Všetky dôležité časti sú chránené

Nové Volvo FMX zdvíha latku v oblasti svetlej výšky. Odpadnuté vetvy a lietajúce kamene sú oveľa menším rizikom ako predtým.

Ľudia, ktorí testovali nové vozidlo so vzduchovým odpružením hovoria, že bude nepostrádateľné v ruských lesoch, juhoafrických lomoch alebo na ktoromkoľvek stavenisku.

Jediná vec, ktorá vyčnieva dole, sú kolesá

300 milimetrov nad zemou

Vzduchové odpruženie bolo donedávna známe príliš malou svetlou výškou, aby malo široké využitie v stavebníctve. Nové zadné vzduchové odpruženie to však začína meniť. Jeho nový dizajn posúva pružinové prvky a vzduchové vaky vyššie – nad hnané nápravy, kde sú menej ohrozené.

„Výsledkom je minimálne 300 milimetrová svetlá výška a odpruženie sa už nenachádza v dráhe letiacich kameňov a skál,“ hovorí návrhár produktu Bosse Franzon. „Brzdové kotúče sú teraz chránené bezpečnostnými mriežkami. Navyše sú umiestnené 340 milimetrov nad zemou. Jediná vec, ktorá zostala vyčnievať dole, sú kolesá.“

Vzhľad nákladného vozidla môže zavádzať

Jonas Odermalm je jedným z ľudí zodpovedných za nový podvozok. Vysvetľuje, že zdanlivá svetlá výška nemusí byť vždy pravdivá: „Predná časť nákladného vozidla sa môže zdať vysoko, ale hneď za nárazníkom vytŕčajú odkryté súčasti motora. Niekedy sú zakryté plastovým krytom, čo však nepomôže. Volvo FMX tu má silnú ochrannú platňu, ktorá chráni chladič a ďalšie dôležité súčasti.“

Spodná línia vozidla

Pri dosiahnutí svetlej výšky zohráva dôležitú úlohu aj úplne nová hnaná predná náprava. Bola posunutá o 100 milimetrov viac dopredu, čím sa zlepšil nájazdový uhol. Jej najnižšie položená súčasť, paralelná tyč, je chránená za krytom prednej nápravy.

Svetlá výška

„Medzi nápravami sú samozrejme všetky ostatné súčasti podvozka, tie však boli u Volva vždy vyššie položené,“ hovorí Bosse Franzon. „Ak sa pozriete na profil tohto nákladného vozidla zozadu, všimnete si, že na spodnej strane nič nevyčnieva – napomáha to predísť uviaznutiu vozidla na nerovných povrchoch,“ dodáva.

Vetvy a kamene

Kryt olejovej vane, ktorý chráni spodnú prednú časť vozidla, nie je nový. Je však unikátny v sektore nákladných vozidiel. „Je to skutočný spodný kryt motora navrhnutý tak, aby odolal nárazu objektu vo veľkosti ľudskej päste s hmotnosťou štyri a pol tony,“ hovorí Jonas Odermalm. Vytvára plochý povrch siahajúci od nárazníka po nápravu a chráni chladič a súčasti motora pred vetvami a kameňmi. „Ak napríklad vbehnete do kopy piesku a potom z nej vycúvate, nenaplní sa ním ako švédske strúhadlo na syr,“ hovorí Bosse Franzon s pobaveným úsmevom na tvári.

Prečítajte si viac o vzduchovom odpružení zadnej nápravy pre stavebné nákladné vozidlá

5
Svetlá výška