Podvozok vyrobený pre náročné podmienky.

Nové Volvo FMX bolo vyvinuté za jediným účelom – byť najlepším stavebným nákladným vozidlom. Preto sme vyvinuli podvozok, ktorý si poradí s najnáročnejšími jazdnými podmienkami a najťažšími nákladmi – rok čo rok.

Ťažké náklady a extrémne podmienky však nie sú jediné charakteristické aspekty stavebných nákladných vozidiel. Preto je Volvo FMX vybavené viacerými inteligentnými funkciami podvozka ako tridem, Automatické ovládanie trakcie a vzduchové odpruženie s cieľom zaručiť vynikajúcu úsporu paliva a prvotriedne pohodlie pri jazde.

Približné výšky podvozkov

  • Stredný 900 mm
  • Vysoký: 1000 mm
  • Extra vysoký: 1200 mm
  • Extrémne vysoký: 1240 mm

Rázvory náprav

  • Ťahač: 3 000 až 4 100 mm
  • Podvozok určený na dostavbu: 3 200 až 6 700 mm

Pozrite si všetky špecifikácie podvozkuVzduchové odpruženie zadnej nápravy vozidla Volvo FMX

Vzduchové odpruženie zadnej nápravy. Teraz aj pre pohon na všetky kolesá.

Väčšina stavebných nákladných vozidiel jazdí aspoň polovicu času bez nákladu. Pri takýchto jazdách zvyčajne dochádza k množstvu otrasov a vibrácií prenášaných cez podvozok. Nie však so vzduchovým odpružením. Je zárukou plynulej a pohodlnej jazdy, takže znižuje zbytočné opotrebovanie nákladného vozidla, poškodenie nákladu a únavu vodiča. Naše vzduchové odpruženie bolo špeciálne navrhnuté pre stavebné nákladné vozidlá a teraz je dostupné aj pre konfigurácie 4×4, 6×6, 8×6 a 10×6.

Získajte viac informácií o vzduchovom odpružení pre stavebné účely.

Prečítajte si článok o novom vzduchovom odpružení

Nová poháňaná predná náprava vozidla Volvo FMX

Hnaná predná náprava. Vtedy, keď ju potrebujete.

Ak jazdíte v mimoriadne náročnom teréne, budete pravdepodobne potrebovať nákladné vozidlo s hnanou prednou nápravou alebo pohonom na všetky kolesá. Automatické ovládanie trakcie (ATC) je revolučná nová funkcia, ktorá automaticky zapojí prednú nápravu – len vtedy, keď to je potrebné. Poskytne vám tak vždy trakciu potrebnú na to, aby ste sa vyhli uviaznutiu. Najdôležitejšou výhodou je, že po uvoľnení ušetrí až do 2 % paliva v porovnaní s neustále zapojenou prednou nápravou. Funkcia ATC je súčasťou štandardnej výbavy konfigurácií 4×4, 6×6, 8×6 a 10×6.

Získajte viac informácií o Automatickom ovládaní trakcie.

Prečítajte si článok o novej poháňanej prednej náprave

Zdvíhanie tandemovej nápravy

Zdvihnutá hnaná náprava – nižšia spotreba paliva.
Predstavujeme funkciu Zdvíhanie tandemovej nápravy.

Premeňte svoju konfiguráciu 8×4 na 6×2. Alebo 6×4 na 4×2. Volvo FMX je teraz dostupné s úplne novou, prelomovou funkciou Zdvíhanie tandemovej nápravy, ktorá umožňuje uvoľnenie a zdvihnutie zadnej hnanej nápravy po vyložení nákladu. Rovnako ako pri vlečenej náprave, aj táto funkcia výrazne znižuje polomer otáčania a spotrebu paliva – až do 4 % pri jazde naprázdno.

Viac informácií o funkcii Zdvíhanie tandemovej nápravy

Zvýšené zaťaženie predných náprav

Jedna či dve tony navyše na predných nápravách. Na každý cyklus.

Jedna z najdôležitejších vecí z hľadiska produktivity je ložná kapacita a možnosť prepraviť každú ďalšiu tonu sa premietne do lepších ziskových marží. Najmä keď pôsobíte v uzavretej oblasti, kde možno nákladné vozidlo zaťažiť v rámci jeho technických obmedzení. Teraz sme zvýšili ložnú kapacitu prednej nápravy z 18 na 20 ton pre dvojité predné nápravy. Hnaná predná náprava teraz navyše zvládne zaťaženie až 10 ton.

Viaceré riadené nápravy vozidla Volvo FMX

Podvozok Tridem.
Lepšie ovládanie v zákrutách, vyššia úspora paliva.

Vďaka podvozku tridem má nákladné vozidlo oveľa užší polomer otáčania v porovnaní s dvojitými prednými nápravami, ktoré sa často používajú v stavebných nákladných vozidlách. Vyberte si vlečenú alebo tlačenú nápravu (alebo obe s konfiguráciou 8×2). Obe sú hydraulicky riadené a možno ich dvihnúť pri jazde naprázdno, a znížiť tak spotrebu paliva a zbytočné opotrebovanie. Podvozok tridem je schválený pre zaťaženia do 36 ton, takže pri konfigurácii 10×4 môžete dosiahnuť maximálnu celkovú hmotnosť súpravy až do 56 ton.

Získajte viac informácií o výhodách podvozka tridem

Produktový manažér Peter Frleta hovorí o šetrení času a peňazí s podvozkom Tridem

5-nápravové Volvo FMX

Päť náprav z výroby.
Žiadna dodatočná montáž.

Teraz môžeme ponúknuť päťnápravové nákladné vozidlá z výroby. V porovnaní s dodatočnou montážou je to oveľa výhodnejšie riešenie. Vaše nákladné vozidlo dostanete s úplným schválením typu vozidla. Bude hotové rýchlejšie a vyhnete sa nákladnej rekonštrukcii. Navyše dostanete aj plnú záruku a popredajnú podporu od spoločnosti Volvo, ktoré vám z dlhodobého hľadiska znížia prevádzkové náklady. Vyberte si medzi konfiguráciami 10×4 a 10×6 (s hnanou prednou nápravou).

Získajte viac informácií o päťnápravových nákladných vozidlách

EBS pre bubnové brzdy

Systém EBS. Teraz aj pre bubnové brzdy.

Vďaka najnovšej inovácii nášho programu brzdenia nie je výber bubnových bŕzd ústupkom. Elektronicky riadené brzdy (EBS) ponúkajú množstvo dôležitých výhod v porovnaní s bežným systémom a poskytujú oveľa lepšiu odozvu, výkon a reakciu pri brzdení. Okrem toho získate prístup k širokej ponuke užitočných funkcií ako synchronizácii bŕzd (keď pomocné brzdy pomáhajú prevádzkovým brzdám), Pomoc pri rozjazde do kopca a Ovládanie rozjazdu (keď brzdy spolupracujú s prevodovkou I-Shift). Systém EBS je dostupný pre vybraný sortiment konfigurácií náprav a výšok podvozka.

Flexibilné prispôsobenie podvozku

Usporiadanie podvozka ťahača Volvo FMX

Skriňa akumulátora (BBOX-L)
Je posunutá o 300 mm dopredu než v predchádzajúcom modeli. Ťahače tak majú o 100 až 120 litrov väčší objem paliva.

Skriňa akumulátora (BBOX-EF)
Umiestnená vzadu v ráme podvozku, voliteľná výbava pre ťahače.

Nádrž AdBlue
Na ťahačoch môže byť 50-litrová nádrž AdBlue namontovaná na vrchu rámu, za kabínou, čo umožňuje zväčšiť objem paliva (ADTP-BC).

APM
Modulátor tlaku vzduchu (APM) je na ťahačoch umiestnený vo vnútri rámu podvozku, aby bolo viac miesta pre vybavenie namontované na podvozku, ako napríklad palivové nádrže.


Usporiadanie podvozka Volvo FMX určeného na dostavbu

Voľný priestor na podvozku
Súčasti podvozku sa môžu posunúť dozadu, aby vytvorili priestor pre podpery hydraulickej ruky alebo iné príslušenstvo. (FAA10; pribl. 500 mm), (FAA20; pribl. 600 mm).

Extra diery v ráme pre nadstavbu
Horný rad otvorov je vyhradený pre montáž nadstavby. Všetky držiaky majú odsadenie a 8-milimetrovú rozperu. V hornej rade otvorov nie sú použité žiadne nity.

Príprava pre hydraulickú ruku
Výstužné platne na podvozku sa dajú namontovať už vo výrobe.

Odpruženie zadnej nápravy a krátky zadný previs
Zadný previs môže byť kratší vďaka prepracovanému stabilizátoru, ktorý je posunutý dopredu. To je výhodné pre stavebné aplikácie vozidiel napr. pri výstavbe ciest a vozidlá s výmennou nadstavbou.