Vidíte to, čo chcete vidieť

Skráťte čas, ktorý vodič potrebuje k odvráteniu pohľadu z cesty, a zníži sa riziko nehôd – toto bola myšlienka pri navrhovaní prístrojového panelu v novom vozidle Volvo FH. Viedlo to k väčšej flexibilite na paneli a menším vizuálnym obmedzeniam.

Hladké, čisté povrchy vytvárajú pre vodiča harmonickejšie prostredie. Dobrým príkladom je prídavný displej (SID), ktorý bol zabudovaný do prístrojového panela a neprekáža v uhle pohľadu.

Ďalším dôležitým aspektom bolo zlepšiť kvalitu zobrazenia na displejoch.

„Nové obrazovky majú lepší kontrast, ostrosť a farby. Jednoduchšie sa listuje v ponukách a ľahšie sa nájde, čo sa hľadá,“ hovorí Nina Theodorssonová, ktorá pracovala na prístrojovom paneli. Uľahčuje to vyhľadávanie informácií. Tlačidlá a páčky potrebné na ovládanie vozidla by mali byť ľahko viditeľné a ľahko použiteľné. Z tohto dôvodu teraz povrchy tlačidiel umožňujú rozlíšenie prstami a zabezpečujú zreteľný pocit kliknutia.

„Volvo FH je prvé vozidlo s možnosťou nastavenia volantu vo viacerých smeroch. Tajomstvo je ukryté vo volante“

Usporiadajte si tlačidlá podľa seba

„Vodič alebo prepravca môže jednoducho zmeniť polohu niekoľkých tlačidiel, aby najčastejšie používané funkcie boli na dosah ruky,“ hovorí Nina Theodorssonová. Pevné tlačidlá boli väčšinou umiestnené do blízkosti priestorov, ktoré ovládajú. Vo dverách sú tlačidlá ovládania okien a bočných zrkadiel a v strope tlačidlá pre ovládanie žltého blikajúceho svetla, mikrofónu atď. „Sú na miestach, kde ich budete najpravdepodobnejšie hľadať,“ hovorí Nina Theodorssonová. „Tieto zmeny spolu prispievajú k bezpečnejšiemu pracovisku a k menším škodám na vozidle.“ „Vodiči teraz môžu sústrediť pohľad tam, kde je to potrebné – na cestu.“

Všetky typy postáv sú vítané

Vysoký alebo nízky, štíhly alebo silnejší, každý vodič si nájde svoju pohodlnú pracovnú polohu. Nové sedadlo vodiča má lepšie čalúnenie a je univerzálnejšie. Tajomstvo je ukryté vo volante. Možnosť nastavenia volantu vo viacerých smeroch dáva pocit luxusu, volant možno sklopiť, nielen zdvihnúť alebo spustiť, ako to bolo predtým. „Keď trochu uvoľníte ramená, jazda sa zlepší,“ hovorí Peter Johansson, dizajnový technik v spoločnosti Volvo Trucks. Okrem výškového nastavenia sa volant môže nakloniť až o 40° – pričom 10° zabezpečuje funkcia prídavného sklopenia. Ak sa nastaví zvislejšia poloha volantu, pocit vo vozidle Volvo FH je podobný ako v bežnom automobile.

Volvo FH pracovisko

Rozšírené nastavenie sedadla

Zvýšený rozsah nastavenia sedadla vodiča ocenia najmä vysokí vodiči. V novom Volvo FH sa sedadlo môže posunúť ešte viac dozadu, presnejšie o 4 cm. Celkovo sa sedadlo môže posúvať až o 24 cm dopredu alebo dozadu (najlepšie vo svojej triede). Rozsah zdvíhania a spúšťania nového sedadla je 10 cm.

Sedadlo má aj nový tvar. Okrem iného má zlepšenú bočnú oporu a dlhšiu podperu nôh. Je to však neľahká úloha: primalá ani priveľká podpera nôh nie je vhodná, pretože komplikuje sadanie a vstávanie zo sedadla. „Nové sedadlo je úžasné, keď si uvedomíte, že je navrhnuté na prácu pre vodičov prakticky každej výšky a hmotnosti,“ hovorí Peter Johansson.

4
Pracovisko