Pozrite sa, koľko vodičov nákladných vozidiel
sa zmestí do nového Volvo FH

Peter Johansson je jedným z vývojových pracovníkov, ktorí stoja za návrhom novej kabíny. Porozprával nám o náročnej úlohe vytvoriť efektívne pracovné prostredie, ktoré je zároveň oddychovým domácim prostredím. Kľúčom bola priestrannejšia kabína.

„Vo všetkých súčasných kabínach je možné sa postaviť vzpriamene. Zvislé predné stĺpiky poskytujú ďalších desať centimetrov priestoru medzi sediacim vodičom a čelným sklom. Celá kabína je svetlejšia a vzdušnejšia,“ hovorí Peter Johansson, ktorý zodpovedá za ergonómiu kabíny.

„Vo všetkých súčasných kabínach je možné sa postaviť vzpriamene“

Jeden meter kubický plný možností

Kabína sa celkovo zväčšila o 1 m³. Ponúka viac vzduchu, ale aj viac úložných priestorov. „Kdekoľvek si v kabíne sadnete, na dosah máte úložný priestor. Napríklad nové mostíkové police nad dverami. Sú ideálne na malé veci, ktoré si často potrebujete zobrať so sebou pri nastupovaní do kabíny a vystupovaní z nej,“ spresňuje Peter Johansson. „A teraz ste vďaka veľkému strešnému oknu, ktoré zároveň plní funkciu núdzového východu, získali množstvo denného svetla prichádzajúceho zvrchu,“ hovorí Peter Johansson.

Praktickejšie úložné priestory

Dizajn zlepšil kvalitu života v kabíne. Jedným z mnohých praktických nápadov sú žalúziové kryty na úložných priehradkách, ktoré zabraňujú vypadávaniu obsahu. „Rozhodli sme sa pre žalúzie, pretože vtláčajú kabíne punc vysokej kvality – ale ešte dôležitejšie je, že sa dajú úplne otvoriť bez toho, aby sa zmenšil životný priestor v kabíne,“ vysvetľuje Peter Johansson.

Praktickejšie úložné priestory Horné predné priehradky sa zväčšili a majú vlastné demontovateľné police. Môžete tak lepšie usporiadať svoje veci a uschovávať ich na mieste. Výška horných priehradiek v zadnej časti kabíny sa môže prispôsobiť, čo umožňuje optimalizovať priestor s druhým lôžkom alebo bez neho.

„Tieto priehradky majú žalúzie, ktoré sa otvárajú do strany (podobne ako na šatníku, ktorý možno máte doma), a osvetlenie, ktoré sa po otvorení žalúzií automaticky zapína,“ hovorí Peter Johansson. Voliteľnou výbavou je dokonca skladacia skriňa na sušenie vlhkých odevov v dňoch, keď vodiča vonku zastihne dážď.

Hore alebo dole

Môžete sa rozhodnúť pre chladničku na polici nad lôžkom. V opačnom prípade sa chladnička umiestňuje pod lôžko s dolnými úložnými zásuvkami. „Chladnička sa zväčšila z 22 na 33 l a má priehradku s mrazničkou. Môže sa do nej uložiť viac potravín a škatule mlieka a fľaše môžu byť vo zvislej polohe. Je v nej dokonca miesto na 1,5 litrové PET fľaše, takže nápoje zostanú chladné, kým ich nevypijete,“ dodáva Peter Johansson. Ďalším dômyselným detailom je zásuvka ukrytá na boku prístrojového panela, ktorá obsahuje robustný držiak na pohár spolu s tajnou priehradkou na osobné veci.

5
Priestor