, sa už nemusíte namáhať. „Výkon sa nepretržite prenáša priamo do kolies, čím sa minimalizuje riziko kĺzania alebo straty trakcie. Ide o hrozby, ktoré by inokedy u vodiča vyvolali obavy o bezpečnosť. S dvojspojkovou prevodovkou I-Shift však vodič môže pokojne a pohodlne ovládať vozidlo aj v takýchto situáciách,“ zdôrazňuje Astrid Drewsenová.

Voľbou najlepšieho spôsobu radenia prevodovka tiež prispieva k zníženiu celkového tlaku na nákladné vozidlo. „Nenamáha hnaciu líniu a vozidlo. Nákladné vozidlo je vystavené menšiemu opotrebovaniu,“ dodáva Astrid Drewsenová.

„Nová dvojspojková prevodovka I-Shift predstavuje najinteligentnejší a najúčinnejší spôsob radenia prevodových stupňov.“

„Je to ako jazda s osobným vozidlom“

Dve svetové novinky pozdvihli ovládanie na ceste na ešte vyššiu úroveň. Vďaka samostatnému zaveseniu kolies a hrebeňovému riadeniu získalo Volvo FH vlastnosti, ktoré boli predtým dostupné len v osobných automobiloch.

Na úzkej a hrboľatej ceste je niekedy ťažké udržať nákladné vozidlo v požadovanom smere. „Osobný automobil sa na rovnakej ceste ovláda jednoduchšie. Vodič sedí omnoho nižšie a má na všetkých stranách väčšiu rezervu,“ hovorí Niklas Fröjd, špecialista na dynamiku vozidiel v spoločnosti Volvo. Osobný automobil má ďalšiu výhodu – samostatné zavesenie kolies. Každé koleso automobilu má vlastnú nápravu, a preto sa môže otáčať nezávisle od ostatných.
 
„Na nákladnom vozidle má každý pár kolies spoločnú nápravu. Jedno koleso preto vo veľkom rozsahu ovplyvňuje pohyb toho druhého,“ vysvetľuje Niklas Fröjd. V novom vozidle Volvo FH sa pomery trochu vyrovnali. Rozhodnite sa pre nové samostatné zavesenie predných kolies (Individual Front Suspension – systém IFS) a budete sa môcť spoľahnúť na jazdné vlastnosti, ktoré nie sú pre ťažké nákladné vozidlá také bežné.
 
„Za volantom všetkých nových vozidiel Volvo FH budete mať podobný pocit ako pri riadení osobného automobilu. Systém IFS však i toto posúva o krok ďalej. Nákladné vozidlo sa v zákrutách ešte menej kníše a po rovných úsekoch prechádza priamo ako šíp aj v prípade, ak je cesta hrboľatá,“ hovorí Niklas Fröjd.

Ešte presnejšie ovládanie

Systém IFS vytvára predpoklady pre ďalšiu prevratnú novinku vo svete ťažkých nákladných vozidiel – hrebeňové riadenie. Táto technológia, ktorá je dominantná v automobilovom odvetví, zlepšuje pocit z ovládania riadenia a kontakt s cestou. Keď otočíte volant vo vozidle s hrebeňovým riadením, kolesá reagujú okamžite. „Rozdiel medzi jazdou s nákladným vozidlom a jazdou s osobným automobilom nikdy nebol menší,“ dodáva Stefan Axelsson, vedúci skupiny v spoločnosti Volvo, ktorá doladila nové vlastnosti ovládania. Keď hovoríme o ovládaní, často sa zabúda, ako ovplyvňuje efektívnosť vodiča a následne konkurencieschopnosť spoločnosti. „Dobré jazdné vlastnosti uľahčujú riadenie. Vodičovi to pomáha byť neustále ostražitý a jazdiť bezpečne,“ hovorí Stefan Axelsson. „Svieži vodič okrem toho lepšie reprezentuje spoločnosť, keď príde s tovarom k zákazníkovi.

Každé nové Volvo FH má vylepšenú stabilitu a presnosť ovládania

Zvýšená stabilita kabíny proti prevráteniu a dobre vyvážené tlmenie kabíny, ako aj podvozku. To sú hlavné faktory, ktoré prispievajú k vylepšeniu stability proti prevráteniu o 50 percent, čo si teraz môžete vyskúšať vo všetkých kabínach nového modelu FH.
 
„Jedným z príkladov sú pružiny zavesenia v zadnej časti kabíny. Boli posunuté od seba o 25 cm, vďaka čomu sa výrazne zvýšila stabilita kabíny proti prevráteniu,“ hovorí Stefan Axelsson. Zvýšená stabilita kabíny spolu s novou geometriou a vylepšeným dizajnom odpruženia prednej a zadnej nápravy tiež prispeli k lepšej smerovej stabilite nového nákladného vozidla.
 
To všetko poskytuje vodičovi ešte intenzívnejší pocit presnosti a kontroly, takže jazda je bezpečnejšia a menej únavná. „Všetci pracovníci, ktorí prispeli k vývoju lepších jazdných vlastností, sú veľmi hrdí na výsledok spoločnej práce,“ dodávajú Niklas Fröjd a Stefan Axelsson.

Viac info.
2
Jazdné vlastnosti