Najbezpečnejšie Volvo na svete
Najbezpečnejšie Volvo na svete

Najsilnejšia kabína, akú kedy spoločnosť Volvo skonštruovala, má núdzový východ ako súčasť štandardného vybavenia. Podľa výsledkov najnáročnejších nárazových testov na svete majú vodiči aj pri jazde rýchlosťou 80 km/h dobrú šancu prežiť v nej zrážku s nepohybujúcim sa objektom.

Nový model Volvo FH podstúpil viac ako 1 000 nárazových testov v počítačových simuláciách a 20 skutočných. To je ďaleko za hranicou bežného testovania. Napriek tomu, že to už viac nie je povinné, spoločnosť Volvo sa naďalej drží švédskych noriem pre testovanie vozidiel – tie sú na celom svete prezývané ako „Švédsky nárazový test“ a „Najprísnejší nárazový test na svete“.

Simulácie a testovanie umožnili vytvoriť konštrukciu kabíny, ktorá poskytuje vodičovi maximálnu ochranu. Kabína je teraz väčšia a pevnejšia.


Skutočná bezpečnosť

Nárazové testy potvrdili výhody novej konštrukcie kabíny. Testovacia figurína zvládla aj najtvrdší test, náraz rýchlosťou 50 km/h na pevnú bariéru v tvare nákladného vozidla. Test je v skutočnom živote porovnateľný so zrážkou s nepohybujúcim sa nákladným vozidlom rýchlosťou 80 km/h a naznačuje, že aj vodič by zrážku prežil.

„Nikdy sme neuvažovali o možnosti vytvoriť kabínu bez núdzového východu“

„V prípade nového vozidla sme mali od začiatku príležitosť navrhnúť konštrukciu kabíny bez obmedzení. Naplno sme túto možnosť využili a postavili sme tak naše najbezpečnejšie nákladné vozidlo,“ hovorí Matti Koponen z oddelenia konštrukcie kabín spoločnosti Volvo Trucks. Pre spoločnosť Volvo je špecifické, že testovanie sa uskutočňuje so všetkými prvkami kabíny pripevnenými na mieste a zaplnenými úložnými priehradkami.

„Nesmie existovať žiadna možnosť, aby sa ktokoľvek zranil nárazom do niečoho v kabíne. Dokonca aj kávovar musí zostať na mieste,“ hovorí Ulf Torgilsman, odborník na zrážky v oddelení konštrukcie kabín spoločnosti Volvo Trucks.

Núdzový východ prvýkrát súčasťou štandardného vybavenia

Polovica nehôd nákladných vozidiel končí prevrátením vozidla. Opustenie vozidla ležiaceho na boku cez dvere môže byť mimoriadne náročné. Vykopnutie čelného skla už nie je možné, i keď je prilepené na svojom mieste. Riešením je núdzový východ.

„A pokiaľ je čelné sklo prilepené na mieste, vodič musí mať inú možnosť úniku. To bola základná požiadavka,“ dodáva Ulf Torgilsman, odborník na zrážky.


Strešné okno cez deň a núdzový východ v núdzovej situácii.
Núdzový východ prvýkrát súčasťou štandardného vybavenia

Obrovské strešné okno

Každé vozidlo Volvo FH má preto teraz strešné okno, ktoré plní funkciu núdzového východu. Vďaka rozmerom 50 x 70 cm ho môžu použiť aj väčší vodiči.

A čo viac, strešné okno vyhovuje požiadavkám na núdzové východy nákladných vozidiel prevážajúcich horľaviny, ako je benzín a ďalšie látky. Ďalšou prednosťou je množstvo svetla, ktoré preniká do kabíny cez strešné okno. Zlepšuje pohodlie vodiča a znižuje potrebu elektrického osvetlenia.

„Príjemné prostredie pri jazde je dôležité aj pre bezpečnosť. Vďaka nemu je vodič neustále ostražitý. Môžeme teda povedať, že núdzový východ pomáha znížiť pravdepodobnosť, že ho bude treba využiť v prípade nebezpečenstva,“ konštatuje Matti Koponen z oddelenia konštrukcie kabín spoločnosti Volvo Trucks. A táto skutočnosť je presne v súlade s cieľom spoločnosti Volvo Trucks vyrábať bezpečné nákladné vozidlá.

7
Bezpečnosť