Systémy podpory vodiča pre Volvo FMX

Aj najlepšiemu vodičovi sa môže
zísť podpora na ceste.

Ak ste vodič stavebného nákladného vozidla, často to znamená, že jazdíte striedavo v štrkových jamách a po verejných komunikáciách. Koordinácia s ostatnými vodičmi na verejných komunikáciách môže byť niekedy ťažká. Štrkové jamy majú svoje vlastné prekážky. Nechajte si teda pomôcť systémami na podporu vodiča.


Brzda pre vyrovnanie súpravy.

V určitých situáciách, napríklad v zákrutách alebo počas jazdy dolu kopcom na klzkom povrchu vozovky, hrozí, že náves dobehne nákladné vozidlo, čo vytvára nebezpečný efekt zalomenia súpravy. Brzda pre vyrovnanie súpravy je prvkom navrhnutým spoločnosťou Volvo tak, aby tejto situácii zabránila. Pomocou pulzného brzdenia návesu sa jazdná súprava vyrovná a zníži sa nebezpečenstvo. Tento systém sa dá automaticky aktivovať v nebezpečných situáciách pri rýchlosti do 50 km/h.

Núdzové brzdové svetlo.

Keď dupnete na brzdy, brzdové svetlá začnú rýchlo blikať, aby varovali vozidlá za vami. Ide o jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť nárazu zozadu, ktorý môže viesť k obrovským hromadným zrážkam a mať smrteľné následky.

Adaptívny tempomat so systémom Včasné varovanie pred nárazom.

Sledujte premávku bez námahy. Systém adaptívneho tempomatu (ACC) vybavený radarom udržiava bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami pomocou ovládania akcelerátora a všetkých dostupných bŕzd. Ak vznikne nebezpečenstvo nárazu, na čelnom skle sa zobrazia výstražné svetlá.

Podpora pri zmene jazdného pruhu.

Oblasť mŕtveho uhla na strane spolujazdca ľahko skryje ostatných účastníkov premávky. Súčasťou systému podpory pri zmene jazdného pruhu sú radarové snímače, ktoré kontrolujú túto oblasť, keď aktivujete smerové svetlo. Ak oblasť nie je voľná, upozorní vás na to zvuk a blikajúca ikona v zrkadle.

Elektronický stabilizačný program.

Elektronický stabilizačný program (ESP) aktivuje brzdy samostatne na každom kolese. Zvyšuje to stabilitu celej jazdnej súpravy, čím sa predchádza zalomeniu súpravy, prevráteniu a kývaniu prívesu. Systém ESP je v ponuke pre ťahače aj podvozky určené na dostavbu.Softvér I-Shift Zlepšená výkonnosť – zlé cesty

Zlepšená výkonnosť – zlé cesty.

Je to veľmi užitočný softvér pre prevodovku I-Shift. Jeho funkcie upravujú radenie prevodov, pomáhajú pri rozjazde, počas jazdy na neupravenom teréne a v kopcoch.

Úplný zoznam programov prevodovky I‑Shift nájdete tu.